گام آرام بورس در مسیر صعودی

تحلیل امیر تقی‌خان تجریشی مدیرعامل وبانک از بازار سرمایه در گفتگو با «سنا»: گام آرام بورس در مسیر صعودی

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی پیش بینی کرد، بازدهی بازارسرمایه در نیمه دوم سال نیز بالاتر از بازارهای موازی باشد.

امیر تقی خان تجریشی، در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: بازارسرمایه در شش ماه اول سال ۱۳۹۹ با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده است، اما انتظار می رود باوجود نوسانات، شش ماه آتی شاهد بهبود در بازار باشیم؛ به طوری که بازدهی بازارسرمایه بالاتر از بقیه بازارها خواهد بود .

وی توضیح داد: برای بررسی شرایط بورس تهران، باید ابتدا دلایل رشد بازارسرمایه و اصلاح قیمتی آن بررسی شود تا بتوان محرک های روند آتی بازارسرمایه را شناسایی کرد و بر مبنای آن به تعیین استراتژی معاملاتی پرداخت.

تجریشی در ادامه افزود: روند صعودی بازارسرمایه زمانی اتفاق افتاد که بر اثر جهش ارزی و رشد نقدینگی، نرخ بهره حقیقی منفی شده و باعث کوچ نقدینگی به سمت بازار سرمایه شد. البته تبلیغات همه جانبه و حمایت های  گسترده هم سبب شد که سیل ورود نقدینگی به بازارسرمایه شدت پیدا کند.

وی اظهار داشت: گرچه بهترین بازار برای جذب نقدینگی بازارسرمایه است، با این حال میزان زیادی از نقدینگی از طریق صندوق ها و نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس یعنی به صورت غیرمستقیم وارد بازارسرمایه نشد و افراد بدون آموزش و دانش اندک و البته به صورت مستقیم وارد بازار سرمایه شدند. همچنین این موضوع بر هیجانات بازار سرمایه افزود و اثرات آن باعث تصمیم گیری های غیر منطقی شد که عملا ما دوره اصلاح طولانی تری را نسبت به قبل در بازار سرمایه  شاهد بودیم.

تجریشی عنوان کرد: البته طی این دوران، وضعیت بنیادی شرکت ها نسبت به قبل تغییر محسوسی نداشت و با آماده شدن گزارش های ۶ ماهه شرکت ها اثرات دلار بالای ۲۰ هزار تومانی نمایان شده است. حال آن که امروز نرخ دلار با افزایش روز افزون نیز مواجه است و تحلیلگران باید نسبت به این نرخ دلار و افزایش آن در نیمه دوم سال و سایر عوامل بنیادی دیگر، وضعیت شرکت ها را در آینده تحلیل کنند.

مدیرعامل سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در خصوص روند کلی بازار هم گفت:  بازارسرمایه در هر مقطعی با مجموعه ای از متغیرهای بنیادی مواجه شده و از اسفند گذشته مساله اپیدمی کرونا و اثر گذاری آن بر اقتصاد مهم بوده است.

وی در ادامه در خصوص تاثیر انتخابات امریکا بر  بازار سرمایه اظهار داشت: این روزها نیز تحلیلگران بازارهای مالی در محاسبات خود به عوامل خارجی، همچون انتخابات آمریکا وزن مهمی می دهند. با این حال باید به موضوع انتخابات و اثرات آن در نرخ دلار به دید کوتاه مدت نگاه کنیم و سرمایه گذاری در بورس را بلند مدت در نظر بگیریم؛ چرا که بازارسرمایه همواره بازدهی بالاتری نسبت به بقیه بازارهای موازی در بلندمدت داشته است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی افزود: روند صعودی قیمت‌های جهانی کالاها ، وضعیت  شرکت هایی با فروش ارزی و کامودیتی محور را در شرایط خوبی قرار داده که با ارزندگی این سهام به‌خصوص در گروه پتروشیمی و فلزات اساسی می‌توان به اتمام اصلاح و برگشت روند صعودی، اما منطقی و آرام بورس امیدوار بود.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین با بیان اینکه گروه بانکی به دلیل رعایت دستورالعمل های بانک مرکزی مبنی بر کنترل سود پرداختی به سپرده گذاران و فروش اموال مازاد در وضعیت بنیادی خوبی قرار دارند،  افزود: با بهبود جو کلی بازار در کنار فعالیت بازارگردان ها می توان شاهد بهبود معاملات در سهام شرکت‌های کوچک و متوسط ارزنده که شرایط بنیادی خوبی دارند و در روند صعودی بازار رشد کم تری را تجربه کرده‌اند، باشیم.