وزیر نیرو در دیدار با هیات کره ای مطرح کرد: توسعه روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمید چیت چیان عصر شنبه در دیدار با هیات کره ای به سرپرستی ‘یو ایل هو’ (YOO IL HO) وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی در ساختمان ستادی وزارت نیرو، با بیان اینکه روابط دو کشور می تواند در تحولات قاره آسیا تأثیرگذار باشد، گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است روابط رو به رشدی با کشور کره و مؤسسات دولتی و شرکت های کره ای داشته باشد.
وی با بیان آنکه ایران و کره سابقه همکاری های خوبی دارند ولی در چند سال اخیر میزان روابط تجاری دو کشور به کمتر از نصف کاهش یافته است، بیان داشت: با توجه به تجربیات گذشته و ابراز علاقه کره ای ها برای توسعه روابط دو کشور، قادر به بهبود این روابط خواهیم بود.
چیت چیان حوزه روابط بین دو کشور در صنعت آب و برق را به دو بخش تقسیم کرد و افزود: بخشی از این فعالیت ها را می توانیم به فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی و همکاری های فنی و بخش دیگر را به اجرای پروژه هایی که شرکت های کره ای در آن فعالیت دارند، اختصاص دهیم.
وی اضافه کرد: شرکت های کره ای می توانند در زمینه سد سازی، احداث شبکه های آبیاری زه کشی، پروژه های برق آبی، سیستم های آب شیرین کن، ساخت و احداث تصفیه خانه های آب و تصفیه خانه های فاضلاب و هوشمند کردن شبکه های آب شهری در جمهوری اسلامی فعالیت داشته باشند.
وزیر نیرو با بیان اینکه امکان سرمایه گذاری مستقیم شرکت های کره ای در پروژه های آب و فاضلاب فراهم است، ادامه داد: امکان فاینانس پروژه ها برای ایران نیز وجود دارد و با آغاز همکاری شرکت های کره ای در ایران، آن دسته از شرکت هایی که با انتقال تکنولوژی همراه هستند، شانس بیشتری برای پذیرش از سوی جمهوری اسلامی ایران خواهند داشت.
وی با بیان اینکه درصورت همکاری شرکت های کره ای، وزارت نیرو به طور کامل از آنها حمایت خواهد کرد، افزود: روابط بین جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی به همان گونه ای که شایسته دو کشور باشد، بازمی گردد.
یو ایل هو نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از فرصت پیش آمده برای همکاری مجدد با جمهوری اسلامی اظهار رضایت کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی از قدیم رابطه دوستانه داشته اند و نامگذاری خیابانی در سئول پایتخت کره جنوبی بنام تهران دلیلی بر دوستی دو کشور است.
وی ادامه داد: مدتی روابط دو کشور دچار رکود شد ولی امید می رود بزودی روابط مستحکمی بین ایران و کره شکل بگیرد.
وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی با معرفی نمایندگانی از شرکت های کره ای، از وزیر نیرو خواست تا دامنه همکاری های ایران و کره در زمینه های آب و فاضلاب گسترش یابد.
وی افزود: شرکت های کره ای تلاش می کنند همکاری های خود را در زمینه های مورد نیاز ایران به بهترین شکل ممکن توسعه دهند.
در این دیدار هیاتی متشکل از مدیران شرکت های مهندسی سامسونگ، هیوندای ساخت و مهندسی، شرکت توسعه هیوندای و شرکت مهندسی DOHWA که در زمینه های آب و آب و فاضلاب در بیشتر نقاط جهان فعالیت دارند، وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی را همراهی می کردند.