پایین‌ترین میزان بهای نفت در 8 هفته اخیر وبه تاخیر افتادن افزایش مجدد تولید نفت اوپک

بهای نفت در بازارهای جهانی پس از آن به پایین‌ترین میزان خود در هشت هفته اخیر رسید که نگرانی‌ها در خصوص اینکه کاهش رشد اقتصادی جهانی به افزایش تقاضای نفتی خواهد انجامید، شدت یافت.
به گفته کارشناسان بازار نفت، افزایش حجم ذخایر نفت آمریکا و نیز رابطه مستقیم کاهش رشد اقتصاد جهانی و افزایش تقاضاهای نفتی موجب شده تا بهای نفت به پایین‌ترین میزان خود طی هشت هفته اخیر برسد.
به گزارش بلومبرگ، در بازار نفت نیویورک، هر بشکه نفت‌خام سبک برای تحویل در ماه می با 83 سنت کاهش یا 6/1 درصد کاهش به 66/49 دلار رسید.
بر اساس گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، حجم ذخایر نفت آمریکا به بالاترین میزان خود از ژوئن 2002 رسید. در همین حال صندوق بین‌المللی پول (IMF) نیز در گزارشی اعلام کرده است که رشد اقتصاد جهانی امسال با 8/0 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 3/4 درصد خواهد رسید.
بر اساس پیش‌بینی انجام شده از سوی بلومبرگ، بهای نفت در هفته جاری نیز همچنان به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. یک سخنگوی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) اعلام کرد:« در صورت ادامه روند نزولی بهای نفت، این سازمان احتمالا افزایش حجم تولیدش را به زمان دیگری موکول خواهد کرد.» عادل رحمان الخرجتی با اعلام این مطلب افزود:« اگر بهای نفت همچنان کاهش یابد، اوپک افزایش حجم تولید 500 هزار بشکه‌ای خود را به زمان دیگری موکول خواهد کرد.»
به گزارش خبرگزاری رویتر، وی در ادامه اظهار کرد:« اوپک ترجیح می‌دهد تا زمانیکه بازار اعتدال و شفافیت خود را به دست نیاورد، افزایش حجم تولید را انجام ندهد.»
این مقام اوپک عوامل موثر در کاهش بهای نفت را اعلام افزایش حجم ذخائر نفتی آمریکا، عرضه کافی نفت به بازار و برخی تصورات از آینده بازار نفت دانست و گفت:« نمی‌توان به درستی گفت بهای نفت چه زمانی مجددا افزایش خواهد یافت، اما تا زمانیکه انبارهای نفتی پر باشند نمی‌توان در انتظار روند صعودی بهای نفت بود.»
کشورهای ایران، ونزوئلا، لیبی، الجزائر و امارات در روزهای گذشته مخالفت خود را با افزایش تولید اوپک اعلام کرده بودند و معتقدند که بهای نفت در بازارهای جهانی عادی نیست و کاهش خواهد یافت.