نهاوندیان : دولت‌زدگی در اقتصاد ایران باید علاج شود

خانه » نهاوندیان : دولت‌زدگی در اقتصاد ایران باید علاج شود

نهاوندیان : دولت‌زدگی در اقتصاد ایران باید علاج شود

۱۳۹۴/۹/۱۶ ۱۱:۳۹:۲۹ ۱۶ آذر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه علاج بیماری مزمن و کهنه شده دولت‌زدگی در اقتصاد ایران باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: مدیریت صنعت بیمه باید از حالت شبه‌انحصاری خارج شده و باید به رقابتی شدن تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد نهاوندیان در همایش بیمه و توسعه با بیان اینکه اقتصاد ایران خود را برای فصل جدید حضور در اقتصاد جهانی آماده می‌کند، خبری که در روزهای اخیر در ارائه گزارش آژانس اتمی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد گام دیگری برای نزدیک شدن به نقطه‌ای است که حاصل آن برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه اقتصادی در عین حفظ و تثبیت حقوق کشور بود.

وی افزود:‌ طبیعتا وظیفه هر فعال اقتصادی این است که با هر گامی که به این مرحله نزدیک می‌شویم آمادگی خود را برای جبران آنچه که در گذشته بر اقتصاد رفته است، فراهم کند و با پیش‌بینی هوشمندانه شرایط جدید برنده شدن خود را در این مسابقه به کرسی بنشاند.

نهاوندیان با طرح این سوال که تحریم‌های اقتصادی چه هدفی را دنبال می‌کرد، گفت: هدف از اعمال تحریم‌های اقتصادی این بود که ایران از نقش‌آفرینی و رقابت در اقتصاد جهانی عقب بماند و در انزوا فرو رود این در حالی است که ملت ایران عزتمندانه تحریم‌ها را پشت‌سر گذاشت و با گزارش اخیر آژانس مشخص شد که همه تحریم‌ها بر پایه‌های مستند استوار نبود و جامعه جهانی به این نتیجه رسید که تحریم‌ها را از سر راه ایران بردارد.

وی ادامه داد: بنابراین لغو تحریم‌ها و قطعنامه‌های شورای عالی امنیت وظیفه‌ای برای فعالان اقتصادی به وجود می‌آورد که در فضای پس از تحریم برای جبران گذشته بکوشند و با فهم این هزینه‌ها درصدد جبران آن برآیند، زیرا تحریم‌ها ریسک فعالیت اقتصادی و هزینه‌های مبادله‌ای را افزایش داد. به طوری که برخی بنگاه‌های ایرانی ناچار بودند از مسیرهای غیرتضمین شده مبادلات خود را انجام دهند ولی امکان دریافت وجوه نداشتند.

نهاوندیان اظهار کرد: در حال حاضر با لغو تحریم‌ها صنعت بیمه بیش از هر صنعت دیگری باید از فضای جدید استفاده کرده و آمادگی خود را افزایش دهد. این در حالی است که از منظر کلان یکی از عمده‌ترین آثار برجام و رفع تحریم این است که در بخش تجارت متاسفانه همیشه تراز خدمات منفی بوده و همواره آنچه که پرداخت می‌کردیم بیشتر از درآمدی بود که در تجارت توانستیم از دنیا بگیریم.

وی عنوان کرد: به روز بودن و استفاده از فناوری پیشرفته قواعد رقابت را در بازار شکل می‌دهد لذا آماده شدن در دوران پساتحریم به معنی به روز کردن و کارآمد کردن نیروهای انسانی است. به طوری که مدیریت به مدیریت رقابتی تبدیل شود یعنی تنها کافی نیست که در بیمه شخص ثالث با همدیگر رقابت کنیم بلکه باید برای دریاهای بزرگ شناگران ماهری را آماده کنیم.

نهاوندیان تصریح کرد: وقتی حرف از توانمندی می‌شود چشم‌ها به دولت خیره می‌شود در حالی که این نگاه شاید در کوتاه‌مدت علاج باشد اما در بلندمدت اتکاء به منابع دولت ضدتوانمندی است و توانمندی در اقتصاد از مسیر توانمندی مسیر خصوصی می‌گذرد و زمانی می‌توانیم در یک مسابقه بین‌المللی برنده شویم که بتوانیم سرمایه‌گذار و سپرده‌گذار را قانع کنیم که شرکت بیمه خصوصی نیز می‌تواند برای آنها سودآور باشد.

وی با بیان اینکه باید فضای رقابت بیمه‌ای را واقعی کنیم، اضافه کرد: واقعی‌تر کردن فضای رقابت بیمه‌ای لزوما به معنای اجازه افزایش قیمت نیست بلکه ترکیبی از افزایش کیفیت و توانمندی با قاعده‌های رقابتی است. بنابراین قطعا نمی‌توانیم در بازار داخلی هزینه‌های غیرمتعارف بر صنعت بیمه تحمیل کنیم و توقع رقابت آنها با بیمه‌های خارجی را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بنابراین باید دست شرکت‌های بیمه را در قانون ارزش افزوده باز بگذاریم و توانایی شرکت‌های بیمه را از رقابتی‌تر کردن فضا دنبال کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه به رقابت دولت با بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر موضوع رقابت دولت با بخش خصوصی بسیار مصداق دارد این در حالی است که مساله‌ای در بهبود فضای کسب و کار وجود دارد که براساس آن هرجا که رقابتی بین بخش دولتی و بخش خصوصی باشد دولت وظیفه دارد فضا را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد که باید آرام آرام به این سمت حرکت کنیم البته این ماده به معنای متوقف کردن فعالیت شرکت‌های دولتی نبوده و در برخی موارد طبق قانون وجود شرکت‌های دولتی ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: در جایی که رقابت وجود دارد حتما باید رقابت شفاف و عادلانه باشد و هزینه‌ها باید به صورت شفاف بیان شود تا سرمایه‌گذاری خصوصی انگیزه و توان برای رقابت را داشته باشد. سیاست دولت رقابتی کردن فضا و محیط کسب و کار و کاهش مقررات دست و پا گیر است تا بخش خصوصی بتواند به نرخ بالاتری از رشد نسبت به رشد دولتی دست پیدا کند.

وی به تنوع‌بخشی به خدمات بیمه‌ای اشاره کرد و افزود: در حال حاضر سهم بسیار بالایی از خدمات بیمه در بخش شخص ثالث و بیمه درمان در اختیار داریم اما در بیمه عمر و زندگی همچنان راه طولانی در پیش داریم.

نهاوندیان عنوان کرد: هیچ رقابتی پایدار نمی‌ماند مگر با سیاست هوشمندانه و نظارت بسیار قوی لذا هرجا می‌خواهیم رقابت را افزایش دهیم باید نظارت قوی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بیمه مرکزی باید قواعد رقابتی را اعمال کرده و از آن حراست کند و مراقب درجه تمرکز و انحصار باشد و به رقابت منصفانه در بازارهای داخلی و خارجی کمک کند.