معاون وزیر کشاورزی به ایسنا خبر داد پرداخت 97 درصدی مطالبات گندم‌کاران/ ابلاغ قیمت جدید گندم به زودی

معاون وزیر جهاد کشاورزی از پرداخت 97 درصدی مطالبات گندم‌کاران خبر داد و گفت: نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید به شورای اقتصاد ارسال شده و تا اوایل مهر ماه ابلاغ می شود.

علی قنبری – مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: از ابتدای فصل برداشت تا کنون هشت میلیون و 200 هزار تن گندم به ارزش 9300 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است که تا کنون بیش از 9000 میلیارد تومان آن پرداخت شده و مابقی مطالبات حدود 300 میلیارد تومانی به حساب آن ها واریز می شود.

وی افزود: تقریبا همه مراکز خرید تضمینی گندم در استان های گرمسیری که برداشت این محصول به اتمام رسیده، بسته شده است و حدود 15 مرکز خرید گندم در استان های سردسیری نیز باقی مانده تا پایان فصل برداشت آماده تحویل محصول کشاورزان هستند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ادامه داد: با توجه به اینکه گندم های وارداتی نیز وجود دارند همه گندم های خریداری شده به صورت شناسنامه دار بوده اند و نام کشاورزان نیز در محموله های خریداری شده، مشخص است.

واردات خصوصی حدود 800 هزار تنی گندم

قنبری گفت: دولت با توجه به اینکه نیاز طباخی های کشور را توانست از محل خرید تضمینی گندم فراهم کند امسال وارداتی انجام نداد ولی بخش های خصوصی تا کنون حدود 800 هزار تن گندم خریداری کردند که البته آمار دقیق آن در گمرک مشخص است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: نرخ خرید تضمینی گندم که از سوی وزارت جهاد کشاورزی به دولت پیشنهاد شده است منتظر تصویب بوده و به نظر می‌رسد که تا اوایل مهر ماه این نرخ ارز سوی دولت تصویب و ابلاغ شود.

وی تاکید کرد: شرکت بازرگانی دولتی به عنوان مجری مباشر دولتی هر برنامه ای را برای سال آینده زراعی از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شود، اجرا می کند.