گسترش همکاری‌های بانکی تهران و برلین

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی در این دیدار آلمان را مطمئن‌ترین شریک تجاری ایران توصیف کرد و گفت: با توجه به تحولات اخیر در زمینه توفیقات هسته‌ای، ایران خواستار بازگشت روابط اقتصادی با آلمان به مانند دوران پیش از تحریم‌‌ها است.

دکتر ولی‌الله سیف ضمن ابراز امیدواری نسبت به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی ایران و آلمان در آینده نزدیک تاکید کرد: ایران مسیر ورود آلمان به کشورهای منطقه و آلمان دروازه ورود ایران به اتحادیه اروپا است.

وی بر گسترش دامنه فعالیت کمیته مشترک ایران و آلمان تاکید و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ممکن است ورود بانک‌های ایرانی به بازار آلمان مشکلاتی را برای آنها به‌دنبال داشته باشد، بنابراین کمیته مشترک می‌تواند در صورت بروز مشکل، به سرعت مسائل را حل و فصل کند.

سیف به همکاری‌های بانکی دو کشور در زمان پیش از تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: قبل از تحریم‌ها بانک‌های سپه، ملی و صادرات در آلمان فعال بوده‌اند که علاوه‌بر ارتباطات کارگزاری قوی با دویچه بانک و کامرز بانک، نقش چشمگیری در حجم مبادلات دو کشور داشته‌اند که امیدواریم در آینده نیز شرایط برای حضور مجدد آنها فراهم شود. سیف از برگزاری نخستین نشست کمیته مشترک بانکی دو کشور ایران و آلمان در ماه سپتامبر خبر داد و افزود: بانک‌های ملی، ملت، صنعت و معدن و بانک ایران و اروپا در این کمیته حضور خواهند داشت. سیف درخصوص شرکت بیمه هرمس و مطالبات آن از ایران گفت: این مطالبات در حالی بوده که ایران به‌دلیل شرایط تحریم قادر به پرداخت آن نبوده؛ بنابراین با توجه به برطرف شدن تحریم‌ها امکان تعیین تکلیف آنها وجود خواهد داشت و مشکل خاصی در این رابطه وجود ندارد.

زیگمار گابریل، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان نیز در این دیدار گفت: ما نمایندگان بهترین شرکت‌های آلمانی را به ایران آورده‌ایم که سال‌ها روابط بسیار خوبی با ایران داشته‌اند و در زمان تحریم‌ها نیز سعی کرده‌اند این روابط را پابرجا نگه دارند و حال پس از موفقیتی که در مذاکرات هسته‌ای حاصل شده به‌دنبال گسترش این روابط هستیم.وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با تاکید بر احیای کمیسیون اقتصادی ایران و آلمان تصریح کرد: این کمیسیون زمانی موفق خواهد شد که مشکل ضمانت نامه هرمس با حمایت‌های مسوولان بانک مرکزی برطرف شود. گابریل گفت: علاقه‌مندیم پس از برداشته شدن تحریم‌ها هرچه سریع‌تر ارتباط بانکی ایران و آلمان برقرار شود.