پیش بینی رویترز در مورد قیمت نفت

نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد، بهای نفت دستکم تا سال آینده احتمالا در سطح پایین باقی خواهد ماند که نشان می‌دهد حتی کاهش تولید نفت آمریکا نیز برای از بین بردن اشباع بازار کافی نخواهد بود.
نظرسنجی رویترز از 32 تحلیلگر نشان می‌دهد، بهای نفت برنت دریای شمال در سال 2015 به ‌طور متوسط 60 دلار در هر بشکه خواهد بود که بشکه ای 80 سنت از پیش‌بینی‌ ماه گذشته بالاتر است.

به گزارش ایسنا، متوسط قیمت نفت برنت در سال جاری تاکنون حدود 56 دلار در هر بشکه بوده است.

قیمت نفت برنت از بشکه‌ای 115 دلار در ماه ژوئن 2014 به حدود بشکه‌ای 45 دلار در ماه ژانویه 2015 سقوط کرد اما به تدریج و طی سه ماه گذشته بهبود پیدا کرده و در آخرین روز معاملات هفته گذشته 66 دلار در هر بشکه داد‌ و ستد شد.

آمار شرکت خدمات نفتی بیکرهیوز نشان می‌دهد: سقوط قیمت نفت باعث شده برخی شرکتهای اکتشاف نفت فعالیت‌های حفاری خود را متوقف کنند و همچنین تعداد سکوهای حفاری فعال در آمریکا طی 20 هفته گذشته کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح از سال 2010 تاکنون رسیده است.

نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد، ذخایر نفتی جهان همچنان بالا هستند و ذخایر نفت خام آمریکا در بالاترین سطح خود به سر می‌برد، بطوریکه قیمتها در بازار نفت برای مدتی پایین خواهد ماند.

فرانک کلامپ تحلیلگر نفتی می‌گوید: تولید نفت آمریکا بیش از آنچه انتظار می‌رود بالا خواهد بود.

در حالیکه برخی تحلیلگران معتقدند تولید نفت آمریکا در نیمه دوم امسال کاهش خواهد، بسیاری دیگر اعتقاد دارند که عرضه کافی و احتمال افزایش صادرات نفت ایران در صورت لغو تحریم‌ها باعث فشار روی قیمت‌ها خواهد شد.

رائول پریتیانی دیگر تحلیلگر نفتی می‌گوید: توافق با ایران برای لغو تحریم‌های صادرات نفت روی میز است.

وی افزود: اگرچه توافق هسته‌ای جامع احتمالا تا ماه ژوئن حاصل خواهد شد، اما به منظور طی روال رسمی سه الی چهار ماه پس از ژوئن طول می‌کشد تا صادرات نفت ایران افزایش پیدا کند. ما انتظار داریم صادرات نفت ایران از سه ماهه چهارم 2015 افزایش پیدا کند.

برخی تحلیلگران معتقدند نفت در سال جاری به کف قیمت خود در بازار رسیده اما بعید است که قیمت‌های نسبتا پایین به افزایش شدید مصرف منجر شود.

نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد، انتظار می‌رود نفت برنت در سال 2016 به 71 دلار و 50 سنت و در سال 2017 به 81 دلار در هر بشکه برسد. این قیمت‌ها نسبت به پیش‌بینی‌های ماه گذشته که 72 دلار و 10 سنت در سال 2016 و 78 دلار و 70 سنت در سال 2017 بود، کاهش نشان می‌دهد.

تحلیلگران انتظار دارند اختلاف قیمت نفت برنت و نفت آمریکا در سال جاری پنج دلار و شش سنت در هر بشکه باشد.