هفته بد برای وال‌استریت‌

هفته بد برای وال‌استریت‌
به گزارش رویتر از نیویورک، وزارت بازرگانی ایالات متحده در روز جمعه میزان کسری بودجه ایالات متحده را اعلام کرد. براساس این گزارش کسری بودجه ایالات متحده به ۳/۵۸ میلیارد دلار در ماه ژانویه رسید که برای دومین‌بار پس از ماه نوامبر به بالاترین سطح خود می‌‌رسد. اگرچه صادرات کشور افزایش خوبی داشته است، اما از آن سو واردات افزایش بیشتری پیدا کرده است و این باعث ترقی و واهمه سرمایه‌گذاران شد و موجب کسادی بازار در روز جمعه گردید.
در روز جمعه اندیکس داوجونز ۷۱صدم درصد کاهش پیدا کرد و دیگر شاخص‌های مهم وال‌استریت بیشتر از داوجونز سقوط داشتند.
اندیکس استاندارد اندپورز ۷۶صدم درصد تنزل یافت و سهام تکنولوژی نزدک ۸۸ صدم درصد کاهش پیدا کرد.
کارشناسان معتقدند اقتصاد کاملا خوب است اما جمع شدن مسائل مختلف مانند کسری بودجه، قیمت نفت و ارزش دلار باعث شد تا سرمایه‌گذاران دنبال دلیلی برای متقاعد شدن باشند تا فعالیت روزانه و عادی خود را از سرگیرند. به همین دلیل شاخص‌های مهم وال‌استریت به‌رغم افزایش هفته گذشته در کل هفته نیز کاهش یافت. اندیکس داوجونز برای کل هفته ۵۲/۱درصد کاهش پیدا کرد، استاندارد اندپورز ۸/۱درصد کاهش یافت و اندیکس نزدک ۴/۱درصد تنزل پیدا کرد. در آن سوی آب‌ها اندیکس نیکی در روز جمعه ۵ دهم درصد ترقی پیدا کرد.
در اروپا، FTSE بریتانیا ۴دهم‌درصد و۴۰-CAC فرانسه ۲۷صدم درصد تنزل پیدا کرد اما DAX آلمان ۵۳ صدم درصد ترقی پیدا کرد.
قیمت نفت در روز جمعه در نیویورک ۸۹ سنت افزایش پیدا کرد و به ۴۳/۵۴ دلار برای هر بشکه رسید. به اعتقاد کارشناسان افزایش قیمت نفت در کنار کسری بودجه هنگفت روی فعالیت و بازار تاثیر می‌گذارد. اما از سوی دیگر اعتماد مصرف‌کنندگان ۴/۶درصد افزایش داشته است و به ۲/۸۴ واحد رسیده است. از اوت تا به حال این بالاترین سطح اندیکس اعتماد مصرف‌کنندگان در ایالات متحده بوده است.(دنیای اقتصاد ۲۳/۱۲/۸۳ )