گزارش رسانه های عربی ازرقابت شرکتهای بزرگ نفتی برای سرمایه گذاری در ایران

/, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان/گزارش رسانه های عربی ازرقابت شرکتهای بزرگ نفتی برای سرمایه گذاری در ایران

گزارش رسانه های عربی ازرقابت شرکتهای بزرگ نفتی برای سرمایه گذاری در ایران

۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۲:۱۱:۵۰ ۲۵ دی ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

به گزارش روز شنبه ایرنا نشریه پرشمارگان الانباء کویت با اشاره به رکورد زنی فروش نفت ایران به هند در سال ۲۰۱۶ پس از پایان تحریم ها نوشت : ایران درصورتی که طی سال ۲۰۱۵ هفتمین صادر کننده نفت به هند لقب گرفته بود توانست خود را تا رتبه چهارم بالا بکشد.
الانباء می نویسد : هند که سومین کشور خریدار بزرگ نفت در جهان است در سال گذشته نزدیک به ۴۷۳ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرد که این یک روند رو به پیشرفتی برای ایران نشان می دهد و این مسیر در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ نیز بازهم افزایش یافت و به روزانه بیش از ۵۴۶ هزار بشکه رسید.
پایگاه خبری معتبر ‘گلف ۲۴’ نیز در این زمینه نوشت : شرکتهای جهانی در زمان تحریم ها فعالیت های نفتی شان را در ایران کاهش داده بودند چرا که شرایط برای پرداخت تعهدات مالی و همچنین انجام مراحل بیمه امکان پذیر نبود و صادرات نفت ایران نیز به نصف کاهش یافت اما تعامل ایران با شرکت های نفتی پس از لغو تحریم ها به حالت عادی خود بازگشته است.
همچنین به نوشته پایگاه خبری ‘عیون الخلیج’ هند بعد از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران در آسیا است. کاهش نفت خام صادراتی عربستان و تخفیف ایران به هند از جمله دلایل این مسئله عنوان شده است.
این سایت نوشت: وزیر نفت ایران بارها گفته است که تا بازگشت به سطح تولید قبل از تحریم‌ها ایران هیچ محدودیتی را نمی‌پذیرد. تحریم‌های نفتی آمریکا و اروپا در سال ۲۰۱۲ میزان صادرات نفت ایران را به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش داده بود. بعد از اجرای توافق هسته‌ای (برجام) صادرات نفت ایران به بیش از دو برابر زمان تحریم‌ها رسیده است.