مسئولیت اجتماعی

وظیفه ما در قبال جامعه

امروزه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (Corporate Social Responsibility) که در ادبیات اقتصاد و مدیریت دنیا به عنوان CSR شناخته می‌شود؛ این مفهوم بنیادین را در اقتصاد قرن بیست و یکم رواج می‌دهد که مسئولیت‌های صاحبان کسب و کار، تنها  شامل مصرف‌کنندگان نهایی کالا و خدمات نیست و دامنه وسیعی از ذی‌نفعان را پوشش می‌دهد. نگاه اخلاقی به کسب و کار ماحصل تفکر مسئولیت اجتماعی بوده و جایگاه اجتماعی شرکت‌ها را در سطوح بین‌المللی تعریف و تبیین می‌کند.

«شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی» هم‌ راستا با اهداف عالی کشور همواره تلاش داشته تا نقش خود را به عنوان یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی ایران در قبال جامعه نیز انجام دهد و به همین منظور، وظایف و تعهداتی را در خصوص«مسئولیت اجتماعی» تعریف و اجرا کرده است؛ فعالیت‌هایی که پیش برنده سود و منفعت اجتماعی و فراتر از منافع سازمانی و وظایف قانونی بوده است.

به عبارت دیگر،«مسئولیت‌های اجتماعی شرکتی» بخشی از «اخلاق کسب و کار» محسوب شده و شامل «مسئولانه عمل کردن» در قبال جامعه، به ویژه با گسترش روزافزون اثرگذاری شرکت‌ها بر محورهای تشکیل دهنده توسعه پایدار یعنی «اقتصاد»، «جامعه» و «محیط زیست» است.

در واقع، هر کسب و کاری از جمله شرکت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده‌اند، باید مسئولیت تمام فعالیت‌های خود را که جنبه اجتماعی دارند، به عهده بگیرند و این در حالی است که پیشینه حدود ۳ دهه فعالیت این گروه نشان می‌دهد که «خانواده بزرگ گروه توسعه ملی» افزون بر ایفای تعهدات اجتماعی در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی زیست محیطی و سرمایه انسانی هر زمان که جامعه نیاز داشته به ایفای نقش خیرخواهانه و اخلاقی پرداخته است.

هر ساله نمونه‌‌های بسیاری از انجام«مسئولیت‌های اجتماعی» در گروه توسعه ملی و شرکت‌های تابعه وجود داشته و روح خدمت به جامعه در تمام ارکان شرکت جاری است.

اهدای درخت به زمین در نکوداشت شهدا

گروه توسعه ملی

گروه توسعه ملی به پاس نکوداشت جهادگران تولید که پیش از جنگ تحمیلی در سنگر تولید و با شروع جنگ، در سنگر دفاع از وطن از جان خود گذشتند، ۱۳۰ اصله نهال به زمین هدیه داد. این نهال ها به نام ۱۳۰ شهید خانواده بزرگ گروه توسعه ملی در هفته دفاع مقدس در جنوب تهران کاشته شد.

حمایت های ارزشمند فرهنگی

گروه توسعه ملی

گروه توسعه ملی در راستای توسعه فرهنگی از مسیر مسئولیت های اجتماعی، از تداوم انتشار نشریه وزین بخارا حمایت کرد. این دوماهنامه فرهنگی هنری بیش از ۲۰ سال است که در جبهه اعتلای فرهنگ ایران خدمت می کند و توانسته است بعنوان یک مرجع معتبر از تاریخ معاصر فرهنگ، اندیشه و ادب این سرزمین شناخته شود.

ترجمه زنده مجمع عمومی «وبانک» برای ناشنوایان

گروه توسعه ملی

وبانک در جدیدترین اقدام در راستای مسئولیت اجتماعی و توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در بورس برای تمام اقشار جامعه برای اولین بار در تاریخ مجامع اقدام به پوشش زنده مجمع عمومی عادی سالیانه خود برای افراد ناشنوا و کم‌شنوا نمود.

رزمایش همدلی و کمک مؤمنانه

توسعه صنایع بهشهر

رهبر معظم انقلاب مردم و سازمان ها را به همراهی با رزمایش همدلی و کمک مؤمنانه دعوت نمودند تا هیچ خانواده‌ای از هم‌میهنان محروم با دردها، محرومیت‌ها و مشکلات خود تنها نمانند. در همین راستا شرکت توسعه صنایع بهشهر، از هلدینگ های اصلی گروه توسعه ملی به ندای معظم له، لبیک گفت و ۳۰۰۰ بسته معیشتی میان نیازمندان توزیع نمود.

همدلی مومنانه

گروه توسعه ملی

وبانک در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر کمک‌های مومنانه و در راستای مسئولیت اجتماعی خود نسبت به تامین و توزیع بسته‌های لوازم التحریر و بهداشتی ویژه دانش‌آموزان و خانواده‌های کم‌برخوردار در مناطق سیستان و بلوچستان اقدام نمود

سیمان اهدایی به بیمارستان بنیاد بیماری‌های خاص

شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان

شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنعت سیمان(سیدکو)، هلدینگ سیمانی گروه توسعه ملی در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود، ۵۰۰ تن سیمان از تولیدات شرکت های زیرمجموعه خود را جهت ساخت دو بیمارستان برای درمان بیماران خاص نظیر بیماران مبتلا به تالاسمی، نارسایی های کلیوی، هموفیلی و ... به بنیاد بیماری های خاص اهدا نمود.

طرح ملی نذر آب

پتروشیمی شازند

این طرح ملی در راستای تحقق اهداف بشر دوستانه و خیرخواهانه و به منظور ارتقای سطح سلامت و کمک رسانی به آسیب پذیرترین مناطق محروم و متأثر از خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان اجرا شد. شرکت پتروشیمی شازند یکی از مهم ترین شرکت های تابعه گروه توسعه ملی در این اقدام انسان دوستانه با سازمان هلال احمر همراهی نمود.

در کنار مردم سیل زده

توسعه صنایع بهشهر

شرکت توسعه صنایع بهشهر با همراهی شرکت های تابعه خود در بلایای طبیعی، همیشه در صحنه و در کنار مردم بوده است. این هلدینگ در سیل گلستان و سیستان و ... با همکاری نیروهای امنیتی و بومی بسته های معیشتی بسیاری را از تولیدات زیرمجموعه هایش در میان مردم سیل زده این استان‌ها پخش کرد.

همراهی بازار سرمایه در مبارزه با کرونا

گروه توسعه ملی

گروه توسعه ملی به همراه شرکت‌های تابعه به پویشی پیوست که در آن، اهالی بازارسرمایه ایران، منابع مالی مورد نیاز جهت پیشگیری، درمان و تحقیق در زمینه بیماری کرونا را تامین می‌کنند. این پویش برای اولین بار در ایران و به ابتکار فرابورس رخ داد و طی آن، تامین مالی جمعی خیرخواهانه با ایجاد دو نماد«کرونا۱» و«کرونا۲» انجام شد.

جهادگران تولید در خدمت سلامت مردم

گلتاش

جهادگران گمنام تولید در شرکت های شوینده تابعه گروه توسعه ملی با تلاش شبانه روزی و در راستای تامین بهداشت و سلامت مردم، اقدام به تولید مواد ضدعفونی کننده کردند. در این میان شرکت گلتاش حتی در ایام نوروز به صورت سه شیفت سنگر تولید را حفظ کردند و بعنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات ضدعفونی در کنار مردم قرار گرفتند.

پاکسازی ساحل

سیمان ساروج بوشهر

با توجه به اهمیت سواحل و دریاها در اکوسیستم، همواره باید به پاکسازی ساحل و دریاها اهتمام جدی داشت. پرسنل و مدیران شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر از شرکت‌های سیمانی تابعه گروه توسعه ملی در راستای پایبندی به مسئولیت‌های اجتماعی و تعهد به حفظ و صیانت از محیط زیست، اقدام به پاکسازی بخشی از ساحل استان بوشهر نمودند.