تجریشی در گفتگو با ایسنا: بازار سرمایه آماده پذیرش نقدینگی‌های جدید

مدیرعامل گروه توسعه ملی در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

بازار سرمایه آماده پذیرش نقدینگی‌های جدید

مدیرعامل گروه توسعه ملی با اشاره به نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور و واگذاری سهام بنگاه‌های دولتی و شرکت‌های بزرگی مانند تاصیکو، تاپیکو، شستا و… گفت: این عرضه‌ها می‌تواند نقدینگی زیادی را به خود جذب کرده و بخشی از عطش سرمایه‌گذاران را پاسخ دهد.

امیر تقی خان تجریشی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه خوشبختانه طی یک سال اخیر اکثریت مدیران و همینطور آحاد مردم به اهمیت و نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور پی برده‌اند، اظهار کرد: اقبالی که امروز نسبت به بورس وجود دارد، ناشی از درک مزایا و وسعت عملی است که بازار برای تمامی اقشار جامعه و بخش‌های اقتصادی کشور فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: این بازار از سویی توانسته نزدیک به ۱۳ میلیون کد سهامداری را به عنوان سرمایه‌گذار به خود جذب کند و همچنین هزاران میلیارد تومان سرمایه و نقدینگی برای بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی از طریق روش‌های متنوع تأمین مالی فراهم آورده است.

مدیرعامل«وبانک» با تاکید بر اینکه آنچه که بر اهمیت نقش بازار سرمایه افزوده بحث شفافیت و قانونمندی بازار است، گفت: این موضوع اجازه می‌دهد که سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها، نهادها و حتی دولت در چارچوب قوانین، آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در فضایی تخصصی و به روز با امکاناتی منحصر به فرد فعالیت کرده و نیازهای خود را رفع کنند.

اجرای اصل ۴۴در بازار سرمایه

تجریشی در ادامه با بیان اینکه طی سال‌های اخیر همواره یکی از موضوعات مورد بحث، عرضه شرکت‌های دولتی بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور کاهش تصدی‌گری دولتی بوده است، عنوان کرد: در این خصوص هم روش‌های مختلفی مانند عرضه‌های سازمان خصوصی‌سازی یا بحث سهام عدالت استفاده شده بود که بعضا با مشکلات و تبعاتی روبرو بوده‌اند.

وی ادامه داد: اما آنچه که آزمون شد و نتایج خوبی را هم در بسیاری از بنگاه‌ها به ارمغان آورد، بحث عرضه بخشی از سهام بنگاه‌های دولتی در بازار سرمایه بود که از طریق مکانیزم عرضه اولیه انجام شده است و نمونه‌های چون تاصیکو، تاپیکو، تیپیکو و…  را می‌توان از موارد موفق این عرضه‌ها دانست.

مدیرعامل گروه توسعه ملی با اشاره به معاملات سهام عدالت در بورس اظهار کرد: امروز هم بحث‌هایی جدی راجع به معاملات سهام عدالت در بورس و واگذاری سهام بنگاه‌های دولتی از طریق صندوق‌های قابل معامله شنیده می‌شود که حرکتی روبه جلو و اتفاق مبارکی برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود. از سوی دیگر، در روزهای اخیر شاهد عرضه سرمایه‌گذاری صبا تأمین بودیم که به جمع شرکت‌های زیرمجموعه شستا که در بورس عرضه شده‌اند اضافه شد و با توجه به وجود نقدینگی زیادی که به خصوص متعلق به حقیقی‌ها  است، مورد استقبال بسیاری خوبی قرار گرفت.

شفافیت عملکرد مجموعه های دولتی

تجریشی با اشاره به عرضه سهام شستا گفت: می‌توان گفت این عرضه که بزرگترین عرضه تاریخ بورس است، می‌تواند نقدینگی زیادی را به خود جذب کرده و بخشی از عطش سرمایه‌گذاران را پاسخ دهد که البته امیدواریم با توجه اندازه این هلدینگ بخشی از این نقدینگی به عنوان پول جدید (Fresh Money) وارد شود تا رونق تازه‌ای در بازار ایجاد شود. همچنین این رویداد می‌تواند به عنوان نشانه‌ای واضح از عزم دولت برای ورود به عصر جدید خصوصی سازی باشد که علاوه بر حرکت در مسیر اصل ۴۴ قانون اساسی، شفافیت عملکرد مجموعه‌های بزرگ دولتی را از طریق سازوکار بورس به ارمغان می‌آورد و موجب دلگرمی، اعتماد سازی و مشارکت بیشتر مردم در چنین بنگاه‌هایی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور امروز علاوه بر تحریم‌ها از خلق و افزایش نقدینگی رنج می‌برد، اظهار کرد: بنابراین باید توجه ویژه‌ای نسبت به بورس داشته باشد و همگام با استقبال سرمایه‌گذاران، کمک به افزایش عمق و ارزش پایه بازار از طریق تسریع در عرضه شرکت‌های جدید کند تا بتواند علاوه بر کنترل نقدینگی، بازار را نیز متعادل سازد و اکنون فرصت بسیار مناسبی است که بنگاه‌های بزرگ دولتی  در این مسیر که مسیر شفافیت و حرفه‌ای گری است قدم گذارند.

مدیرعامل«وبانک» افزود: اکنون باتوجه به شرایط حاکم بر بورس و اتفاق نظر تمام دست اندرکاران و سرمایه‌گذران بر تقویت بنیان‌های بازار و نیز نیاز به تأمین نقدینگی بخش دولت، در حقیقت بهترین زمان برای ادامه زنجیره عرضه‌ها در بازار است و امیدواریم که این زنجیره قطع نشود.