گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه گروه توسعه ملی؛ وبانک بیش از  2 برابر سرمایه خود سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی «وبانک» با تقسیم سود 220 تومانی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی، جلسه مجمع عادی سالیانه گروه توسعه ملی با حضور بیش از 77 درصدی سهامداران برگزار شد و پس از تصویب صورت­های مالی، با تقسیم سود 220 تومانی به ازای هر سهم به پایان رسید.
بر این اساس طبق صورت­های مالی منتهی به 29 اسفند 1401 شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) این شرکت به سود قابل تقسیم 213 تومانی به ازای هر سهم رسید و با توجه سود انباشته، تقسیم سود بیش از 100 درصدی در مجمع با اکثریت رای سهامداران مصوب شده و به 220 تومان تقسیم سود منجر شد. در واقع میزان کل سود تقسیم شده مجمع گروه توسعه ملی 59.950 میلیارد ریال بود که نشان می دهد به نسبت 2.2 برابر بیش از سرمایه 27.250 میلیارد ریالی این شرکت، تقسیم سود انجام شده است.
در این مجمع مقرر شد حق حضور اعضای غیرموظف هیئت مدیره در هر جلسه برای سال جاری 35 میلیون ریال باشد. حق حضور کمیته ­های تخصصی به ازای حداقل 1 جلسه در ماه 28 میلیون ریال در نظر گرفته شد و هزینه مسئولیت اجتماعی نیز برای سال جاری،  15 میلیارد ریال تصویب شد.
نگاهی به وبانک در سال 1401
در گزارش عملکرد این شرکت مربوط به سال مالی منتهی به ١۴٠١/١٢/٢٩ بیان شد که پرتفوی سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در پایان سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ماقبل خود رشد ۲۷ درصدی داشته و به رقم بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال رسیده ­است. غالب پرتفوی وبانک را سهام بورسی و فرابورسی به میزان ۵۶ درصد تشکیل داده ­اند و ۴۴ درصد از این پرتفوی نیز شامل سهام غیر بورسی می­شود. همچنین در پایان سال ۱۴۰۱ ، مجموع بهای تمام شده سرمایه گذاری های وبانک به صورت مدیریتی و غیر­مدیریتی بالغ بر ۷۹ هزار میلیارد ریال بود.
شرکت های پتروشیمی شازند، سرمایه گذاری توسعه صنایع بهشهر، ایران ترانسفو، سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان، سرمایه گذاری توسعه ملی، گروه صنعتی بارز، ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس، سرمایه گذاری شفادارو، سرمایه گذاری نیروگاهی ایران و سیمرغ در مجموع بیشترین ارزش بازار پرتفوی بورسی گروه را به خود اختصاص داده که ارزش روز این ۱۰ شرکت رقمی بالغ بر ۳۹۴ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۴۰۱ بود و افزایش ۳۲ درصدی در خالص ارزش دارایی های شرکت به ازای هر سهم در پایان سال ۱۴۰۱ را شاهد بودیم.
گفتنی است سود خالص تلفیقی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در پایان سال ۱۴۰۱ ، حدود ۸ درصد رشد کرده و از ۱۰۷ هزار میلیارد ریال در انتهای سال ۱۴۰0 به رقمی بالغ بر ۱۱۶ هزار میلیارد ریال در پایان سال گذشته رسید.
سود خالص وبانک نیز در پایان سال مالی مذکور، ۳ درصد رشد کرد و به رقم بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال رسید.
ترکیب درآمدهای عملیاتی این شرکت در سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که وبانک رقمی افزون بر ۳۵ هزار میلیارد ریال درآمد  حاصل از سود سهام ۲۱ هزار میلیارد ریال سود فروش سرمایه گذاری ها و ۲ هزار میلیارد ریال درآمد سود تضمین شده، کسب کرده است.
نگاهی به وضعیت مالی وبانک در پایان سال ۱۴۰۱ نشان می­دهد که نرخ بازده دارایی و نرخ بازده حقوق مالکانه شرکت اصلی به ترتیب ۴۱ و ۴۸ درصد شده­ است. همچنین طبق اطلاعات صورت‌های مالی تلفیقی، وبانک در پایان سال ۱۴۰۱ نرخ بازده دارایی ۲۷ درصد و نرخ بازده حقوق مالکانه به ۴۶ درصد رسیده ­است. همچنین جمع دارایی‌های شرکت اصلی در سال ۱۴۰۱ با رشد تقریبا ۱۴ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ به رقمی بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد ریال رسید.
جمع حقوق مالکانه نیز با افزایش ۱۷ درصدی در پایان سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ماقبل خود بالغ بر ۱۳۰ هزار میلیارد ریال شد.

بیان برنامه های آتی گروه توسعه ملی
در جریان برگزاری این مجمع حسین مدرس خیابانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به بیان اراده جدی گروه برای افزایش سرمایه شرکت اصلی و همچنین شرکت های زیرمجموعه اشاره کرد. همچنین در خصوص رئوس برنامه های آتی این شرکت به 3 محور پرداخت و گفت: سیاست گذاری و برنامه ریزی، هماهنگی و هم افزایی، کنترل و نظارت مهمترین رئوس برنامه ریزی آینده وبانک به شمار می آیند.
وی افزود: این شرکت در نظر دارد برای نیل به اهداف خود در زمینه سیاست گذاری و برنامه ریزی به مواردی همچون ابلاغ برنامه های کوتاه مدت و سند راهبردی  با هدف رشد تولید و صادرات و سودآوری، استقرار حاکمیت شرکتی و احیای کمیته های حاکمیتی در شرکت های تابعه، کاهش هزینه ها و توجه به ساخت داخل با اتکاء به نوآوری  و اقتصاد دانش بنیان، شایسته گزینی و توانمندسازی نیروی انسانی، اصلاح پرتفوی و توقف شرکت ­های زیان­ده در گروه، سرمایه گذاری در پروژه ­ها و توسعه و نوسازی خطوط تولید و همچنین اصلاح و بهبود رویه­ ها و روش­های فروش مواد و محصولات بپردازد.
مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: همچنین در بخش کنترل و نظارت نیز توجه جدی به مواردی نظیر تقویت کنترل ­های داخلی سامانه محور BI، تشکیل شورای نظارتی با هدف شفاف­ سازی امور، پیگیری اجرای تکالیف مجامع شرکت­ها، انجام بازرسی های دوره ای و موردی از شرکت ­ها، ابلاغ و کنترل شاخص­ های کلیدی ارزیابی شرکت­ها، ارزیابی عملکرد هیات مدیره ­ها و مدیران عامل و تشکیل بانک اطلاعات املاک و پیگیری دعاوی حقوقی و وصول مطالبات و … مد نظر قراردارد.
مدیرعامل وبانک به موضوع هماهنگی و هم افزایی که ظرفیتی بسیار در هلدینگ های سرمایه گذاری به شمار می اید اشاره کرده و گفت: برای نیل به اهداف سازمانی در این زمینه نیز تقویت زنجیره ارزش و تامین مالی در شرکت­های تابعه گروه، پشتیبانی لجستیکی و تجاری با هدف کاهش قیمت خرید و افزایش قیمت فروش، هماهنگی با سیاست ­های گروه وبانک برای تحقق اهداف و سیاست­های ابلاغی کلان ، تشکیل بانک نوآوران و تبادل دانش بین شرکتهای گروه و انتقال تجربیات موفق، بهره­گیری از ظرفیت ­های مشترک توزیع با هدف افزایش سهم بازار و در نهایت هماهنگی با مراجع ملی و استانی برای اجرای برنامه های توسعه ­ای با هدف رشد تولید و سودآوری بااهمیت تلقی می شود و در برنامه های آتی وبانک برای نیل به این موضوعات، برنامه ریزی های جدی انجام خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *