کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی

بهای نفت خام طی هفته گذشته تحت تاثیر بالا بودن سطح موجودی انبار نفت خام و فرآورده‌های نفتی آمریکا، تعهد اوپک در خصوص ادامه تولیدات خود با ظرفیت کامل و‌نوسان قیمت بنزین پیشاپیش فرارسیدن فصل تابستان کاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بانک مرکزی متوسط بهای هر بشکه نفت خام برنت و پایه آمریکا با 34/3 و 51/4 درصد کاهش به ترتیب به سطوح 29/48 و 08/48 دلار رسید.
بنا بر این گزارش شیخ احمد الفهد الصباح وزیر نفت کویت اظهار داشت: اعضا به تولیدات بیش از 30 میلیون بشکه در روز خود ادامه خواهند داد.
این امر ضمن کاهش نگرانی نسبت به کمبود عرضه نفت در بازار،‌انتظارات ادامه افزایش تولیدات اوپک با ظرفیت کامل را تقویت کرد و موجب کاهش بهای نفت خام شد.
افزایش بهای بنزین با نزدیک شدن فصل تابستان و افزایش تقاضا برای این ماده توام با افزایش بهای نفت حرارتی و دیزل موجب افزایش قیمت نفت خام شد.
در سه روز آخر هفته بهای نفت خام سیر نزولی در پیش گرفت.
این گزارش می افزاید اداره اطلاعات انرژی امریکا (EIA) اعلام کرد: موجودی انبار نفت خام آن کشور در هفته منتهی به 13 مه،‌3/4 میلیون بشکه افزایش یافت.
این درحالی بود که تحلیل‌گران انتظار داشتند، موجودی انبار نفت خام آن کشور در هفته مذکور فقط 0/1 میلیون بشکه افزایش نشان دهد. در پی انتشار این گزارش برخی از معامله گران اقدام به فروش‌های وسیع نفت در بازار نمودند و به تبع آن موجبات کاهش بهای نفت خام در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه را فراهم آوردند و منقضی شدن محموله ماه ژوئن قراردادهای نفت پایه آمریکا موجب سیر نزولی بهای نفت خام گردید.