واردات ایران ۱۹ میلیارد دلار افزایش می‌یابد

خانه » واردات ایران ۱۹ میلیارد دلار افزایش می‌یابد

واردات ایران ۱۹ میلیارد دلار افزایش می‌یابد

۱۳۸۵/۱۲/۱۳ ۱۸:۱۰:۳۹ ۱۳ اسفند ۱۳۸۵ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|
بیزینس مانیتور در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که تا سال ۱۳۹۰ واردات ایران افزایش ۱۹ میلیارد دلاری و تراز تجاری کاهش سه میلیارد دلاری خواهد داشت.
 
به گزارش ایسنا، موسسه بیزینس مانیتور در گزارش سه ماهه دوم ۲۰۰۷ خود به بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور پرداخت و ضمن برآورد واردات ۴۰ میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلاری برای سال گذشته، پیش‌بینی کرد که این میزان در سال جاری به ۴۵ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار برسد.
 
رشد شش میلیارد دلاری واردات در سال آینده این شاخص را به ۵۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار خواهد رساند که تداوم این روند صعودی منجر به ثبت رقم ۵۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سال ۸۷ خواهد شد.
 
با توجه به صادرات ۶۸ میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلاری کشور در سال ۸۵، تراز تجاری در این سال معادل ۲۳ میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار خواهد بود که طی دهه کنونی بیشترین میزان بوده است.
 
از سال آینده و با توجه به افزایش زیاد واردات و کاهش صادرات، تراز تجاری کاهش کمتر از شش میلیارد دلاری داشته و به ۱۷ میلیارد و ۵۲۰ میلیون دلار خواهد رسید که انتظار می‌رود این میزان برای سال ۸۷ معادل ۱۶ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار باشد.
 
واردات در سال ۸۸ به ۵۷ میلیارد دلار افزایش و تراز تجاری به ۱۵ میلیارد و ۶۳۰ میلیون دلار کاهش خواهد یافت.
 
در سال ۸۹ واردات افزایش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری داشته و به ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار خواهد رسید که با توجه به صادرات ۷۴ میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلاری، تراز تجاری در این سال برابر با ۱۵ میلیارد و ۵۱۰ میلیون دلار خواهد بود.
 
سال ۹۰ سالی است که واردات کشور به ۶۰ میلیارد دلار خواهد رسید که نسبت به سال ۸۰ در حدود ۳۸ میلیارد دلار افزایش نشان می‌دهد. در این سال تراز تجاری دوباره روند صعودی به خود گرفته و با ۶۰ میلیون دلار افزایش معادل ۱۶ میلیارد و ۱۰ میلیون دلار خواهد بود.
 
این موسسه در گزارش پیشین خود اعلام کرده بود که واردات ایران تا سال ۱۳۹۰ افزایش ۳۷ میلیارد دلاری و مازاد تجاری افزایش دو میلیارد دلاری خواهد داشت.
 
موسسه بیزینس مانیتور در گزارش سه ماهه اول ۲۰۰۷ خود برآورد کرد که طی سال گذشته واردات کشورمان معادل ۴۰ میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلار باشد که با کمتر از پنج میلیارد دلار افزایش در سال جاری به ۴۵ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار و با همین میزان افزایش در سال آینده به ۵۰ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار می‌رسد. با توجه به صادرات ۶۷ میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلاری در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که مازاد تجاری معادل ۲۱ میلیارد و ۹۱۰ میلیون دلار برای کشور به ثبت برسد که این میزان نسبت به سال گذشته افزایش سه میلیارد دلاری نشان می‌دهد.
 
بنا بر این گزارش، افزایش واردات به ۵۰ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار و رسیدن صادرات به ۷۰ میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار در سال آینده منجر به آن خواهد شد که مازاد تجاری کاهش دو میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلاری داشته باشد و به ۱۹ میلیارد و ۵۳۰ میلیون دلار برسد. با توجه به افزایش سریعتر واردات نسبت به صادرات، در سال ۸۷ نیز ما شاهد کاهش مازاد تجاری به ۱۷ میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار خواهیم بود. در این سال صادرات با سه میلیارد دلار افزایش به ۷۳ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار و واردات با کمتر از شش میلیون دلار افزایش به ۵۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار خواهد رسید.
 
در گزارش پیش آمده بود که صادرات و واردات کشور در سال ۸۸ افزایشی حدود ۶.۵ میلیارد دلار خواهند داشت و به ترتیب به ۸۰ میلیارد و ۶۰ میلیون دلار و ۶۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون دلار می‌رسند و تراز تجاری با اندکی افزایش معادل ۱۷ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار خواهد بود.
 
پیش‌بینی شده بود که مازاد تجاری ایران از سال ۸۹ دوباره روند صعودی به خود گرفته و با کمتر از یک میلیارد دلار افزایش به ۱۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برسد که افزایش هفت میلیارد دلاری واردات به ۶۹ میلیارد و ۶۷۰ میلیون دلار و افزایش هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری صادرات به ۸۷ میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار دلیل آن است.
 
این در حالی است که واحد اطلاعات اکونومیست در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده بود که تا سال ۸۷ واردات ایران افزایش ۱۰ میلیارد دلاری و مازاد تجاری کاهش ۱۱ میلیارد دلاری خواهد داشت.
 
به گزارش ایسنا، واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در گزارش ماه ژانویه خود ارزش واردات ایران در سال گذشته را ۴۰ میلیارد و ۹۶۹ میلیون دلار برآورد و پیش‌بینی کرد این شاخص با کم‌تر از پنج میلیارد دلار افزایش در سال جاری به ۴۵ میلیارد و ۴۷۶ میلیون دلار برسد. بنا بر گزارش اکونومیست، روند صعودی ارزش واردات کشور در سال‌های ۸۶ و ۸۷ نیز ادامه خواهد داشت و در این سال‌ها به ترتیب وارداتی معادل ۴۷ میلیارد و ۸۶۴ میلیون دلار و ۵۰ میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار برای کشور به ثبت خواهد رسید که به ترتیب ۲میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش نشان می‌دهد.
 
در همین حال اعلام شده بود که مازاد تجاری کشور که در سال ۸۴ با ثبت رقم ۱۹ میلیارد و ۴۳ میلیون دلار و افزایش بیش از ۱۳ میلیارد دلاری نسبت به سال ۸۳ به بیش‌ترین میزان در دهه کنونی رسیده بود از سال جاری روند نزولی در پیش بگیرد.
 
اکونومیست افزوده بود که در سال جاری کشور شاهد کاهش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری مازاد تجاری به ۱۷ میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار خواهد بود که این میزان با بیش از چهار میلیارد دلار کاهش در سال آینده به ۱۳ میلیارد و ۵۵۶ میلیون دلار بالغ خواهد شد. تداوم روند صعودی واردات و روند نزولی صادرات منجر به آن خواهد شد که در سال ۸۷ مازاد تجاری معادل هشت میلیارد و ۳۵۴ میلیون دلار برای کشور به ثبت برسد که نسبت به سال ۸۴ کاهش کم‌تر از ۱۱ میلیارد دلاری نشان می‌دهد.