مصوبه طرح جامع و خروج سیمان از سبد کالاهای حمایتی ابلاغ شد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن گفت: دولت با ابلاغ دو مصوبه، بر خروج سیمان از سبد کالاهای حمایتی و نیز اجرای کامل طرح جامع سیمان تاکید کرد.
عباس صفاکیش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در ارتباط با این که «با وجود این مصوبه، اقدام وزارت بازرگانی برای وارد کردن این محصول در سبد کالاهای حساس بر چه اساسی است؟»، تاکید کرد: وارد کردن سیمان به سبد کالاهای حساس پیشنهاد وزارت بازرگانی بود که این مصوبه نشان می‌دهد مورد موافقت قرار نگرفته و منتفی است.
وی افزود: دو مصوبه از سوی دولت ابلاغ شده که بر اساس آن سیمان از سبد کالاهای حمایتی خارج شده و در مصوبه دیگر نیز تاکید شده که طرح جامع سیمان باید به طور کامل اجرا شود.
صفاکیش یادآور شد: بر اساس مصوبه دولت، مسوولیت کنترل بازار و نظارت بر توزیع بر عهده وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن به اضافه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است که این یک نکته مثبت به شمار می‌رود زیرا این سازمان از آنجا که وظیفه برنامه‌ریزی در کل کشور را بر عهده دارد در نتیجه در مورد مسایل مختلف کلان‌نگر است.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن با بیان این که یکی از بندهای طرح جامع سیمان تعیین قیمت تعادلی برای سیمان است، خاطرنشان کرد: مشکلی که تاکنون وجود داشت این بود که قیمت این محصول به صورت تعادلی تعیین نمی‌شد و در نتیجه واسطه‌گری در این صنعت رشد کرده بود.
به اعتقاد وی، تعیین قیمت تعادلی برای سیمان به طور قطع به کاهش واسطه‌گری در این صنعت منجر خواهد شد و عرضه و تقاضا را متعادل و مصرف را منطقی می‌کند.
وی تاکید کرد: با اجرای مصوبات دولت، وضعیت صنعت سیمان نیز از نظر قیمت‌گذاری نظیر سایر صنایع کشور خواهد بود اما دولت برای این که از وضعیت ثبات و تعادل در بازار این محصول در سال 84 اطمینان خاطر داشته باشد، وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را مسوول نظارت بر بازار این محصول کرده است. (خبرگزاری فارس15/1/84)