پیش‌بینی بانک مرکزی اروپا درباره قیمت نفت‌

بانک مرکزی اروپا در تازه‌ترین پیش‌بینی خود درباره اوضاع اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۵ میلادی قیمت نفت و نرخ برابری یورو در برابر دلار را اصلاح نمود.
خبرگزاری فرانسه به نقل از کلود تریکت رییس بانک مرکزی اروپا افزود: بر اساس پیش بینی بانک مرکزی اروپا قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۰۵ میلادی به طور متوسط به بیش از ۷/۴۴دلار خواهد رسید. قیمت هر بشکه نفت پیش از این از سوی بانک مرکزی اروپا کمتر از ۴/۴۴دلار پیش‌بینی شده بود.
تریکت افزود: قیمت متوسط هر بشکه نفت در بازارهای جهانی در سال ۲۰۰۶ میلادی به کمتر از ۲/۴۲دلار کاهش خواهد یافت.
وی تصریح کرد: در سال ۲۰۰۵ میلادی به طور میانگین هر یورو در برابر ۳۰/۱دلار مبادله خواهد شد. این نرخ پیش از این هر یورو در برابر ۲۹/۱دلار اعلام شده بود.
گفتنی است افزایش بی سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی طی روزهای گذشته به بالاترین رقم خود طی ۴ ماه اخیر تاثیر مستقیمی بر اصلاح پیش‌بینی‌های اقتصادی بانک مرکزی اروپا داشته است.
مایک فیتزپاتریک، تحلیلگر موسسه ، معتقد است در صورتی که بهای نفت در روز دوشنبه نیز افزایش پیدا کند، روند صعودی فعلی قیمت‌ها احتمالا همچنان ادامه خواهد یافت، در غیر این صورت بهای نفت روند نزولی خواهد داشت.
وی افزود: بازار تا پیش از برگزاری اجلاس آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که روز ۱۶مارس در ایران برگزار می‌شود، باید کاملا هوشیار باشد.
به اعتقاد این تحلیلگر، گمانه زنی‌های بسیاری در حال حاضر وجود دارد اما اوپک هیچ کاری انجام نخواهد داد.
همچنین رییس سابق اوپک به شدت نسبت به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی ابراز نگرانی کرد.(دنیای اقتصاد ۱۶/۱۲/۸۳ )