مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی: خروج بانک ها از بنگاه داری رویکرد دولت دوازدهم است

به گزارش روابط عمومی، نشست معرفی شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی(وتوسم) به بازار سرمایه با رویکرد عرضه سهام کنترلی در راستای خروج از فعالیت های بنگاه  داری بانک ها، روز شنبه هفته جاری در شرکت کارگزاری بانک ملی ایران (سهامی خاص) برگزار گردید.

خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در این نشست با تأکید براصرار دولت جهت خروج  بانک ها از بنگاه داری گفت: سال گذشته در گروه توسعه ملی عملکرد خوبی داشتیم و توانستیم ۶۵۰ میلیارد تومان از دارایی های مالی را واگذار کنیم و امسال نیز تاکنون ۲۲۱ میلیارد تومان از دارایی ها در قالب تشریفات قانونی واگذار شده است. همچنین گروه توسعه ملی به عنوان شرکت فرعی بانک ملی ایران در اجرای قانون و خروج از بنگاه داری با ارزش بازاری ۳هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و خالص ارزش دارایی ­های معادل ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در بازار سرمایه پیشتاز بوده است.

وی با اشاره به واگذاری گروه ملی فولاد در هفته گذشته افزود: روند واگذاری ­ها به دلیل جدیت بانک ملی ایران ادامه­ دار خواهد بود و تمرکز بر واگذاری ­ها به بخش خصوصی اصلح می ­باشد.

به  گفته غریب پور، شرکت سرمایه ­گذاری توسعه ملی (وتوسم) از سال ۸۴ فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز نموده و در حال حاضر سرمایه ای معادل ۴۵۰ میلیارد تومان و ارزش بازاری معادل ۷۲۰ میلیارد تومان دارد.

مدیرعامل وبانک به شرایط اولیه واگذاری سهام اشاره کرد و بیان داشت: شرایط اولیه ما برای عرضه عبارت است از یک سوم قیمت بصورت نقد و مابقی بصورت اقساط چهارساله که قیمت نقد و اقساط باهم متفاوت خواهد بود.

به گفته وی، قیمت واگذاری بر اساس گزارش کارشناسی رسمی و تأیید مراجع ذی صلاح و متناسب با ارزش روز دارایی ­های شرکت تا روز عرضه می باشد.

وی در ادامه در خصوص نحوه  واگذاری بصورت اقساط خاطر نشان کرد: مبلغ فروش شرکت به صورت اقساطی بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و عرضه به صورت یک سوم نقد و الباقی ۴ ساله می­باشد.

غریب پور تصریح کرد: معتقدم که رشد شاخص بورس واقعی بوده و حباب ندارد، که این امر از کاهش نرخ سپرده ­ها و انتقال نقدینگی از بازار پول به بازار بدهی نشأت گرفته است. در حال حاضر رشد برخی از گروه ها مثل گروه فولاد براساس  قیمت جهانی بوده  که به نظر طبیعی است، پترو پالایشی ها هم اگر چه هفته گذشته با کاهش قیمت روبرو بودند اما با رشد قیمت نفت وضعیت آنها از سال گذشته بهتر شده است.

وی با تأکید بر اینکه مذاکراتی را با خریداران سهام انجام دادیم که هنوز نهایی نشده است، افزود: جلسه مذکور برای معرفی سهام است چرا که قرار است بیش از ۷۰ درصد سهام واگذار شود و این امر مهمی است که انشالله بتوانیم در یک شرایط رقابتی و با ساز و کار بورس و رعایت قانون و تأیید مراجع قانونی انجام داد چرا که اصرار داریم واگذاری ها بی نقص، شفاف و واقعی به اهل بازار وافرادی که می توانند بهتر از ما آن را مدیریت کنند واگذار شود، چرا که سیاست و اصرار دولت بر این است که  این بنگاه ها به بخش خصوصی واقعی واگذار شود تا بهتر از قبل بازدهی داشته و اداره شوند. از طرفی تلاش می کنیم روندی را ادامه دهیم که خریدار بعد از خرید به تولید و توسعه ادامه دهد و نقش خود را در اقتصاد دولت بیشتر از گذشته ایفا کند.

به گفته غریب پور، واگذاری در شرایط کنونی کشور کار سخت و دشواری است ولی امیدوارم پس از چندین سال بنگاه داری، درعرضه آنها به بخش خصوصی موفق شویم.