97 درصد رشد اقتصادی خاورمیانه در اختیار ایران، عربستان، امارات و الجزاریر

افزایش بی‌سابقه بهای نفت که درآمدهای صادرات نفت در خاورمیانه و آفریقای شمالی طی سال‌های اخیر را افزایش داده، ضعف زیربنایی در این مناطق را نیز پوشانده است.
بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد: رشد اقتصادی مطلوب طی دو سال گذشته عوامل بنیادین در منطقه را عوض نکرده است و همچنان با منطقه‌ای مواجه‌ایم که از فعالیت محدود بخش خصوصی، فرصت‌های شغلی اندک، ادغام نشدن با اقتصاد جهانی و وابستگی‌ بیش از حد به بازار نفت پرنوسان رنج می‌برد.
بر اساس آمارهای ارائه شده، رشد اقتصادی این مناطق، از مراکش تا ایران طی دو سال گذشته به طور متوسط 6/5 درصد افزایش یافته که علت اصلی آن افزایش بهای نفت و افزایش بودجه کشورهای تولیدکننده بوده است.
بر اساس گزارش بانک جهانی، 97 درصد رشد اقتصادی به دست آمده در خاورمیانه و آفریقای شمالی طی سال‌های 2003 و 2004 تنها از سوی چهار کشور ایران، عربستان، امارات و الجزایر بوده است.
به گزارش روزنامه‌ گلف دیلی نیوز، افزایش اخیر بهای انرژی که به درآمدهای نفتی کلان خاورمیانه و آفریقای شمالی انجامیده، یادآور شکوفایی بهای نفت طی دهه‌های 70 و 80 میلادی است. اما نحوه خرج کردن این درآمدهای نفتی باید عاقلانه‌تر انجام شود. (ایسنا 29/1/84)