تحقق هزار میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاون گران به زودی

وزیر اقتصاد گفت: به زودی با افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری به ۲۷۰ میلیارد تومان، میتوان هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای تعاون‌گران صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی، سید احسان خاندوزی در نخستین همایش اقتصاد تعاونی با بیان اینکه تعاون گران در خط مقدم اقتصاد مردمی هستندT گفت: در نظریه های اقتصاد دو گونه تعادل را شاهد هستیم؛ یکی تعادل ناشی از همکاری و دیگری تعادل ناشی از رقابت که اولی به جهت اینکه منافع جمعی بلندمدت را تامین می کند، مورد توجه است و تبلور آن نهادها، شرکت ها، اتحادیه های تعاونی هستند.

وی با بیان اینکه فرهنگ وارداتی اقتصاد کشور، مجال کمتری به فرهنگ اسلامی و ایرانی تعاونی داده است، اظهار داشت: ما تلاش کردیم نهادهای پشتیبان تعاون در دولت مردمی بتوانند قوی‌تر از گذشته عمل کنند‌.

خاندوزی افزود: در همین راستا، افزایش سرمایه در دولت سیزدهم برای بانک توسعه تعاون و افزایش سرمایه برای صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاونی صورت گرفته است.

وزیر اقتصاد به نقش صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در صدور ضمانت‌نامه‌های موثر برای شرکت‌های تعاونی اشاره کرد و بیان داشت: از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ حدود ۵۰ میلیارد افزایش سرمایه برای این صندوق محقق شد و از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۲ نیز در حدود همین رقم ، این صندوق افزایش سرمایه خواهد داشت که بدین معنا که می‌تواند ۱۰ برابر بیشتر ضمانت‌نامه صادر کند.

خاندوزی افزود: این صندوق در تمام سال‌های پیش از دولت سیزدهم، مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومان سرمایه داشت؛ اما به زودی به ۲۷۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهد رسید تا بتواند هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای تعاون‌گران صادر کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت: در کنار توسعه تعاونی‌ها و مالکیت‌های خرد، نقش مشارکتی برای مردم نیز باید در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به فعالیت ٣۶ شرکت برتر بورسی سهام عدالت اظهار داشت: این شرکت‌ها که در سهام عدالت فعال بودند به سمت مشارکت‌های مردمی خواهند رفت.

گفتنی است نخستین همایش اقتصاد تعاونی ایران با هدف مردمی سازی اقتصاد و رشد تولید با توسعه تعاون صبح یکشنبه نوزدهم شهریور ماه با حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ،سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد./ منبع: شادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *