پالایشگاه‌ها ناجی شاخص شدند

دیروز بازار پس از چند روز افت مداوم شاخص و بازگشت به کانال 36هزار واحد شاهد بازگشایی نماد پالایشگاه بندرعباس بود، تا این نماد نیز همانند نماد پالایشگاه اصفهان به کمک شاخص بیاید. بر این اساس با رشد 513 واحدی شاخص، زیان بورس طی اسفندماه به 2/4‌درصد رسید و بورس تهران از ابتدای امسال تاکنون 2/43 درصد بازدهی کسب کرده است.
دیروز بازگشایی نماد پالایشگاه بندرعباس پس از تعدیل قابل ملاحظه سود برای سال مالی 91 و 92با جهش قیمت 24درصدی همراه شد. این امر موجب شد تا پس از حراج اولیه قیمت، عرضه‌های سنگین در این نماد رخ دهد که بارها به تشکیل صف فروش در این نماد منجر شد؛ اما بازار کم پول سهام دیروز اقبال مناسبی را از خود به نمایش گذاشت تا بیش از 76میلیون سهم پالایشگاه بندر عباس از بازار جمع‌آوری شود.
در همین حال همچنان سریال بسته ماندن نماد پالایشگاه تهران به عنوان رکورددار کنونی توقف نماد در گروه پالایشگاهی ادامه دارد. دیروز پیش از گشایش نماد پالایشگاه بندرعباس شمار قابل ملاحظه‌ای از پیامک‌ها و پیام‌ها در مورد اطلاعات مالی پالایشگاه بندرعباس در بازار دست به دست می‌شد. طی هفته‌های اخیر تاخیر و عدم انعکاس سریع اطلاعات نمادهای پیشرو موجب شده است، اطلاعات شرکت‌ها از مسیرهای دیگری در بازار منتشر شود که همین امر میزان تاثیرگذاری شایعات در بازار را افزایش داده است، این در حالی است که وجه قالب اطلاعات غیررسمی اختلاف قابل ملاحظه آنها با اطلاعات رسمی است. در بازار دیروز همچنین خبرهایی در مورد اطلاعات شرکت‌ها منتشر شده بود؛ طبق مفاد قانون بودجه سال جاری و آیین‌نامه‌های مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و عوارض، وجوه پرداختی چند پالایشگاه بورسی و فرابورسی برگشت داده می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، این اتفاق طبق بند 4-3 قانون بودجه 91 کشور و تبصره 4 ماده 7 آیین‌نامه اجرایی بند مذکور مصوب مهر 91 هیات وزیران رخ داده و طی آن مالیات و عوارض ارزش افزوده باید طبق ماده 8 آیین‌نامه به شرکت‌های پالایشگاهی بازگشت داده شود.
این درحالی است که از این بابت پالایشگاه لاوان در گزارش‌های خود از برگشت حدود 118 میلیارد تومان خبر داده و پالایشگاه بندرعباس هم 15 اسفند با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس اعلام کرده، مبالغ مالیات بر ارزش افزوده سال گذشته و 9 ماهه سال جاری بیش از 598 و 557 میلیارد تومان است و موضوع تسویه حساب دفتری این ارقام توسط شرکت ملی پالایش و پخش از طریق اداره کل امور مالیاتی و معاونت برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری و سازمان حسابرسی در دست پیگیری است، ولی تاکنون هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.
در این میان برخی کارشناسان برگشت مبالغ پرداختی سایر پالایشگاه‌های بورسی و فرابورسی مانند اصفهان را حدود 1/1 هزار میلیارد تومان، شیراز حدود 230میلیارد تومان و تبریز را حدود 130 میلیارد تومان (بیشتر یا کمتر) ارزیابی کرده و با توجه به توقف نماد بیشتر شرکت‌های این گروه، خواهان شفاف‌سازی این موضوع شده‌اند.
در بازار دیروز معامله‌گران در مسائل اقتصادی شاهد آن بودند که مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه بودجه سه دوازدهم کشور را به تصویب رسانده و از روز سه‌شنبه بررسی لایحه بودجه سه دوازدهم دولت را شروع خواهد کرد که انتظار می‌رود بررسی بیشتر آن به بعد از تعطیلات نوروز موکول شود.
در بازار دیروز معامله‌گران شاهد ادامه بحث‌ها در مورد عرضه اولیه دو شرکت هلدینگ خلیج‌فارس و پتروشیمی خراسان بودند. روز گذشته بازار مملو از شایعاتی در مورد قیمت عرضه اولیه شرکت خلیج‌فارس بود؛ از دیدگاه کارشناسان به نظر می‌رسد پس از تجربه دو عرضه اولیه اخیر شرکت‌های ایرانول و نفت پاسارگاد بازار رویکرد مثبتی به خرید سهام گران و پر تعداد ندارد. از این دیدگاه در صورت عرضه گران پتروشیمی خلیج فارس حتی احتمال عدم استقبال از این شرکت وجود دارد، به ویژه آنکه بازار نقدینگی کافی را برای خرید این سهم گران قیمت نیز ندارد.
پلیمری‌ها مجوز صادرات گرفتند
در گروه پتروشیمی دیروز خبرهای منتشر شده از اجازه صادرات 300هزار تن محصول پتروشیمی خبر می‌داد. پس از اعلام ممنوعیت صادرات محصولات پلیمری در دو ماه گذشته دیروز گفته شد شرکت‌های این گروه می‌توانند تا 300هزار تن محصول خود را صادر کنند. در همین رابطه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: گرچه درخواست ما صادرات 520 هزار تن بوده است اما برای صادرات 300 هزار تن مجوز صادر شده است.
عبدالحسین بیات در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد محدودیت صادرات محصولات پتروشیمی نیز گفت: ‌در حال حاضر محدودیت صادرات وجود دارد و این محدودیت باید درراستای مصرف داخل صورت گیرد.
در گروه پتروشیمی در پی تحریم‌های اعمال شده و نیز ممنوعیت موقتی صادرات متانول طی سال جاری، بسیاری از شرکت‌های صادرات محور و تولیدکننده این محصول همچون پتروشیمی فن‌آوران در زمینه فروش خارجی آن با مشکلاتی مواجه بودند.
معاون مدیر مالی شرکت پتروشیمی فن‌آوران در ارتباط با این موانع و اثرات آن بر وضعیت شرکت در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد: با توجه به مشکلات به وجود آمده همچون تامین کشتی جهت حمل و نقل محصولات، تولید متانول طی دوره 9‌ماهه سال جاری با کاهش همراه بوده است. حال آنکه موانع مذکور به صورت مقطعی و کوتاه‌مدت بر وضعیت تولید اثرگذار است، به طوری که انتظار جبران این کاهش و تحقق میزان تولید برآورد شده تا پایان سال جاری می‌رود. در گروه بانکی، معاون ارزی بانک مرکزی به بانک‌ها درباره ارائه هرگونه تسهیلات به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در شرف تاسیس هشدار داد.
ابراهیم درویشی گفت: بر اساس ضوابط، اعضای هیات موسس بانک‌ها یا موسسات مالی و اعتباری برای دریافت مجوز باید به ترتیب چهارصد میلیارد تومان و سیصد میلیارد تومان سرمایه آورده داشته باشند. وی افزود: مشاهده شده است برخی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در شرف تاسیس، سرمایه آورده خود را با دریافت تسهیلات از سایر بانک‌ها یا موسسات مالی و اعتباری تامین کرده‌اند که به محض اطلاع و اثبات این اقدام غیر قانونی مجوز آنها همچون بانک آرین ابطال شده است.
سیمانی‌ها ارزان‌فروشی نکنند
در گروه سیمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت موضوع ممنوعیت صادرات سیمان را رد کرد، اما از شرکت‌های سیمانی خواست ارزن فروشی نکنند. غضنفری با بیان اینکه از صادرکنندگان خواستیم ساز و کاری ترتیب دهند که بیشترین ارزآوری را از محل صادرات کسب کنند، افزود: رقابت‌های مخربی نیز وجود داشت که با کمک خودشان تلاش می‌کنیم محصول سیمان با قیمت بالاتری صادر شود.
در گروه تصفیه نفت، ایرانول در اولین گزارش از سود سال آتی مبلغ 1616 ریال به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده است که در مقایسه با آخرین پیش بینی سود سال جاری یعنی 1547 ریال با رشد 4 درصدی روبه‌رو شده است. افزون بر این، مبلغ فروش شرکت نسبت به سال جاری با رشد 43 درصدی روبه‌رو شده است که علت آن عمدتا شامل افزایش 37 درصد نرخ فروش روانکارها است. (روانکارها محصول اصلی تولیدی شرکت بوده و معادل 90 درصد کل فروش پیش‌بینی شده را تشکیل می‌دهد)
بهای تمام شده شرکت نیز با رشد 58 درصدی همراه بوده که باعث شده سود ناخالص شرکت نسبت به سال 91 تغییری نداشته باشد. علت افزایش بهای تمام شده عمدتا شامل افزایش 56 درصد میانگین نرخ خرید مواد اولیه (لوبکات) خریداری شده است.
مجموع ارز حاصل از فروش صادراتی شرکت در پیش‌بینی سال‌های 92 و91 به ترتیب مبالغ 164 و 159 میلیون دلار اعلام شده است. میانگین نرخ تسعیر ارز حاصل از فروش صادراتی در پیش‌بینی سال‌های 92 ، 91 به ترتیب به ازای هر دلار مبالغ25 هزار و 500 و 25 هزار و 865 ریال اعلام شده است.
«ونیکی» به مجمع می‌رود
در گروه واسطه‌گری، شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران با سرمایه‌ای معادل 290 میلیارد تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به آذر 91 طبق صورت‌های مالی حسابرسی شده مبلغ 355ریال عایدی خالص محقق کرده است.
این شرکت از سهامداران خود برای شرکت در مجمع عمومی عادی سال مالی منتهی به 30 آذر 91 که در ساعت 15 روز یکشنبه مورخ 27 اسفند ماه جاری در محل سالن اجتماعات شادروان غرضی برگزار خواهد شد، دعوت به عمل آورده است.
عملکرد این شرکت در سال مالی 91 نسبت به سال مالی قبل از افزایش 21درصدی سود حاصل از سرمایه‌گذاری، 17 درصدی سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری، 21درصدی جمع درآمدها و 17 درصدی سود عملیاتی برخوردار است.
«ونیکی» که در سال مالی 91 بیش از 17 درصد از سرمایه‌گذاری هایش را در 10 شرکت خودرو و ساخت قطعات متمرکز کرده مبلغ 58 میلیارد و 461 میلیون و200 هزار تومان به عنوان ذخیره کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌ها در نظر گرفته است.
سبد سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس این شرکت افزایش ارزشی بیش از 229 میلیارد تومان نسبت به بهای تمام شده داشته و این در حالی است که از واگذاری نزدیک به 39 میلیارد تومان از سهام موجود در سبد دارایی‌هایش حدود 8میلیارد تومان (معادل 21 درصد) سود کسب کرده است.
در گروه معدنی دیروز گل گهر پس از گشایش ضعیف خود در بازار یکشنبه با صف خرید و رشد قیمت همراه شد. این موضوع رشد قیمت و صف خرید نمادهای چادرملو، کنورو دو شرکت سرمایه‌گذاری معاون و فلزات و سرمایه‌گذاری سپه را به همراه داشت. در مجموع بازار دیروز بازاری با یک برگشت سریع بود که در آن شاخص با رشد 515واحدی به کانال 37هزار واحد بازگشت و در پایان بازار به 37هزار و 101واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز124میلیارد تومان بود که 33درصد آن را معامله پالایشگاه بندرعباس تشکیل داد. از 228نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز 138نماد با کاهش قیمت و 81نماد با رشد ارزش همراه شدند و سایر نمادها هم بدون تغییر قیمت ماندند.