مقاومت بورس در مرز 45 هزار

دنیای اقتصاد- شاخص بورس دیروز با 217 واحد افت روی عدد 44 هزار و 945 واحد نشست تا همچنان رسیدن به مرز 45 هزار واحد برای معامله‌گران دور از انتظار باشد. اگر چه برای افت شاخص دلایل متعددی ذکر شده اما تاثیرگذارترین آن، گمانه‌زنی‌ها و انتشار اخبار و شایعات درباره افزایش محدودیت‌های بین‌المللی 8 شرکت پتروشیمی بود که بازار به تاثیر از این وضعیت، با تغییرات منفی همراه شد. البته کارشناسان امیدوارند بازار از اواسط هفته جاری، شاهد از سرگیری دور جدیدی از رشد باشد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز با 217واحد افت به مرز 44هزار و 945واحد عقب‌نشینی کرد تا همچنان دسترسی به ورای مرز 45هزار واحد برای معامله‌‌گران دور از انتظار باشد. در بازار دیروز آنچه در کنار عرضه‌‌های سنگین جالب توجه بود، وجود نقدینگی و جمع‌آوری عرضه‌‌ها بود که در نهایت به معامله 167میلیون سهمی منجر شد. از دیدگاه کارشناسان در صورت وجود نقدینگی در بازار می‌توان به از سر گرفته شدن دور جدیدی از رشد قیمت‌ها امیدوار بود.
در بازار دیروز در تحولات مهم سیاسی، تبعات مناظره عصر روز جمعه نامزدهای ریاست‌جمهوری بود که موجب مباحثی میان معامله‌‌گران و برنامه‌‌های اقتصادی آنها شده است. در همین حال دیروز معامله‌‌گران شاهد آخرین بررسی‌های شورای نگهبان در مورد لایحه بودجه سال 92 بودند؛ انتظار می‌رود به زودی این شورا کار بررسی لایحه بودجه را به اتمام برساند.
دیروز همچنین بازار با خبرهای متناقضی در صحنه خارجی مواجه بود؛ در حالی که ایالات متحده تحریم‌هایی را در زمینه تولیدات کامپیوتری و الکترونیکی لغو کرده است، دیروز وزارت خزانه‌داری آمریکا 8 شرکت پتروشیمی را مشمول تحریم قرار داد؛ از نظر بیشتر کارشناسان تحریم صنایع پتروشیمی کشورمان به دلیل دشواری‌های فنی و اجرایی ممکن نیست و راه‌های متنوعی برای دور زدن این تحریم‌ها وجود دارد.
از دیدگاه کارشناسان، شرکت‌های پتروشیمی از مدت‌ها قبل به دلیل تحریم بانکی با مشکلات تحریم مواجه بوده‌اند و اعلام جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا تاثیری در این صنعت نخواهد داشت.
دیروز همچنین بازار شاهد انتشار اطلاعیه مدیریت بازار در مورد عرضه بلوکی هلدینگ خلیج فارس بود.
براساس این اطلاعیه، معاونت بازار اعلام کرد: امکان تهاتر ثمن نقدی معامله با مطالبات دستگاه‌‌های طلبکار برای عرضه مذکور وجود ندارد و برنده رقابت باید حصه نقدی معامله را طی 20 روز کاری به حساب اعلامی شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه واریز کند.
یادآور می‌شود که تعداد چهار میلیارد و 214 میلیون و 64 هزار و 370 سهم از سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس، روز 18 خردادماه در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود.
سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، 17 درصد از سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس را در بازار دوم بورس اوراق بهادار عرضه می‌کند.
این بلوک با قیمت پایه هر سهم 13 هزار ریال به صورت یکجا و نقد یا نقد و اقساط به صورت عمده مدیریتی غیرکنترلی فروخته می‌شود.
با انتشار این اطلاعیه نگرانی بازار در مورد احتمال هماهنگی طلبکاران از دولت برای خرید سهام هلدینگ خلیج فارس در نرخ پایه عرضه بلوک و کنترل قیمت سهام خرد شرکت کمتر شده است.
در این گروه دیروز نماد پالایشگاه تبریز نیز در شرایط نامناسب بازار بازگشایی شد که رشد محدودی را تجربه کرد. در این گروه، نفت بهران نیز پس از تعدیل سود با رشد محدود 8درصدی بازگشایی شد. شرکت 60 میلیارد تومانی
نفت بهران طی اصلاحیه‌ای برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند 91 مبلغ 2923 ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با اطلاعیه قبلی 5/22 درصد تعدیل مثبت داشته است.
مخابرات به دولت بر‌می‌گردد؟
دیروز در نماد مخابرات، در آخرین جلسه شورای رقابت موضوعی درخصوص پذیرش اعتراض به واگذاری مخابرات در شورای تجدید نظر شورای رقابت مطرح شد و مقرر شده شورای رقابت به سرعت در مورد واگذاری بلوک 50 درصد به علاوه یک سهم شرکت مخابرات ایران رای دهد.
محمد‌علی مددی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای رقابت در توضیح این موضوع اظهار کرد: شرکت مخابرات در سال 88 واگذار شد که در مورد نحوه واگذاری این شرکت اشکالاتی به وجود آمده است.
وی گفت: در خصوص ایرادات وارده به نحوه واگذاری سهامداران قبلی آن در شورای
تجدید نظر شورای رقابت طرح شکایت کردند.
ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای رقابت افزود: شورای تجدید نظر شورای رقابت نیز با این دلیل که این شرکت باید نیمه‌دولتی‌ می‌شد، حکم بر لغو این واگذاری داده است. اکنون صحبت بر سر این موضوع است که آیا شورای تجدید نظر شورای رقابت وجاهت قانونی برای نفی رای شورای رقابت را دارد یا خیر.
در گروه تجهیزات، سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، موافقت کرد.
شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) سرمایه خود را به 10 هزار میلیارد ریال افزایش می‌دهد.
غلامرضا ابوترابی، رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره اظهار کرد: تقاضای پذیره‌نویسی و عرضه عمومی اوراق بهادار شرکت مپنا‌ جهت افزایش سرمایه، در این سازمان مورد بررسی قرار گرفت و براساس رسیدگی انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نشده و بنابراین افزایش سرمایه مزبور از نظر این سازمان بلامانع است.
وی ادامه داد: در این راستا شرکت مپنا در نظر دارد تعداد 24 میلیون و 896 هزار و 237 سهم را به ارزش اسمی هر سهم یک هزار ریال از طریق پذیره‌نویسی به فروش رساند تا به این ترتیب سرمایه خود را به 10 هزار میلیارد ریال افزایش دهد.
قیمت تعیین شده برای عرضه عمومی سهام مزبور دو هزار و 738 ریال تعیین شده است.
با توجه به برنامه ارائه شده، شرکت مدیریت پروژه‌‌های نیروگاهی ایران مپنا در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 9 هزار و 975 میلیارد و 104 میلیون ریال به مبلغ 10 هزار میلیارد ریال از محل سلب حق تقدم از سهامداران فعلی و عرضه عمومی سهام، افزایش دهد. انتظار می‌رود مپنا در مجمع پیش روی خود نزدیک به 200ریال تقسیم سود داشته باشد و بقیه سود را به حساب افزایش سرمایه واریز کند.
در گروه سیمانی دیروز صف‌های خرید بیشتر نمادها به‌رغم وضعیت نامناسب بازار پا برجا باقی ماند. در این گروه، شرکت سیمان کردستان که طی فصل جاری بازدهی بیش از 80 درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است طی گزارش 6 ماهه سال مالی منتهی به شهریور امسال از پوشش 42 درصدی سود هر سهم پس از کسر مالیات خود خبر داده که نسبت به سال گذشته خود از رشد 67 درصدی برخوردار بوده است.
سیمان کردستان در حالی پیش‌بینی سود خود را از مبلغ اولیه 1337 ریال برای سال مالی جاری به 2322 ریال در آخرین گزارش خود افزایش داده است که قیمت خرید و حمل مازوت را در صورت‌‌های مالی 2350 ریال فرض کرده و از سوی دیگر قیمت فروش محصولات را نیز با توجه به مصوبه انجمن سیمان افزایش داده است.
در گروه غذایی، شرکت قند شیرین خراسان برای هر سهم در سال مالی منتهی به شهریور 92 براساس عملکرد واقعی 6 ماهه مبلغ 398 ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده که در عملکرد واقعی 6 ماهه 78 درصد از این مبلغ را پوشش داده است.
این شرکت که در پیش‌بینی قبلی برای هر سهم در سال 92 مبلغ 320 ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده بود، علت تعدیل مثبت 24 درصدی را افزایش نرخ تصفیه و تبدیل شکر خام از مبلغ 90 تومان به 106 تومان و افزایش هزینه‌‌های مالی به مبلغ 200 میلیون تومان اعلام کرده است.
مطابق اعلام شرکت در شش ماهه باقیمانده سال مالی نرخ فروش قند 1775 تومان و شکر 1575 تومان و تفاله خشک 650 تومان در این پیش‌بینی لحاظ شده است.
در گروه کانه‌های فلزی، «کنور» نیز با خبرهایی در مورد افزایش سرمایه سنگین روبه‌رو است که هنوز به طور رسمی اعلام نشده است. این شرکت سنگ‌آهنی روز 20 خرداد مجمع تقسیم سود خود را برگزار می‌کند و پیشنهاد هیات‌مدیره تقسیم 458 تومان از سود 537 تومانی شرکت است.
در مجموع بازار روز شنبه بازاری منفی بود که در آن شاخص با 217واحد کاهش مواجه شد. ارزش معاملات هم با سهم 3/15 درصدی معامله 8/25 میلیون سهم هلدینگ خلیج فارس به 167میلیارد تومان رسید.
از 222نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز 87نماد با کاهش قیمت و 131نماد با رشد ارزش معامله شدند و سایر نمادها نیز بدون تغییر بودند.