مشاور وزیر کشاورزی: تولید 11.5 میلیون تن گندم/ نرخ جدید گندم رضایت‌بخش است

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از تولید 11.5 میلیون تن گندم در سال جاری خبر داد و گفت: برای سال زراعی پیش‌رو نهاده‌های تولید اعم از کود، بذر و سم مورد نیاز بدون افزایش قیمت تامین شده و نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم منصفانه و رضایت‌بخش است.

اسماعیل اسفندیاری‌پور – مجری طرح گندم – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سال زراعی گذشته بیش از شش میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم رفت که منجر به تولید بیش از 11.5 میلیون تنی و خرید بالغ بر هشت میلیون و 40 هزار تنی این محصول شد که میزان تولید گندم بیش از یک میلیون تن و میزان خرید آن بالغ بر 20 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

وی با بیان این‌که نرخ خرید تضمینی گندم طی هفته آینده از سوی دولت اعلام می‌شود، افزود: وضعیت گندمکاران و تولید این محصول استراتژیک به گونه‌ی است که کشاورزان رضایت نسبی دارند، چرا که هم‌اکنون در آغاز فصل کشت گندم قرار داریم و بیش از 400 هزار تن بذر اصلاح‌شده فراهم است.

مجری طرح گندم ادامه داد: دیگر نهاده‌های تولید مورد نیاز گندمکاران مانند کود فسفاته و غیره بدون هیچ مشکلی فراهم شده است و تقریبا هیچ افزایش قیمتی نسبت به سال گذشته نداشته‌اند.

اسفندیاری‌پور با بیان این‌که پیش بینی می‌شود امسال سطح زیرکشت گندم به حدود شش میلیون هکتار برسد، اعلام کرد: گرچه این کاهش سطح ناشی از اعمال سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی نبوده و محدودیت‌های منابع آبی و تصمیم‌گیری کشاورزان در آن اثر‌گذار بوده است، اما وزارت جهاد کشاورزی نیز طی سال‌های گذشته سیاست‌گذاری‌ خود را به گونه‌ای اعمال کرده است تا سطح زیرکشت گندم کاهش و عملکرد آن در واحد سطح افزایش پیدا کند.

وی گفت: عملکرد گندم در واحد سطح در اراضی آبی حدود 3.5 تا 3.6 تن و در اراضی دیم حدود یک تن و20 کیلوگرم بوده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: طی دو سال گذشته تسهیلات مناسبی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین ادوات و تجهیزات مورد نیاز به کشاورزان داده شده است و در حال حاضر مشکلی از این نظر نیز وجود ندارد، چرا که برای گندمکاران تراکتور، کمباین و دیگر تجهیزات داشت، کاشت و برداشت تامین شده است، گرچه همچنان در وضعیت ایده‌آل قرار نداریم، اما نسبت به گذشته بهره‌برداران بخش کشاورزی در وضعیت بهتری از این نظر قرار دارند.