پیش‌بینی مصرف یک‌میلیارد تنی فولاد جهان در سال ۲۰۰۸

صنعت فولاد جهان وارد فاز جدیدی شده است. مصرف فولاد نهایی پنج سال ۲۳۳‌میلیون تن افزایش یافت یعنی هر سال به طور میانگین ۶درصد رشد داشت. در حالی که این رقم در سه دهه قبلی تا سال ۲۰۰۰ به طور میانگین هر سال ۲/۱ درصد بود.
به گزارش ایران سینا گروه تحقیقاتی مپس مصرف ظاهری فولاد نهایی جهان در سال ۲۰۰۴ را ۵/۹۴۱‌میلیون تن برآورد کرد که نسبت به سال قبل ۵/۸درصد افزایش را نشان می‌دهد. این گروه احتمال نمی‌دهند که نرخ رشد اخیر، در میان‌مدت هم ادامه داشته باشد. به‌هرحال احتمال می‌رود که طی چند سال آینده میزان تقاضا افزایش بیشتری پیدا کند و مصرف ظاهری فولاد نهایی در سال ۲۰۰۸ به بیش از یک‌میلیارد تن برسد یعنی طی چهار سال آینده به طور متوسط هر سال ۷/۲درصد رشد داشته باشد.
این پیش‌بینی نسبتا معتدلانه بر پایه دو عامل اساسی است. اول اینکه رشد مصرف ظاهری طی سه سال گذشته بالاتر از سطح تقاضای واقعی بود. مقدار زیادی از این ذخیره سازی در سراسر جهان صورت گرفته است. موضوع کمبود مواد اولیه خریداران را ترغیب به افزایش سطح موجودی انبارهای خود بالاتر از حد نیاز آنها کرده است. نرخ‌های پایین بهره باعث حادتر شدن این موضوع نسبت به گذشته شده است. دوم اینکه دولت چین مشتاق به جلوگیری از تب تند اقتصاد این کشور است. در حال حاضر این دولت تلاش می‌کند این میزان رشد را در بخش‌های کلیدی صنعتی کاهش دهد.
چین در این مسیر سعی خواهد کرد طی چهار سال آینده تا سال ۲۰۰۸ میزان مصرف فولاد نهایی را به ۶۵‌میلیون تن برساند، این رقم خیلی پایین تر از نرخ افزایش در چهار سال از سال ۲۰۰۰ می‌باشد.
اقتصاد روسیه به پشتوانه عایدات بالای نفت اکنون روزهای آرامی‌را پشت سر می‌گذارد. طبق پیش‌بینی مپس تقاضای فولاد این کشور تا سال ۲۰۰۸ با ۱۷درصد رشد به میزان ۸‌میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد. یک رشد تناژ مشابهی نیز در آسیا پیش‌بینی می‌شود.
طبق برآورد گروه مپس، تقریبا ۹۰درصد رشد تقاضای جهان برای فولاد طی چهار سال آینده در کشورهای در حال توسعه شکل خواهد گرفت.(دنیای اقتصاد ۱۶/۱/۸۴)