ورود آخرین شرکت فرابورسی

خانه » ورود آخرین شرکت فرابورسی

ورود آخرین شرکت فرابورسی

۱۳۸۹/۱۲/۲۴ ۱۳:۵۲:۳۵ ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس : نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی امیرکبیر از فردا به عنوان دهمین و آخرین شرکت تازه‌وارد فرابورسی در سال‌جاری بازگشایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما، بازار فرابورس در شرایطی از ابتدای سال تاکنون میزبان عرضه اولیه سهام ۹ شرکت بود که در آخرین روزهای کاری سال ۸۹ شاهد بازگشایی نماد معاملاتی بزرگ‌ترین شرکت فرابورسی از نظر میزان سرمایه‌ اسمی خواهد بود.
شرکت پتروشیمی امیرکبیر با سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومان در شهریورماه سال جاری در بازار پذیرفته و با نماد «شکبیر» درج نام شد.همچنین این شرکت به دلیل بالا بودن سهام شناور آزاد، عرضه اولیه‌ای نخواهد داشت و مانند سهام سیمان سبزوار با بازگشایی نماد معاملاتی، امکان دادوستد سهام برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود. 

آغاز پذیره‌نویسی «پانفت»
از سوی دیگر روز گذشته پذیره‌نویسی اوراق مشارکت شرکت پالایش نفت تهران در بازار فرابورس آغاز شد.
در اولین روز پذیره‌نویسی مزبور، تعداد ۱۸۵ هزار و ۵۵۰ برگه از این اوراق به قیمت اسمی هر برگه یک میلیون ریال به فروش رفت.یادآور می‌شود کل اوراق قابل پذیره‌نویسی ۵۰۰ هزار برگه در نظر گرفته شده است و تا ۷ روز کاری این پذیره‌نویسی ادامه خواهد داشت.
انتخاب اعضای هیات‌مدیره «ودی»
از سوی دیگر مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکت بیمه دی در روز یکشنبه گذشته برگزار شد و در این جلسه اعضای هیات‌مدیره شرکت انتخاب شدند.
مطابق جلسه مزبور، شرکت‌های توسعه مدیریت سرمایه‌گذاری خوارزمی، بانک دی، سرمایه‌گذاری دانایان پارس، شاهد و سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر به عنوان اعضای اصلی هیات‌مدیره بیمه دی منصوب شدند. همچنین شرکت‌ سعدی و سرمایه‌گذاری تجلی سامانه به عنوان دو عضو علی‌البدل «ودی» انتخاب شدند.همچنین بازار فرابورس روز گذشته را با رشد قابل توجه ارزش معاملات خود سپری کرد.بر این اساس دیروز تعداد ۳۹ میلیون و ۱۹۵ هزار سهم به ارزش یک هزار و ۶۳۶ میلیارد و ۲۰۶ میلیون ریال در بازار دادوستد شد.شایان ذکر است حدود ۹۸ درصد از این رقم به ارزش معاملات همراه اول تعلق داشت.روز گذشته هر سهم «همراه» به نرخ ۴۵ هزار و ۴۵۰ ریال معامله شد و در مجموع ۳۶ میلیون و ۴۳۷ هزار سهم این شرکت، ارزشی معادل یک هزار و ۶۱۴ میلیارد ریال به خود اختصاص داد.همچنین روز گذشته ۱۵ نماد معاملاتی در بازار فرابورس معامله شدند که تمام آنها با رشد قیمت به کار خود پایان دادند که نمادهای معاملاتی فولاد آلیاژی یزد، مرجان‌کار و روان فن‌آور هر کدام با ۵ درصد رشد، بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند.در بازار اوراق مشارکت نیز، روز گذشته دو گواهی سپرده سعدی و بانک کشاورزی شاهد دادوستد اوراق خود بودند.همچنین معامله یک هزار برگه از اوراق سپرده سعدی به ارزش یک میلیارد ریال و معامله ۴ هزار و ۷۴۰ برگه از اوراق بانک کشاورزی به ارزش ۴ میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال از دیگر معاملات انجام‌شده در بازار اوراق مشارکت فرابورس بود.