هدف این است که شرکت‌های کارگزاری به موسسات تامین سرمایه ارتقا یابند

پیش از ظهر امروز دبیرکل و مدیران بورس طی جلسه‌ای با مدیران تالارهای منطقه‌ای مهم‌ترین اهداف بورس در سال جاری را مورد بررسی قرار دادند. به گزارش ایران بورس در آغاز جلسه دکتر حسین عبده تبریزی تأکید کرد اعتقاد اصلی ما این است که محصولات مالی باید وسیله پس‌اندازی مردم شود. یعنی به موازات توسعه تولیدات واقعی و محصولات واقعی، محصولات مالی نیز باید توسعه یابد و وظیفه ما این است که محصولات مالی گسترش یابد و در این زمینه تنوع ابزاری لازم ایجاد شود.
دبیرکل بورس افزود: از این رو باید محصولات پس‌اندازی جدید طراحی کنیم. وی تاکید کرد ما بر این اعتقادیم که بازار ثانویه اوراق مشارکت یا بازار ثانویه رهن یک ضرورت دارد. در این زمینه سه وظیفه مهم بورس را تولید محصولات جدید، تولید فرآیندهای جدید و شفاف‌سازی ارائه بازار برشمرد.
دکتر عبده در زمینه توسعه واسطه‌گری مالی به تحولاتی که در حوزه کارگزاری در شرف اتفاق است اشاره کرد و گفت کارگزاران باید از موضع کارگزاری صرف به موضع مؤسسات تأمین سرمایه ارتقا یابند. وی با اشاره به افزایش چشمگیر سرمایه کارگزاری‌ها با اشاره به این که هم‌اکنون 11 کارگزاری مجوز سبدگردانی و مشاوره دارند گفت فعالیت جدید کارگزاری‌ها در این زمینه آغاز شده است.
دبیرکل بورس همچنین با اشاره به آغاز فعالیت بازارگردانی بسیاری از شرکت‌های بزرگ افزود با ایجاد امکانات طراحی صندوق مشاع و پذیره‌نویسی سهام جدید چرخه فعالیت‌های مؤسسات تأمین سرمایه از سوی شرکت‌های کارگزاری اقدام نماییم.
دبیرکل بورس افزود پیش‌بینی ما این است که طی 5 سال آینده ارزش دادوستدهای بازار دست‌کم بیش از 10 برابر افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به این که منافع کوتاهمدت عده‌ای ممکن است مبتنی بر دستکاری قیمت‌ها و اختلال در بازار باشد گفت نباید اجازه دهیم منافع کوتاه مدت آن‌ها بر منافع بلندمدت کشور غلبه کند. دبیرکل بورس تاکید کرد تلاش برای افزایش سهم شناور آزاد شرکت‌ها تلاشی به منظور کاهش امکان دستکاری قیمت‌ها در بازار است.
عبده در ادامه به تلاش‌هایی که در جهت توسعه سبد سهام، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس و به تبع آن کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار اشاره کرد وی راه‌اندازی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ویژه، انتشار اوراق مشارکت به پشتوانه سهام صندوق‌های مشاع، صندوق‌های قابل مبادله در بورس و فعالیت سبدگردانی و مدیریت پرتفوی از طریق کارگزاری‌ها را از جمله اقداماتی دانست که از سوی بورس به منظور ارتقای فعالیت کارگزاری‌ها به موسسات تامین سرمایه در شرف جریان است.
عبده در پایان گفت هدف اصلی ما در سال جاری افزایش ارزش بازار به بیش از 100 میلیارد دلار است ولی تحقق این هدف را تا حدودی منوط به تفسیرهای جاری از اصل 44 قانون اساسی و واگذاری‌های گسترده دانست.(سایت بورس اوراق بهادار تهران 28/1/84)