کاهش 15 درصدی هزینه واردات بارفع تحریم ها/ پیشنهاد تغییر تعرفه واردات خودرو روی میز دولت

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا نادری دوشنبه شب درحاشیه نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره پیشنهاد گمرک به وزارت صنعت، معدن تجارت برای تغییر تعرفه واردات خودرو، افزود: از آنجا که بحث تغییر سیاست و نحوه ورود خودرو در دستور کار قرار گرفت در مجموع سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت و معدن و تجارت و وزارت اقتصاد خواستار انجام مطالعه ی برای تغییر ورود خودرو شدند.
وی با بیان اینکه، در این راستا رعایت سوخت مورد نیاز برای مصرف خودرو در دستور کار قرار گرفت، افزود: به نوعی از آنجا که تعریف مشخصی از خودروی لوکس نداشتیم پیشنهادی در این زمینه مطرح شد البته وزارت صنعت، معدن وتجارت نیز دراین خصوص بررسی های لازم را انجام داده بود.
معاون سابق گمرک ایران تصریح کرد: برهمین اساس پاسخ نهایی گمرک تهیه شده و قرار است با امضای مسعود کرباسیان رییس کل گمرک به دولت ارایه شود اما از آنجا که این امکان وجود دارد که سیاست های دیگری نیز در دستور کار تجارت خارجی از جمله پیوستن به سازمان تجارت جهانی باشد لذا این امر ممکن است با تغییراتی انجام شود.
مشاور عالی گمرک ادامه داد: براساس قوانین سازمان تجارت جهانی، مالیاتی که برای یک کالای وارداتی وضع می شود باید برای کالای تولید داخل نیز وضع شود لذا با توجه به سیاست های حمایتی دولت در بخش تولید بنابراین بهترین ابزار دریافت سود بازرگانی است.
وی با تاکید بر اینکه، پیشنهاد قبلی گمرک برای تغییر تعرفه واردات خودرو تغییر خواهد کرد، گفت: پس از ارایه این پیشنهاد به دولت در این خصوص توضیحات مناسب ارایه می شود.

** کاهش صادرات در شش ماه ابتدای سال
مشاور عالی گمرک ایران از بهبود وضعیت صادرات به عراق خبر داد و گفت: این کشور دومین مقصد کالاهای صادراتی ایران است و علیرغم اینکه در شش ماهه اول سال کاهش صادرات در بخش میعانات گازی به لحاظ ارزشی و پالایشی داشته ایم اما رشد صادرات با عراق داشته ایم البته عدد صادرات با سایر کشورها منفی در این مدت منفی شده است.
نادری در خصوص مشکلات صادارتی کشور نیز اظهار داشت: در فصل برداشت محصولات بازار بدون هیچ قراردادی کالا را به سمت مرزها هدایت می کند و زمانی که خریداران با انبوهی از عرضه مواجه می شوند بلافاصله تقاضا را کاهش داده و یا با قیمت غیرواقعی محصول تولیدی را خریداری می کنند.
وی از پیشنهاد گمرک به استانداران در خصوص اختصاص فضای دور از دسترس مرز به صورت پایانه صادراتی خبر داد و گفت: در آن صورت خریداران از میزان عرضه باخبر نمی شوند.
معاون سابق گمرک ایران با بیان اینکه، بسیاری از محصولات ایران به کشور های اروپایی صادر می شود؛ اظهار داشت: هرچند حجم این صادرات زیاد نیست اما اگر کیفیت نداشته باشد این کشورها آن را پذیرش نمی کنند.
یادآور می شود، مراسم تجلیل از خدمات 37 ساله محمدرضا نادری روز گذشته در گمرک برگزار شد.
در این مراسم مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران از خدمات نادری که به افتخار بازنشستگی نایل شد در طول بیش از 37 سال و 6 ماه خدمت وی در گمرک جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر کرد و گفت: ای کاش می شد مراسم قدردانی از وی را با حضور خانواده شان برگزار می کردیم تا به نوعی بخشی از زحمات آنان نیز جبران می شد.
وی در ادامه به خدمات متعدد و ارزنده نادری در طول مدیریت خود در معاونت فنی و امور گمرکی اشاره و بر دو اقدام ماندگار وی تاکید کرد و افزود: اگر حمایت ها و راهنمایی های وی نبود، پروژه سامانه جامع امور گمرکی در گمرک قطعا پیش نمی رفت.
وی دومین اقدام ویژه وی را تلاش برای تحقق برنامه حمایت از تولید در گمرک عنوان کرد و اظهار داشت: به نظر من تلاش و مساعدت وی و مجموعه گمرک درجهت تصویب ماده 38 قانون رفع موانع تولید یک شاهکار بود.
بنابراین گزارش در این مراسم ضمن تجلیل و تقدیر از معاون سابق فنی و امور گمرکی گمرک ایران، فرود عسگری به عنوان معاون جدید فنی و امورگمرکی معرفی شد.
عسگری پیش از این مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک بود و در کارنامه وی مدیرکلی گمرکات مازندارن و اصفهان نیز دیده می شود.
این گزارش می افزاید، در این مراسم که با حضور معاونین و مشاورین رئیس کل گمرک ایران، مدیران کل ستادی و تعدادی از گمرکات اجرایی برگزار شد، مجتبی پورسیف به عنوان مدیرکل جدید مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معرفی شد. پورسیف پیش از انتصاب به این سمت معاون مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک بود.
شایان ذکر است رئیس کل گمرک ایران طی حکمی محمدرضا نادری را به سمت مشاور عالی خود منصوب کرد.