«وبانک» به افزایش سرمایه فکر می کند

تحرکات هیجانی در وبانک جایی ندارد، سرمایه گذاری های انجام شده در این شرکت، آینده سهم را تضمین می کند. زیر مجموعه های وبانک هم در شرایط خوبی قراردارند.

خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی در خصوص وضعیت سهام شرکت به بورس 24 گفت: همانطور که مستحضرید سهام وبانک در زمره سهم های بنیادی است، با پتانسیل های بالا. در نتیجه قطعا نمی توان انتظار تحرکات هیجانی در سهام این شرکت را داشت.

وبانک سهمی بنیادی است

وی گفت: با توجه به نوع سرمایه گذاری های صورت گرفته در وبانک سهام شرکت ارزنده است و ریسک قابل توجهی را به سهامداران تحمیل نمی کند. سهامداران وبانک در زمره سهامداران بلند مدت هستند.

غریب پور در خصوص نوع سرمایه گذاری های شرکت گفت: در حال حاضر وبانک در صنعت پتروشیمی در قشم سرمایه گذاری داشته است. در معدن سنگان هم پروژه های بسیار خوبی در زمینه فرآوری سنگ آهن را به منظور توسعه ظرفیت تولید کنسانتره و گندله در دست اجرا داریم. بنابراین سرمایه گذاری های بلند مدت سهم نشان دهنده این است که این سهم آینده خوبی دارد و بنیادی است. لذا خریداران سهم ما بلند مدتی هستند، بنابراین کمتر تحت تاثیر نوسانات بازار هستیم.

امسال هم مانند سه سال اخیر سود خوبی تقسیم خواهیم کرد

وی در خصوص تقسیم سود شرکت هم اینطور توضیح داد: در سه سال اخیر سود نقدی بالایی تقسیم کردیم. تلاش این بوده است که تقسیم سود خوبی هم برای امسال داشته باشیم. هر چند که در صورت موافقت نهایی سهامداران برنامه افزایش سرمایه هم داریم. اما اولویت این است که سود نقدی تقسیم کنیم.

شرکت های زیر مجموعه در صف بورسی شدن

مدیرعامل وبانک درباره اقدامات صورت گرفته برای عرضه شرکت های غیر بورسی هم گفت: اقدامات پذیرش برخی شرکت های گروه در بورس تهران انجام شده است و در صورت مناسب بودن شرایط بازار اقدام به عرضه خواهیم نمود. فعلا اقدامات لازم در خصوص ورود هلدینگ شوینده و شرکت ساختمانی به بورس در حال اجرایی شدن است و در زمان مناسب در بازار عرضه اولیه خواهد شد. شرکت سیمان فیروزکوه، شرکت به پخش و برخی شرکت های دیگر هم در صف عرضه هستند که به مرور اقدامات لازم برای پذیرش و سایر فرآیندهای عرضه برای آنها عملیاتی خواهد شد.

غریب پور گفت: اولویت مجموعه این است که سهام شرکت با قیمت های واقعی عرضه شود. سهامی که عرضه خواهد شد بلند مدت است، هلدینگ شوینده یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده مواد شوینده داخلی است، شرکت ساختمانی هم پروژه های بسیار خوبی در دست اجرا دارد. این شرکت ها بسیار خوش آتیه اند و در شرایط مطلوبی قراردارند.

زیر مجموعه ها در شرایط مطلوب قرار دارند

مدیر عامل وبانک به وضعیت برخی شرکت های گروه هم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پتروشیمی شازند در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد و بالاتر از بودجه در حرکت است. طرح های توسعه ای هم در این مجموعه در حال اجرایی شدن است و برخی طرح ها به بهره برداری رسیده است. سیدکو هم در وضعیت مطلوبی قراردارد و مشکلی برای تحقق بودجه ندارد.

وی در مورد تحقق بودجه شرکت هم گفت: در تلاش هستیم تا بودجه سال جاری محقق شود. با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب بازار باز هم در شرایط خوبی قرارداریم. در مورد تحقق پیش بینی سود حاصل از شرکت های سرمایه پذیر مشکلی وجود ندارد. در تلاش هستیم تا بخشی از سهام خریداری شده را عرضه کنیم یا بابت سود سهام به شرکت های بازنشسنگی بانک ها تخصیص دهیم. در حدود 1200 میلیارد تومان به بانک ملی بدهکاریم که از این محل این بدهی جبران خواهد.