معرفی سهام سود ده و زیان ده هفته گذشته بازار سهام

فارس گزارش می‌دهد:
بررسی‌های به عمل آمده از 190 شرکتی که هفته گذشته در تابلوی معاملات حاضر بودند نشان می‌دهد که میانگین بازدهی بازار سهام بیش از نیم درصد بوده و در برابر 69 شرکت سودده، سهامداران 99 شرکت با زیان مواجه شده‌اند.
  
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، این آمار در حالی به دست آمده که 23 شرکت از جمع 190 شرکتی که هفته پیش در تابلوهای اصلی و فرعی بورس حاضر بودند بدون نوسان در بازدهی به کار خود پایان داده‌اند.
 
عملکرد 190 شرکتی که هفته پیش با داد و ستد سهام مواجه شدند در مجموع 52صدم درصد بازدهی نسبت برای کل بازار سهام به ارمغان داشت که در مقایسه با هفته های پیشتر با کاهش تقریبی 1درصدی در روند بازدهی روبرو شده است.
 
درصد سود و زیان شرکت‌هایی بورس از سه محل تفاوت قیمت، دریافت سود و زیان و افزایش سرمایه محاسبه می‌شود.
 
معرفی شرکت‌های سود ده هفته گذشته
 
گزارش فارس از شرکت‌های سودده هفته گذشته، بازار سهام حکایت از آن دارد که سه شرکت پربازده بورس از گروه تک سهم‌های بازار بودند که به دلیل توقف نماد معاملاتی از وضعیت نقد شوندگی نامطلوبی برخوردار بودند.
 
بازگشایی بعد از تعدیل مثبت و حدود 100 درصدی سود سهام ایران تایر منجر به رشد قیمت قابل توجه سهام این شرکت و در نتیجه محقق شدن بازدهی 86 درصدی برای سهامداران این شرکت شد.
اما این شرکت دارای رتبه نقد شوندگی 121 است که چنین عددی از نقد شوندگی از عدم سهولت در خرید و فروش سهام حکایت دارد.
 
این درحالی است که بازدهی 9/16 درصدی شرکت پلاستیران از تفاوت قیمت و دریافت 20 ریالی سود سالیانه آن تامین شده که این شرکت نیز با توجه به رتبه 136 نقد شوندگی از عدم تعادل در عرضه و تقاضا خبر می‌دهد.
 
صنعت واسطه‌گری مالی و سرمایه‌گذرای در حالی با شرایط نامساعد روبرو است که سرمایه‌گذاری توسعه ملی در هفته گذشته از محل تفاوت قیمت (بعد از بازگشایی نماد) 8/10 درصد بازدهی نصیب بیش از 10 هزار سهامدار خود کرد. اما این شرکت با سرمایه 300 میلیارد تومانی به مانند دو شرکت اول از رتبه نقدشوندگی نامناسب و 116 برخوردار بود.
 
بعد از این سه شرکت که به طور غیرطبیعی و ناگهانی موفق به کسب چنین بازدهی هایی ‌شدند، شرکتهای دارویی لقمان و گل‌گهر هر یک با 2/9 درصد سود و شرکتهای باما با 3/8 و داروسازی اسوه با 8 درصد بازدهی قرار دارند که هر چهار شرکت نامبرده شرایط نقد شوندگی بهتری داشتند به طوری که رتبه نقدشوندگی لقمان 26، گل گهر25 ، باما 65 و اسوه 31 بود.
 
شرکتهای چینی ایران با 8 درصد، سیمان بهبهان با 9/7 درصد(با توجه به سود سالیانه 135 تومانی) نورد قطعات فولادی و توسعه معادن روی با بیش از 7 درصد بازدهی از دیگر سهام سودده هفته گذشته بورس بودند .
 
در میان همه شرکتهای سودده فوق، توسعه معادن روی با رتبه نقدشوندگی 2 دارای بهترین شرایط برای خرید و فروش آسان سهام بود.
 
از میان 69 شرکت سودده می‌توان به سود دهی مناسب شرکت‌های سرمایه‌گذاری توکا فولاد ایران مرینوس، خوراک دام پارس ، ایران دارو ، پتروشیمی اراک، داروسازی فارابی، حمل و نقل توکا ، سرمایه‌گذاری مسکن ، حمل و نقل پتروشیمی و شیشه قزوین اشاره کرد.
 
زیان ده‌های بازار سهام
 
بازدهی مثبت 69 شرکت بورس در حالی به دست آمد که سهامداران 99 شرکت از محل تفاوت قیمت، با روند نزولی سرمایه و زیان هفته پیش را به پایان بردند.
 
در میان شرکتهای زیان ده شرکت تایدواتر (که در زمینه خدمات دریایی و بندری فعالیت می‌کند) به دلیل کاهش سود اعلامی سهام از 184 تومان به 146 تومان با ضرر 11 درصدی روبرو شد و سهامداران این شرکت ناخواسته عنوان متضررترین سهامداران هفته پیش را نصیب خود کردند.
 
شرکت سرمایه‌گذاری توس گستر نیز با توجه به شرایط نامطلوب صنعت انبوه سازی و مسکن در هفته گذشته 5/8 درصد زیان به سهامداران خرد و کلان خود رساند و افت قیمت روزانه سهام کابل‌های شهید قندی در مجموع 6/7 درصد ضرر به همراه داشت.
 
این سه شرکت در حالی عنوان بدترین سهام هفته گذشته را به خود اختصاص دادند که شرکت‌های کرین ایران، قند اصفهان، سایپا آذین و مس باهنر نیز حدود 7 درصد زیان داشتند.
 
در ادامه این گروه شرکت‌های موتورسازان تراکتورسازی، ماشین آلات عمرانی و زراعی، سرمایه‌گذاری بیمه و تکین‌کو جای داشتند که هر کدام دارای زیان بیش از 5 درصدی بودند.
 
از شرکت‌های منفی و زیان ده دیگر می‌توان به داروسازی سبحان، فرآورده‌های تزریقی، مخابراتی ایران، عمران فارس، ملی سرب و روی، سرما آفرین، کاغذ سازی کاوه، پتروشیمی فارابی، معدنی املاح و خدمات کشاورزی اشاره کرد.
گزارش از علی رضایی زاده