مدیرعامل گروه توسعه ملی: تسهیل کسب و کار و ایجاد رقابت بخش خصوصی دستاورد دولت یازدهم است

برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم درحالی ثمرات خود را در سطح کلان با ثبات اقتصادی و کنترل بازارهای مهم کشور نشان داد که، در بخش بازار سرمایه نیز با ایجاد ثبات لازم باعث ثبت رکوردهای قابل توجهی شد. علاوه بر این، سیاست های به کار گرفته شده به گفته مدیرعامل گروه توسعه ملی باعث تسهیل کسب و کار و ایجاد رقابت در بخش خصوصی شده است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

درخصوص عملکرد گروه توسعه ملی توضیحاتی ارائه فرمایید.

گروه توسعه ملی یکی از شرکت های چندرشته ای و بزرگ بازار سرمایه ایران است که در قسمتهای مختلف صنعتی از جمله سیمان، پتروشیمی، شوینده ها، پخش مواد غذایی، صنعت ساختمان، کانه های فلزی، واسطه گری مالی، ماشین آلات و دستگاه های برقی، لاستیک و پلاستیک و… دارای سهم می باشد.

ارزش بازار سهم ما ۳۵۰۰ میلیارد تومان می باشد که ۱% ارزش کل بازار را تشکیل می دهد. بیش از ۲۰ هزار نفر پرسنل در مجموعه ی شرکت های گروه توسعه ی ملی مشغول فعالیت هستند. شرکت توسعه ملی یکی از پیشروترین شرکت ها در راستای اجرای قانون رفع موانع تولید مصوب دولت یازدهم است. یکی از سیاست های خوب دولت یازدهم در راستای تسهیل کسب و کار و ایجاد شرایط مناسب برای رقابت بخشهای خصوصی است. در سال گذشته برای اولین بار با یک ساز و کار مشخص حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی بانک ملی تسویه شد.
در حال حاضر شرایط گروه توسعه ملی به نحوی است که شرکت در یک فضای کاملا سالم و رقابتی در بازار فعالیت می نماید. در بحث واگذاری ها نیز بسیار شفاف و در راستای ساز و کار بازار سرمایه در حال واگذاری شرکت ها هستیم. همچنین سود گروه در سال گذشته بالغ بر۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. دولت هم با تثبیت نرخ تورم و نرخ ارز شرایط خوبی را برای ما مهیا نمود. از جمله در صنعت پتروشیمی شرایط بسیار خوبی داشتیم زیرا توانستیم از طریق تامین کننده های اصلی و حذف واسطه ها تجهیزات لازم را خریداری کنیم. برجام با ایجاد یک شرایط خوب به ما کمک کرد تا کار ما به لحاظ تامین قطعه و تجهیزات از تامین کننده های اصلی خوب جلو برود و همچنین وزارت صنایع هم مساعدت های خوبی با ما داشت.
در سال گذشته ما در هیچ یک از شرکت های خود مشکل اخراج نیروی انسانی نداشتیم و با همکاری معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری یک شرکت دانش بنیان بنا نهادیم که شرایط خوبی دارد و از این طریق به دنبال جذب نخبگان ، ایده های ناب و اشتغال زایی هستیم.
استراتژی هایی تعریف شد و در شرکت های دانش بنیان ورود پیدا کردیم و از این لحاظ از عملکرد خودراضی هستیم.

چه آینده ای برای گروه توسعه ملی متصورید؟

تلاش ما این است روی ایده هایی که در دانشگاه ها تولید میشود سرمایه گذاری کنیم و به این ترتیب تجاری سازی انجام دهیم و وارد بازار شویم. ما برای تک تک شرکت های خود استراتژی تعین کرده ایم و برای هریک برنامه ی عملیاتی مشخص شده است. همچنین برای برنامه های عملیاتی شاخص تعیین شده است به این ترتیب که کارت امتیازی متوازن تعیین شده است. این کارت ابعاد مختلف سازمان را به روز میکند و شرکت ها دارای یک چشم انداز مشخص می گردند. سیاست های ما کاملا مشخص است. به این ترتیب که در پتروشیمی ما دنبال صنایع بالا دستی نیستیم، بلکه به دنبال صنایع پایین دستی هستیم یعنی استراتژی ها کاملا مشخص شده است.
در زمان کنونی شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی یک کرسی در بورس کالا و یک کرسی نیز در بورس اوراق بهادار دارد. یکی از سیاستهای ما این بوده که شفاف سازی کنیم و شرکت هایمان کارا باشند، در این راستا ما توانستیم پذیرش برخی از شرکت هایمان از جمله شرکت بین الملل ساختمان و صنعت ملی، شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس، شرکت سیمان فیروزکوه و شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر را در بورس بگیریم و به غیر از شرکت بین الملل ساختمان و صنعت ملی که نماد آن در بورس درج گردید بقیه این شرکت ها در حال اجرای مراحل درج نماد هستند.

روال ورود به بازار سرمایه به چه صورت است؟

وقتی سهام یک شرکت در بازار سرمایه عرضه می شود سهامداران سهام را خریداری می کنند، بازار سرمایه گزارش ادواری منظم میخواهد و هیات مدیره ی شرکت ها موظف به شفاف سازی می باشند. بازار سرمایه ی ما به شرکت های توانمند نیاز دارد و ما توانسته ایم ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی های بانک ملی را تسویه کنیم. شرکت های ملی ریسباف، شرکت توسعه نیروگاه ها و انرژی برق و کمپرسور سازی تعین تکلیف شدند.
جهت گیری ما این است که نقدینگی شرکت تا حد ممکن صرف توسعه ی شرکت و پروژه های جدید آن بشود که البته این پروژه ها باید پروژه های اقتصادی باشند و هیچ اصراری به اینکه صددرصد سود را تقسیم کنیم نداریم بلکه اصرار به توزیع سود حداکثری می باشد و هرجا پروژه ای باشد که امکان سود دهی در دراز مدت داشته باشد ما آن را به عنوان اولویت خود پذیرفتیم.

وضعیت بورس در سال گذشته چگونه بوده است و به نظر شما در سال جاری چه اتفاقی برای آن رخ خواهد داد؟

در سال قبل بورس به لحاظ ثبات که در کشورنوسان پایینی داشت. رشد اقتصادی بالای ۱۲ درصد شد و وضع نقدینگی دولت رشد کرد. دولت در سال قبل سیاست انضباط مالی را در پیش گرفت که این امر در تولید و کاهش تورم به ما کمک کرد.همچنین بهبود فضای کسب و کار به وقوع پیوست.
پیش بینی میشود امسال رشد اقتصادی کشور حدود ۴ درصد باشد و این امر به فعالان اقتصادی که دید مثبتی نسبت به آینده ی اقتصادی کشور دارند، کمک خواهد نمود.
در تابستان گذشته کاهش نرخ سپرده های بانکی رخ داد و هرچه این نرخ پایین تر باشد برای ما بهتر خواهد بود. بازار سرمایه نیز در ابتدای سال یک رشد صعودی با شتاب در سه ماهه را شروع کرد. شاخص بورس اوراق بهادار در سال۹۵، ۳/۷ درصد کاهش داشت. البته این به این معنا نیست که بورس کاهش شکننده داشته است. سرمایه گذاران بازار سرمایه نوسان شکننده ای نداشتند و ارزش بازار سرمایه هم ۳۲۲ هزار میلیارد تومان بود و با وجودی که ارزش بازار کاهش یافت اما حجم معاملات افزایش یافت و این نشان دهنده ی جابه جایی بیشتر نقدینگی در بورس است.
همچنین مردم نسبت به خرید سهام تمایل بیشتری نشان دادند و حتی معاملات حق تقدم و سهام رشد ۱۳ درصدی داشتند که این نشان دهنده ی این است که بازار ما شرایط خوبی را داشته است،بازار ما رقابتی تر شد و پی به ای بازار از ۷.۵ درصد در سال ۹۴ به ۶/۸ در سال ۹۵ رسید و معنای آن این است که بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها رقابتی تر می شود.
ما سال قبل در بورس افزایش سرمایه ی بالایی داشتیم و سیاستمان این بود که در بازار سرمایه حضور فعال تری داشته باشیم.
همچنین تصمیم بر این است که بحث واگذاری ها در قالب قانون رفع موانع تولید انجام شود ولی در عین حال ما سرمایه گذاری خودمان را نیز داشته باشیم. ما منابع خود را به پروژه ها تخصیص می دهیم که این پروژه ها ارزش افزوده تولید میکنند و برای منطقه و مملکت اشتغال ایجاد میکنند و این سیاست کلی گروه توسعه ی ملی گامی در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال می باشد.

یکی از سیاست های جدی حمایت از شرکت های دانش بنیان است این ماموریت از جایی به شما ابلاغ شد یا خودتان بر اساس ارزیابی شرایط انجام دادید؟

بنده معتقدم ما به عنوان فعالان بازار سرمایه می بایست پویا باشیم. یعنی هم بر محیط پیرامون خود تاثیر گذار باشیم هم تاثیر پذیر باشیم. در واقع خود گروه به این تشخیص رسیده است که این گونه سرمایه گذاری ها و حمایت ها باید صورت بگیرد. بانک ملی هم در این زمینه نقش مهمی داشته و به ما کمک کرده است . در نهایت ما در گروه توسعه ملی بنیان آن را گذاشتیم و انشاالله در سال های آینده حرفهای زیادی در این زمینه برای گفتن خواهیم داشت.