کشورهای آسیایی خواستار نقش در تصمیم گیریهای صندوق بین المللی پول شدند

وزرای دارایی کشورهای آسیایی خواستار نقش موثرتر و فعالتر خود در تصمیم گیریهای صندوق بین المللی پول شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس رویترز گزارش داد: وزرای دارایی کشورهای آسیایی که در اجلاس سالیانه بانک توسعه آسیایی در استانبول ترکیه شرکت کرده بودند، همچنین با افزایش سقف وامهای اعطایی این بانک ، به کشورهای عضو موافقت کردند .
هان دوک سو وزیر دارایی کره شمالی که کشورش در حال حاضر عضو این بانک به شمار نمی رود، از بانک توسعه آسیایی خواست حمایت خود را از کشورهای غیر عضو افزایش دهد .
جین رنکینگ وزیر دارایی چین نیز بار دیگر ضمن رد درخواست کشورهای اروپایی و آمریکا مبنی بر تغییر سیاستهای ارزی این کشور تاکید کرد: در کوتاه مدت امکان تغییر سیاستهای ارزی برای دولت چین وجود ندارد و پکن نمی تواند خیلی سریع و بدون مقدمه ارزش یوان خود را در برابر دلار به حالت شناور درآورد .
وزرای دارایی کشورهای آسیایی در این اجلاس همچنین خواستار افزایش توجه کشورهای عضو به مساله مبارزه فقر در برخی از کشورهای آسیایی از جمله کره شمالی شدند . تا کنون مخالفتهای شدید ژاپن و آمریکا مانع اصلی عضویت کره شمالی در بانک توسعه آسیایی اعلام شده است.
اجلاس آتی این بانک قرار است سال 2006 میلادی در شهر حیدر آباد هند برگزار شود .
وزرای دارایی کشورهای آسیایی در بیانیه پایانی این اجلاس از صندوق بین المللی پول خواستند تا امکان مشارکت بیشتر و موثرتر کشورهای آسیایی را در تصمیم گیریهای اقتصاد جهانی بیش از پیش فراهم کند .
حق رای کشورهای عضو در صندوق بین المللی پول بر اساس میزان صادرات ، میزان ذخایر ارزی ، تولید ناخالص داخلی و سایر پارامترهای مهم اقتصادی تعیین می گردد. حق رای های کنونی بر اساس موقعیت اقتصادی کشورها در بیش از 60 سال گذشته تعیین شده است ، زمانی که اکثر کشورهای آسیایی درگیر جنگهای داخلی و یا بین المللی بوده اند . در حال حاضر کشورهای آسیایی بیش از 5/2 تریلیون دلار ذخایر ارزی در اختیار دارند که بیش از دو سوم کل ذخایر ارزی جهان را تشکیل می دهد .
آمریکا در حال حاضر با در اختیار داشتن حق رای 38/17 درصدی بیشترین حق رای را در بین کشورهای عضو در صندوق بین المللی پول در اختیار دارد . در بین کشورهای آسیایی نیز کره جنوبی 764/0 درصد ، ژاپن 229/6 درصد و چین 980/2 درصد حق رای دارند .