یادواره ۱۱۸ شهید گروه توسعه ملی به نام «نقش سرو» برگزار شد

یادواره ۱۱۸ شهید گروه توسعه ملی در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی، یادواره ۱۱۸ شهید گروه توسعه ملی با نام نقش سرو،  به مناسبت نکوداشت هفته دفاع مقدس  در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور سردار علی حسین رعیتی‌فرد رئیس بسیج کارگران و کارخانجات، سردار علی اصغر محسن‌شیخی رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان تهران، مریم مجتهدزاده رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، امیر تقی‌خان تجریشی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و خانواده معزز شهدا، ایثارگران و جانبازان خانواده گروه توسعه ملی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، امیرتقی خان تجریشی (مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی) به ایراد صحبتی در خصوص تجلیل از یاد و نام شهدا به خصوص ۱۱۸ شهید گروه توسعه ملی کرد. وی شهدا را چراغ راهی برای آینده جهادگران عرضه تولید قلمداد کرد و گفت: آرامشی که اکنون بر زندگی ما حکمفرماست، حاصل خون رنگین شهدایی است که برای حفظ وطن خود از جان گذشتند. به همین منظور وظیفه ما حفاظت از میراث آن بزرگواران و زنده نگهداشتن یاد و نام آنهاست.

تجریشی با اشاره به این که ۱۱۸ شهید گروه توسعه ملی، در واقع کارکنان و پرسنل شرکت های زیرمجموعه این گروه از صنایع نساجی، شوینده و غذایی، سیمانی و … بودند، اظهار کرد: شهدای ارزشمند گروه توسعه ملی، پیش از شهادت نیز جهادگران عرصه تولید بودند. به همین منظور می توان گفت که از ابتدا هدفی والا را دنبال می کردند و سپس با نائل شدن به درجه رفیع شهادت، به منتهای آمال و آرزوهای معنوی خود دست یافتند و این نشان از جایگاه بلند این عزیزان می دهد.

در ادامه این مراسم، سردار رعیتی‌فرد رئیس بسیج کارگران و کارخانجات با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقات گسترده‌ای به وقوع پیوست که هر کدام از این اتفاقات می‌توانست دولت یا حکومتی را ساقط کند، اما با رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی(ره) و جانفشانی مردم و رزمندگان سرپا ایستاد.

وی به نابه‌سامانی وضعیت نیروهای مسلح، قائله‌های کردستان، گنبد، سیستان در اوایل انقلاب اشاره کرد و گفت: صدام در خیال خام خود رهبری جهان عرب را خواهان بود، برای همین تصمیم حمله به جمهوری اسلامی ایران گرفت تا بتواند با تصرف خوزستان به آب‌های خلیج فارس دسترسی پیدا کند.

رئیس بسیج کارگران و کارخانجات  با اشاره به آمادگی رژیم بعث برای حمله به کشورمان با ۱۲ لشکر خاطرنشان کرد: نیروهای مردمی، ارتش و سپاه پس از جلوگیری از پیشروی دشمن، از حالت تدافعی خارج شده و شکل تهاجمی گرفتند و توانستند دشمن را از کشورمان خارج کنند.

سردار رعیتی‌فرد با اشاره به کمک همه‌جانبه کشورهای غربی، شرقی و عربی به صدام از به شهادت رسیدن ۱۴ هزار شهید کارگر در جنگ تحمیلی خبر داد و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری، کارگران در زمان دفاع مقدس دو جهاد انجام دادند؛ چراکه هم در دفاع مقدس مشارکت داشته و هم در فرآیند تولید خدمت‌رسانی می‌کردند.

وی با بیان اینکه الان در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، اظهار کرد: دشمن همه حملات خود را چه در نظامی، چه فرهنگی و چه در حال حاضر که جنگ اقتصادی است علیه ملت ایران روا داشته است، اما ملت ایران ایستادگی کرده و تمام نقشه‌های دشمن را نقش‌برآب کرده است.

رئیس بسیج کارگران و کارخانجات با بیان اینکه کارخانه‌های ما با وجود تحریم‌ها همچنان سرپا ایستاده و علاوه بر تولید برای داخل صادرات نیز انجام می‌دهد، اظهار کرد: همانطور که مردم در زمان دفاع مقدس به نیروهای مسلح کمک کردند الان نیز می‌توانند در جنگ اقتصادی کمک کنند و ما نیز باید موانع تولید را از برابر تولیدکنندگان برداریم و به کمک جهادگران تولید برویم.

سردار رعیتی‌فرد در خاتمه به روحیه بسیجی برای رشد و تعالی دادن وضعیت تولید کشور اشاره کرد و گفت: این تفکر می‌تواند مشکلات جامعه را حل کند.

عزت فعلی، ثمره خون شهداست

در ادامه این مراسم مریم مجتهدزاده رئیس حفظ آثار و نشر ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس با تأکید بر اینکه شهدا با تقدیم جانشان ما را به عزت رساندند، یادآور شد: شهید همانند گوهری در جامعه می‌درخشد، چرا که از همه چیز خود و اساسی‌ترین آن یعنی از «جان»  خود گذشتند و برای همین ماندگار شدند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ما از رزق شهدا بهره می‌بریم، خاطرنشان کرد: دشمن الان جنگ اقتصادی را  علیه ملت ما ایجاد کرده و ما باید پای مکتب شهدا در برابر این جنگ بایستیم پیام شهدا به ما مقاومت و جهاد در راه خداست و ما باید این جهاد را در زندگی جاری و ساری کنیم.

رئیس حفظ آثار و نشر ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس  با اشاره به نقش زنان در دفاع مقدس اظهار کرد: دفاع مقدس به ما ثابت کرد که زنان با عفاف و عفت نیز می‌توانند در خط مقدم بوده و نقش‌آفرینی کنند، چرا که آنها علاوه بر حضور در میدان جهاد، نقش همسر خود را نیز در خانواده ایفا می‌کردند.

مجتهدزاده پیام انقلاب اسلامی را آزادگی خواند و آن را باعث دشمنی استکبار جهانی عنوان کرد و گفت: باید سبک زندگی شهدا به خصوص این ۱۱۷ شهید گروه توسعه ملی به کارکنان معرفی شود.

همچنین در پایان این مراسم ضمن رونمایی با حضور مهمانان حاضر، خانوده معزز شهدا و همچنین دکتر سهرابی، (جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس)، از “تمبر” و کتاب “نقش سرو” که روایت زندگی ۱۱۸ شهید گروه توسعه ملی است، از خانواده شهدا و جانبازان گروه توسعه ملی تقدیر به عمل آمد.