معاون زنگنه خبر داد: ایران-ژاپن قراردادهای جدید پالایشگاهی امضا می‌کنند

/, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان/معاون زنگنه خبر داد: ایران-ژاپن قراردادهای جدید پالایشگاهی امضا می‌کنند

معاون زنگنه خبر داد: ایران-ژاپن قراردادهای جدید پالایشگاهی امضا می‌کنند

۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۹:۵۳:۲۳ ۱۹ دی ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

معاون وزیر نفت از امضای دو قرارداد بهینه‌سازی و بهبود فرآیند تولید پالایشگاه‌های نفت بندرعباس و تهران در آینده‌ای نزدیک با دو شرکت معتبر نفتی ژاپن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس کاظمی در تشریح مهمترین فرصت‌های سرمایه گذاری در صنعت پالایش نفت ایران در دوران پسابرجام، گفت: اجرای طرح‌های توسعه و بهینه‌سازی و کاهش ظرفیت تولید نفت کوره، از مهمترین برنامه‌های توسعه و بهینه‌سازی صنعت پالایش نفت کشور به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه تا افق چشم‌انداز باید، سهم تولید نفت کوره در سبد محصولات نفتی کشور به حدود ۱۰ درصد کاهش یابد، تصریح کرد: بر این اساس و به منظور کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاهها، تاکنون مذاکرات متعددی با شرکت‌های بین‌المللی به ویژه کره‌جنوبی و ژاپن انجام شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به امضای قرارداد طرح بهینه‌سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه نفت اصفهان با شرکت دایلم کره‌جنوبی، تاکید کرد: پس از برجام، استقبال زیادی از سرمایه‌گذاران خارجی به خصوص کره‌جنوبی و ژاپن برای اصلاح پالایشگاههای نفتی قدیمی، شده که الزامی جدی است.

این مقام مسئول، افزود: پالایشگاه‌های قدیمی تولید نفت کوره بالایی دارند که ارزش آن در بازارهای جهانی رو به کاهش است و کمتر از نفت خام می‌شود.

وی با بیان اینکه در پالایشگاه‌های نفت بندرعباس و تهران، مذاکرات با سرمایه‌گذاران ژاپنی و کره‌ای در حال انجام بود، به طوری که دو شرکت JCCP و JGC  در پالایشگاه نفت تهران مذاکرات نهایی را آغاز کرده‌اند، تبیین کرد: در مجموع پالایشگاه‌های قدیمی نفت شامل اصفهان، تبریز، تهران، بندرعباس و آبادان به حدود ۱۴ میلیارد دلار هزینه سرمایه‌گذاری نیاز دارند که محصولات و فرآورده‌های نفتی با استاندارد یورو چهار تولید کنند و البته سهم تولید نفت کوره آنها، به کمتر از ۱۰ درصد برسد.