همایش هم اندیشی مدیران عامل شرکت های زیر مجموعه گروه توسعه ملی به میزبانی شرکت کشت صنعت و دامپروری پارس برگزارشد.

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]

همایش هم اندیشی مدیران عامل شرکت های زیر مجموعه گروه توسعه ملی با حضور دکتر کلانتری معاون رییس جمهور و ریاست سازمان محیط زیست برگزار شد.

در ابتدای این مراسم  دکتر غریب پور ضمن خیر مقدم به معاون رییس جمهور جناب آقای دکتر کلانتری با اشاره به جایگاه گروه توسعه ملی در بازار سرمایه عنوان کرد،گروه توسعه ملی در بازار سرمایه دارای مارکت کپ ۳۶۰۰ میلیارد تومانی است ولی خالص ارزش دارایی هایش بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: ۴۳ شرکت مدیریتی و ۷۲ شرکت سهامی که بعضاً سهام های اقلیتی است متعلق به این گروه هست، و ۱۵۰ هزار تن شوینده کشور، ۱۱ میلیون تن سیمان کشور، یک میلیون تن صنعت پتروشیمی عمده محصولاتی است که این شرکت ها به جامعه ارائه می کنند فارغ از اینکه ۴۰ درصد سهام پگاه، ۳۵ درصد سهام ایران ترانسفو، بخشی از سهام بانک اقتصاد نوین، لاستیک بارز و سهام های ارزنده دیگری متعلق به گروه توسعه ملی است.

غریب پور بیان کرد گروه توسعه ملی اولین شرکت سرمایه گذاری بورسی ایران است که استاندارد IFRS را عملیاتی کرد، یعنی بر اساس استانداردهای بین المللی صورت های مالی ما شفاف و به روز حسابرسی و به بورس عرضه شده است.

غریب پور به برخی فاکتورهای برنامه ششم توسعه هم اشاره کرد و افزود: قرار است در برنامه ششم هر ساله رشد ۸ درصد داشته باشیم، بر اساس محاسباتی که صورت گرفته می بایست در سال ۱۵۰تا ۱۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری بشود تا این رشد محقق شود یعنی تقریبا ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی باید سرمایه گذاری شود، بر اساس استانداری که دیده شده ۳۰ درصد این سرمایه گذاری یعنی حدود ۵۰ میلیارد دلار باید از خارج بیاید.

وی اضافه کرد: بودجه انقباضی است، رشد بودجه ۶ درصد است اما تورم ۱۰ درصد و معناش این است که تورم افزایشش بیشتر از بودجه است و البته منطقی هم هست.

غریب پور با اشاره به شرایط اقتصاد بین المللی، گفت: از نظر چشم انداز دنیا خوشبختانه تمام چشم اندازها در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ طبق پیش بینی های صندوق بین المللی پول مثبت است و باید گفت اقتصاد به سمت مثبتی می رود.

وی گفت: ما بعنوان فعالان اقتصادی در سال ۲۰۱۸ با رشد اقتصاد در دنیا مواجه هستیم، بورس ما ۶۰ درصد شرکت های بورسی ما تولید کالا میکنند و از آنجایی که قیمت کالا در دنیا رو به رشد است معناش اینست بورس ما از این مزیت ۶۰ درصدی بین المللی استفاده خواهد کرد و مثبت خواهد بود. از طرفی امسال ۷۹ درصد شاخص فراورده های نفتی در بورس رشد کرده و ۷۴ درصد شاخص فلزات اساسی، البته شاخص بانک ها را هم داشتیم که ۷.۷ درصد افت کرده است.

غریب پور ضمن بیان پیش بینی رشد مثبت برای بورس در سال آینده، ابراز داشت: مرکز پژوهش های مجلس رشد امسال را ۴.۶ درصد اعلام کرده که بالاترین رشد بخش خدمات است چون این بخش وسیع تر است و بیشتر نیروی انسانی هم در همین بخش است البته در همه جای دنیا بخش خدمات مهم است ولی اقتصاد ما زیاد خدماتی شده، صنعت ۳۰ درصد و کشاورزی هم ۱۹ درصد اشتغال را در سال جاری به خود اختصاص داده است.

وی گفت: نقطه مثبت در دولت تدبیر و امید این است که تورم انحراق معیار اندکی دارد، و این یعنی اینکه تورم انتظاری نداشتیم.

 خوشبختانه در چند سال اخیر این موضوع کنترل شده است و مردم انتظار تورم آنچنانی ندارند با مقایسه آمارها میتوان گفت بورس نزدیک ۲۷ درصد رشد کرد و بیشترین بازدهی را به سهامدارانش داده و در مقایسه با بازار ارز و طلا با ۲۴ و ۱۴ درصد رشد، خیلی موفق تر بوده است.

غریب پور از اقدام نوین گروه توسعه ملی نیز رونمایی کرد، وی اینطور گفت: کار نویی را در گروه توسعه ملی شروع کردیم و به دنبال این هستیم که مدیریت شرکت بهره ور گرانه به عبارتی شرکت در وضعیت حامی از نظر شاخص های کمی و کیفی تحویل مدیر و با هدف گذاری مشخص در دو بعد سودآوری و سوددهی پایش شده و این منجر به ارتقا و یا جا به جایی مدیر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی افزود: گروهی خبره از کارشناسان گروه توسعه ملی تشکیل دادیم، در گروه توسعه ملی اینکه چی تحویل گرفتیم و چه چیزی را تحویل میدهیم نهادینه شده هدفمان شایسته سالاری بوده، پست های کلیدی و ارشد را با نگاه به عملکرد افراد  با هدف افزایش بهره وری در شرکت های تابعه توزیع کرده ایم.

وی ادامه داد: شناسایی و انتخاب افراد شایسته، ارزیابی عملکردها و کنترل با توجه به شاخص های هدف گذاری شده و سپس تصمیم گیری برای ادامه همکاری، ارتقاء یا جابجایی، ساز و کار شناسایی ما به این نحو است که در معاونت امور شرکت ها پایگاه اطلاعات خواهیم داشت و بر اساس نگاه جانشین پروری و کارنامه عملکردی بر اساس شاخص های فرد است.

غریب پور با شاره به اینکه شاخص های کمی و کیفی، سودآوری، سودهی به سهامداران،عملکرد ترازنامه ای مدیران بخش هایی از ارزیابی های مدیران گروه توسعه ملی را تشکیل می دهند، تصریح کرد: در شاخص های ما وضع کسب و کار پروژه زمانی یک مدیر آنرا تحویل میگیرد مشخص است و هدف گذاری مشخص است که در پایان کاملا روشن است مدیر از کجا به کجا رسیده است، البته ما تاثیر عوامل محیطی که خارج از دست مدیر است را مثل حوادث سیاسی اثرگذار و سوابق تاریخی شرکت دیده ایم  نرخ ارز، نرخ تورم و تاثیرشان در ارزیابی ها را در نطر گرفته ایم و در نهایت این شاخص ها زمینه تصمیم گیری ما در خصوص مدیران و شرکت ها می شود.

در ادامه این گردهمایی دکتر کلانتری با اشاره به ضرورت رعایت مسایل زیست محیطی به اهمیت توسعه پایدار اشاره کرد  و توجه به سودآوری را زمانی موثر دانست که به فکر نسل های آینده باشیم وی فرسایش خاک و کاهش سطح آب های زیر زمینی را از تهدیدات جدی اکولوژی ایران برشمرد و گفت: توصیه می کنم که ایجاد واحد محیط زیست در هلدینگ ها و شرکت های زیر مجموعه گروه توسعه ملی بطور جدی مورد توجه قرار گیرد.

لازم به ذکر است در گروه توسعه ملی اکثر قریب به اتفاق شرکت ها از آلایندگی خارج شده و رعایت مسایل زیست محیطی  و توجه به مسئولیت اجتماعی سرلوحه کار آنها می باشد.

گزارش تصویری

[/fusion_text]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]