نسخه تجاری برای صنعت دارو

دنیای اقتصاد- گروه بورس – مهرنوش سلوکی: صنایع بورسی روز گذشته در سراشیبی نزول قرار گرفته و یک روز منفی دیگر را رقم زدند به‌طوری‌که از میان 37 صنعت بورسی تنها 8 صنعت مثبت و 25 صنعت با رنگ قرمز به کار خود پایان دادند. با این حال، نماگر شاخص کل روز گذشته با رشد اندک 14واحدی مواجه شد تا بر سطح 63هزار و 482واحدی قرار بگیرد.

سبزپوشی‌های متوالی برای دارویی‌ها
صنایع دارویی از گروه‌هایی به‌شمار می‌رود که در شش ماه اخیر رشد پیش‌بینی سود آنها معادل 8/ 2 درصدی را به ثبت رسانده است. این گروه که در بازدهی شاخص در یک سال اخیر سود 15 درصدی را به همراه داشته، در بازدهی روزانه خود نیز در میان گروه‌های سبزپوش بورس قرار دارد. «دکوثر» روز گذشته جایگاه بیشترین حجم معاملات و بیشترین رشد قیمتی را به خود اختصاص داد.  این نماد که تمامی جابه‌جایی سهم‌های خود را در میان بازیگران حقیقی داشته در 10 روز معاملاتی اخیر تنها دو روز منفی را به ثبت رسانده است. بیشترین افت قیمتی را نیز «دجابر» به ثبت رساند تا در میان 26نماد فعال این گروه تنها 5 نماد با روند منفی مواجه باشد.

اما اواخر تابستان و شروع پاییز همواره فصل افزایش بازار هدف برای صنایع دارویی به شمار می‌رود. این امر تا حد زیادی بر گزارش‌های مالی این شرکت‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. محمد داوود فصاحت، کارشناس صنعت دارو در این مورد می‌گوید: صنعت دارو در مقایسه با صنایع دیگر بورسی در شرایط خوبی در گزارش‌های 6 ماهه به‌سر می‌برد. در بخش فروش آنتی‌بیوتیک‌ها بازار فروش به شدت رقابتی است و همین امر مشکلات بسیاری را برای نماد‌های تولید‌کننده این دارو به‌وجود آورده است. در همین رابطه، در هفته‌های گذشته شاهد بودیم که سازمان غذا و داروها به منظور کاهش رقابت‌ها تا حد زیادی از قیمت‌ها و تخفیف‌ها کاسته اما این شرکت‌ها رقابت خود را به بازپرداخت داروخانه‌ها در اقساط بلند‌مدت انتقال داده‌اند.

وی در ادامه بیان کرد: برخلاف انتظاراتی که گفته می‌شود شرکت‌های آنتی‌بیوتیک‌ساز در 6 ماه دوم سال از شرایط بهتری برای سرمایه‌گذاری برخوردار هستند؛ صورت‌های مالی این شرکت‌ها خبر از ادامه روند نامطلوب در این نماد‌ها می‌دهد.

فصاحت همچنین درخصوص ابلاغیه یوزانس برای شرکت‌های داروسازی گفت: یوزانس تا حدود زیادی می‌تواند از حاشیه هزینه‌های شرکت‌های داروسازی بکاهد اما این قانون تجاری در حال حاضر فقط قابل استفاده برای سه کشور هند، چین و کره است. در این میان بسیاری از شرکت‌های داروسازی مانند زهراوی عمده مواد اولیه خود را از اروپا وارد می‌کنند و این قانون در حال حاضر نمی‌تواند شامل آنها شود اما در مقابل شرکت‌هایی هستند که هم‌اکنون مواد اولیه خود را از سه کشور ذکر شده وارد می‌کنند که تاثیر آن در صورت‌های مالی‌ قابل مشاهده است.  وی در پایان و درخصوص چشم‌انداز صنایع دارویی بیان کرد: این صنعت در دسته صنایعی قرار می‌گیرد که کمترین تاثیر را از رکود اقتصادی پذیرا است، در این صورت می‌توان به رشد نماد‌های آن امیدوار بود. از سوی دیگر ارتقای قانون تجاری یوزانس تا سال 95 در سطح بسیاری از کشور‌های دنیا می‌تواند راهگشای حل افزایش هزینه واردات مواد اولیه دارویی در کشور به‌شمار رود و اثر مثبتی بر شرکت‌های مرتبط داشته باشد.