59 میلیون تن کالا در سال 93 به کشورهای خارجی صادر شد

ایرنا – مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: طی 12 ماهه سال 93 در مجموع 44 میلیون و 179 هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد کشور شده و 58 میلیون و 982 هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان واردات 16 درصد افزایش داشته است.
[59 میلیون تن کالا در سال 93 به کشورهای خارجی صادر شد]

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، فرامرز مداح افزود: از مجموع کالاهای صادر شده، 6 میلیون و 628 هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده ای از کشور صادر و میزان یک میلیون و 435 هزار تن از مرزهای جاده ای به کشور وارد شده است.

وی با بیان آنکه از مجموع واردات و صادرات سهم جاده 8 درصد و سهم دریا 92 درصد بوده است، اظهار داشت: از میان مرزهای جاده ای کشور، مرز بازرگان با سهم 58 درصدی فعال ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می رود که پس از آن مرزهای آستارا و میرجاوه با 17 و 11 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

مداح افزود: عملکرد مرزهای جاده ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می دهد طی سال 93، مرز بازرگان با 19 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای دوغارون با 14 درصد و آستارا با 12 درصد قرار دارند.

مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات با بیان اینکه سهم کامیون های ایرانی در صادرات کالا 62 درصد و در جابه جایی واردات کالا 40 درصد بوده است، افزود: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به کشورهای افغانستان و ترکیه و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان از کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان بوده است.

وی با اشاره به اینکه طی مدت مذکور، 211 هزار نفر مسافر توسط 23 هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری وارد کشور شدند، افزود: در جابه جایی این مسافران سهم اتوبوس 48 درصد، مینی بوس 7 درصد و سواری 45 درصد است.

همچنین تعداد 371 هزار نفر توسط 38 هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس 56 درصد، مینی بوس 2 درصد و سواری 42 درصد بوده است.

مداح درخصوص آمار تردد وسایل نقلیه مسافری در مرزهای کشور، گفت: در مدت مذکور، بیشترین تردد وسایل نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با 28 درصد و بیله سوار با 19 درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع مسافران ورودی به کشور 115 هزار نفر مسافران خارجی و 96 هزار نفر مسافر ایرانی بودند و از مجموع مسافران خارج شده از کشور 158 هزار مسافر خارجی و 213 هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده ای کشور خارج شدند.