مقام اجرایی بازار سرمایه اعلام کرد

گروه بورس- مجید اسکندری: نشست پایانی سال 91 مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در جمع خبرنگاران رسانه‌ها و با حضور مدیران برخی از بخش‌های «بورس» برگزار شد.

طبق روال معمول، این نشست نیز با بیان اقدامات انجام شده در سال جاری و برنامه‌های سال آینده به پایان رسید و البته پاسخگویی به چند سوال نیز ضمیمه برنامه شد.
رشد متغیرهای اصلی
مدیرعامل بورس ابتدا به رشد 33 درصدی ارزش بازار در مقایسه با سال قبل اشاره کرد که در سایه بازار 170 هزار میلیارد تومانی حاصل شده است.
حسن قالیباف‌اصل با اشاره به رسیدن شاخص کل به 37 هزار و 100 واحد و مقایسه آن با رقم
25 هزار و 900 واحد در ابتدای سال جاری گفت: این رشد، بیانگر بازدهی 43 درصدی سرمایه‌گذاری در طول یک سال است که البته بخشی از این بازدهی مربوط به سود نقدی است که شرکت‌ها در مجامع خود تقسیم کرده‌اند.
وی توضیح داد: از بازدهی یادشده 15 درصد مربوط به سود نقدی شرکت‌ها و 28 درصد به دلیل رشد قیمت سهام در بورس بوده است.
قالیباف با اشاره به رسیدن P/E بورس از 6 مرتبه در ابتدای سال به 4/5 مرتبه یادآور شد: ارزش کل معاملات بورس در سال گذشته، 24 هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال گذشته 14 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر ارزش معاملات خرد و بلوک امسال به 20 هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که این میزان در سال قبل 16 هزار میلیارد تومان بوده که این رشد، نشان‌دهنده مشارکت سهامداران خرد در بازار است و می‌تواند به عنوان شاخصی برای نقدشوندگی محسوب شود.
مدیرعامل بورس رشد 93 درصدی معاملات آنلاین را یکی دیگر از نتایجی دانست که بورس در سال 91 به آن دست یافته و افزایش ارزش این معاملات از رقم 2700 میلیارد تومان به 5100 میلیارد تومان را بیانگر این موضوع دانست. رشد 15 درصدی دفعات معاملات، انتشار 710 میلیارد تومان اوراق مشارکت سایپا کاشان و شهرداری شیراز، پذیرش و عرضه سه شرکت پالایشگاه بندرعباس، بیمه ملت و سرمایه‌گذاری خوارزمی از دیگر مواردی بود که قالیباف به آنها اشاره کرد.
مدیرعامل بورس با اشاره به شرکت‌هایی که باوجود پذیرش، عرضه نشدند درباره هلدینگ خلیج فارس گفت: ما در انتظار ارائه اطلاعات از سوی این هلدینگ به بورس هستیم و در حال حاضر حسابرس، باید درباره بودجه این شرکت نظر بدهد. قالیباف درباره ورود همراه اول به بورس گفت: همراه اول در بورس پذیرفته شده اما به دلیل اینکه سهام شناور آزاد آن، مقداری از 10 درصد پایین‌تر است در این بازار عرضه نشده است.
لغو پذیرش 20 شرکت در بورس
مدیرعامل بورس پس از اینکه به اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش از جمله آموزش ناظران، اعضا و سرمایه‌گذاران به میزان 152 هزار نفر ساعت اشاره کرد از لغو پذیرش قطعی 20 شرکت خبر داد و گفت: 6 شرکت دیگر نیز لغو پذیرش شده‌اند اما رای آنها نهایی نشده است.
او همچنین از طبقه‌بندی مکانیزه شرکت‌ها و تطبیق آنها با دستورالعمل پذیرش یاد کرد و یادآور شد: در حال حاضر 322 شرکت در بورس پذیرفته شده‌اند. وی با اشاره به معرفی اوراق اختیار فروش تبعی درباره اوراق آتی سهام گفت: سه شرکت، نرم‌افزاری آماده کرده‌اند که به اصلاحات کوچکی نیاز دارد و پیش‌بینی می‌کنیم این اوراق اوایل سال بعد به بازار بیاید. همچنین کار بر روی نرم‌افزار اوراق اختیار فروش سهام ادامه دارد.
پروژه ساختمان جدید بورس، آخرین موردی بود که «مدیرعامل» درخصوص دستاوردهای بورس در سال جاری به آن اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی این ساختمان پیگیری می‌شود و در حال شروع فونداسیون آن هستیم و امیدواریم در 6 ماهه اول سال آینده اسکلت ساختمان به پایان برسد.
پذیرش 10 شرکت و 5 اوراق مشارکت جدید
مدیرعامل بورس در ادامه نشست یادشده از پذیرش 10 شرکت جدید در بورس خبر داد که برخی از آنها از فرابورس به بورس انتقال می‌یابند.
قالیباف همچنین از برنامه پذیرش 5 اوراق مشارکت جدید در بورس خبر داد و افزود: مطالعات کارشناسی در زمینه انتشار اوراق مشارکت انجام شده و قرار است جذابیت این اوراق افزایش یابد.
همچنین به منظور افزایش میزان تامین مالی در بورس، مطالعاتی انجام شده که امیدواریم در سال آینده چند مورد از نتایج این مطالعات را در بازار اجرایی کنیم.
طراحی شاخص راهبری شرکتی
قالیباف با اشاره به برگزاری 4 میز صنعت در سال آینده از اقدامات بورس در بحث راهبری شرکتی خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته کارهای زیادی در این خصوص صورت پذیرفته و پیش‌بینی می‌شود پس از نهایی شدن آیین‌نامه مربوطه سمیناری در این زمینه در اردیبهشت ماه برگزار کنیم و در کنار این سمینار، آموزش‌هایی را نیز ارائه خواهیم کرد.
مدیرعامل بورس در ادامه از طراحی شاخص راهبری شرکتی خبر داد و گفت: شرکت‌هایی که از شرایط بهتری برخوردارند در این شاخص مدنظر قرار می‌گیرند.
وی مطالعه وضعیت همه شرکت‌های بورسی را یکی از برنامه‌های اصلی بورس در سال آینده عنوان کرد و گفت: ما، صنعت به صنعت شرکت‌ها را مطالعه خواهیم کرد و اگر نیاز باشد به شرکت‌ها کمک خواهیم کرد و امیدواریم این موضوع به بهبود وضعیت ناشران کمک کند.
اصلاح دستورالعمل معاملات
بازنگری در دستورالعمل پذیرش، اصلاح دستورالعمل معاملات و برگزاری 180 هزار نفر ساعت آموزش از دیگر برنامه‌های آتی بورس در سال آینده است که از سوی قالیباف
اعلام شد. وی از تحقق پیش‌بینی سود 476 ریالی هر سهم «بورس» تا پایان سال خبر داد و گفت: پیش‌بینی سود هر سهم این شرکت برای سال آینده 509 ریال به ازای هر سهم خواهد بود و افزایش سرمایه شرکت نیز در برنامه قرار دارد که طرح توجیهی آن آماده و در هیات مدیره شرکت تصویب شده است.
قالیباف افزود: افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته طی دو مرحله در سال‌های 92 و 93 انجام خواهد شد.
مدیرعامل بورس در ادامه نشست در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره نوسان‌های شدید بازار گفت: مباحثی از قبیل بودجه، هدفمندسازی یارانه‌ها، نرخ ارز و… بر بازار سرمایه اثر می‌گذارند اما هر اندازه که تکلیف این موارد زودتر روشن شود، بازار بر آن اساس برنامه‌ریزی می‌کند و نوسان‌ها کمتر می‌شود. وی درباره برنامه مدیریت بورس برای حفظ بازار گفت: حفظ بازار سرمایه به عزم ملی نیاز دارد و تنها وظیفه یک ارگان نیست، اما علاوه بر عزم ملی، ما فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهیم که تنوع سبد بازار سرمایه، افزایش معاملات برخط، آموزش و فرهنگ‌سازی از آن جمله است.
قالیباف در پاسخ به یک پرسش درباره لزوم اصلاح قیمت اسمی سهام در صورت حذف صفرهای پول ملی گفت: بحث تغییر قانون و مقررات نیاز به مطالعه دارد، ضمن اینکه ارزش واقعی یا بازاری هر سهم با ارزش اسمی، تفاوت زیادی دارد و ارزش اسمی محل رجوع فعالان بازار نیست. البته اگر بانک مرکزی تصمیم بر حذف صفرها بگیرد به حوزه بازار سرمایه نیز توجه خواهد داشت.
توسعه بازار مهم‌ترین خواسته از دولت آینده
یکی دیگر از خبرنگاران از قالیباف پرسید: آیا شما درخصوص مباحثی چون قانون مالیات، قانوت تجارت، لایحه بودجه و… پیشنهاداتی به دولت داده‌اید؟
قالیباف پاسخ داد: ما درخصوص مباحث کلان، گزارش‌هایی تهیه و به مراجع مربوطه ارسال می‌کنیم و در هفته گذشته نیز سه جلسه در زمینه مباحث کلان اقتصاد برگزار کرده‌ایم. وی درباره انتظار از دولت آینده گفت: بازار سرمایه، جایگاه ملی دارد و انتظار از دولت آینده، تنها انتظار ما نیست، اما انتظار حوزه اقتصاد از دولت‌ها، توسعه بازار سرمایه است و برای توسعه یک کشور باید بازار سرمایه توسعه
یابد. قالیباف تصریح کرد: تحول نظام تامین مالی در کشور یکی از ضرورت‌هاست و هر کس بیاید باید به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشد و نظام تامین مالی نوین باید جایگزین نظام سنتی شود که کارآیی ندارد و نمی‌تواند سرمایه را به درستی تخصیص بدهد. بنابراین اگر بتوانیم نظام تامین مالی را رقابتی و شفاف کنیم، سرمایه در اختیار کارآفرینان قرار خواهد گرفت.