مواد و محصولات شیمیایی

یکی از مهم ترین تصمیمات سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، سرمایه‌گذاری و مالکیت بیش از 50 درصد از سهام شرکت پتروشیمی شازند، نگین سبز صنعت کشور که دارای متنوع‌ترین سبد محصولات پلیمری و شیمیایی در میان پتروشیمی‌های ایران است.

شوینده و آرایشی بهداشتی

گروه توسعه ملی با سرمایه‌گذاری در شرکت توسعه صنایع بهشهر با 29 شرکت زیرمجموعه توانسته است 25 درصد از سهم بازار شوینده و بالاترین سهم از گروه محصولات سلامت دهان و دندان کشور را در اختیار داشته باشد.

سرمایه‌گذاری

حضور موفق گروه توسعه ملی در یکی از پرریسک ترین نوع سرمایه‌گذاری ها یعنی شرکت‌های سرمایه‌گذاری، نشان از تخصص و تبحر تیم کارشناسی و حرفه ای اقتصادی این گروه است. عملکرد موفقیت آمیز شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی «وتوسم» گواه روشن این امر است.

 

سیمان

گروه توسعه ملی به منظور متمرکز نمودن مدیریت سهام شرکت های سیمانی با تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان و سپردن مدیریت به دست متخصصان این صنعت، اکنون سهامدار عمده سومین هلدینگ سیمانی بزرگ کشور با 12 شرکت زیرمجموعه می‌باشد که دارای نزدیک به 10% از ظرفیت تولید کلینکر و سیمان کشور می‌باشد.

فرآورده‌های غذایی

مالکیت بیش از 40 درصد از هلدینگ توسعه صنایع بهشهر به‌عنوان شرکت مادر بعضی از نام آوران صنعت غذایی ایران همچون مارگارین، بهپاک و … یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های گروه توسعه ملی در صنایع غذایی بشمار می رود. لازم به ذکر است حدود 16 درصد از پرتفوی بورسی گروه توسعه ملی به سرمایه‌گذاری بر روی محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر تعلق دارد.

ماشین‌آلات برقی

حضور در صنعت ماشین‌آلات برقی با سرمایه‌گذاری در گروه صنعتی ایران‌ترانسفو، بزرگترین و توانمندترین شرکت سازنده ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع در خاورمیانه تحقق یافت. همچنین سرمایه‌گذاری برروی ماشین آلات و دستگاه های برقی حدود 5 درصد از پرتفوی بورسی گروه توسعه ملی را شامل می شود.

کشاورزی و دامپروری

ورود گروه توسعه ملی به صنعت کشاورزی و دامپروری با سرمایه‌گذاری در شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس بوده است. این شرکت با دارا بودن بالغ بر 18 هزار هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی از مهم‌ترین شرکت‌های این صنعت در تولید محصولات کشاورزی نظیر دانه های روغنی، گندم و جو می باشد.

بانک و بیمه

حضور در صنعت بانک و بیمه با مدیریت بانک اقتصاد نوین (نخستین بانک خصوصی ایران)، بیمه نوین و شرکت خدمات بیمه پوشش توسعه بهشهر همراه بوده است.

لاستیک و پلاستیک

حضور موثر در صنعت لاستیک و پلاستیک با سرمایه گذاری در گروه صنعتی بارز صورت پذیرفت. این شرکت با 45% از سهم تولید تایر در ایران، طی 16 سال متوالی رتبه نخست تولید را به خود اختصاص داده است.

ریسندگی و بافندگی

بی‌گمان مایه مباهات است که تاریخ ایران همواره با صنعت منسوجات همراه بوده است.حضور گروه توسعه ملی به عنوان یکی از سرمایه گذاران شرکت مخمل و ابریشم کاشان و ایران پوپلین گواه بر حضور موفق در این صنعت می باشد.

ساختمان

ورود گروه توسعه ملی به صنعت ساخت و ساز ساختمان با سرمایه گذاری در شرکت بین‌الملل ساختمان و صنعت ملی بوده است. این شرکت با سرمایه گذاری و مشارکت در انواع طرح‌ها و پروژه‌های ساختمانی و نیز بازسازی، نوسازی، اداره و نگهداری، اصلاح و توسعه انواع پروژه‌ها، به فعالیت در این صنعت مشغول می‌باشد. همچنین سرمایه گذاری برروی انبوه سازی مستغلات و املاک، حدود 13 درصد از پرتفوی بورسی گروه توسعه ملی را شامل می شود.

 

دانش بنیان

حضور موثر در صنایع دانش بنیان با سرمایه‌گذاری در شرکت نوآوران توسعه ملی به‌عنوان کانال اصلی ارتباطات شرکت‌های زیرمجموعه گروه با اکوسیستم ‏نوآوری و توسعه فناوری ایران رقم خورده است.