مقایسه ۷ شاخص کلان اقتصاد ایران با ۱۶ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا

نشریه «مید» در گزارشی از جایگاه اقتصاد ایران در منطقه نوشت: ایران بالاترین نرخ رشد اقتصادی و بالاترین نرخ تورم را در خاورمیانه و شمال آفریقا دارد.
در حالی که ایران در سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ۵/۶ درصدی را کسب کرده بود، ۱۶ کشور دیگر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نرخ رشد کمتری داشته‌اند و بحرین با نرخ رشد اقتصادی ۵/۵ درصدی نزدیک‌ترین نرخ رشد به ایران را داشته است و کشورهای سودان با ۵ درصد، اردن ۹/۴ درصد و مراکش ۵/۴ درصد در رتبه‌های سوم تا پنجم قرار گرفتند.
امارات متحده عربی با نرخ رشد اقتصادی ۲/۱ درصدی کمترین نرخ رشد خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد.
بنابراین گزارش، ایران بالاترین نرخ تورم را نیز در خاورمیانه و شمال آفریقا به میزان ۸/۱۵ درصد به خود اختصاص داده است و در بین ۱۷ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا غیر از ایران تنها کشور یمن از نرخ تورم دو رقمی ۲/۱۲ درصدی برخوردار است و دیگر کشورها همگی یا نرخ تورم یک رقمی دارند و یا مثل کشورهای مراکش و عربستان سعودی دارای نرخ تورم منفی هستند.
کشورهای الجزایر، بحرین، مصر، اردن، کویت، لبنان، لیبی، عمان، قطر، سوریه، تونس و امارات نیز نرخ تورمی کمتر از سه درصد دارند.
براساس گزارش نشریه مید، علیرغم این که ایران پس از عربستان سعودی دومین تولید ناخالص داخلی بالای خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد، ولی به دلیل جمعیت ۶۶ میلیون نفری این کشور، سرانه تولید ناخالص داخلی ایران از ۱۱ کشور این منطقه کمتر است.
قطر با سرانه تولید ناخالص داخلی ۲۶ هزار دلار بالاترین رقم را به خود اختصاص داده است و کشورهای امارات با ۱۹ هزار دلار، کویت ۱۴ هزار دلار و بحرین ۱۱ هزار دلار در رده‌های بعدی قرار دارند، در حالی که رقم سرانه تولید ناخالص داخلی ایران کمتر از دو هزار دلار است.
این گزارش حاکی است: ایران با بدهی خارجی کمتر از ده میلیارد دلار، نهمین کشور بدهکار خاورمیانه و شمال آفریقا است و مصر با بدهی خارجی ۲۸ میلیارد دلاری بدهکارترین کشور این منطقه به حساب می‌آید.
این در حالی است که ایران در بین کشورهای بدهکار خاورمیانه و شمال آفریقا کمترین درصد بدهی خارجی در تولید ناخالص داخلی را به میزان ۲/۸ درصد به خود اختصاص داده است.
این گزارش تراز تجاری ایران را در سال گذشته ۴/۴ میلیارد دلار اعلام کرده است که این رقم از تراز تجاری ده کشور این منطقه بالاتر است.
عربستان سعودی بالاترین تراز تجاری منطقه را به میزان ۳۹ میلیارد دلار کسب کرده است و کشورهای امارات متحده عربی با تراز تجاری ۹/۱۲ میلیارد دلار و کویت ۲/۸ میلیارد دلار در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. (خبرگزاری فارس۱۷/۱/۸۴)