مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران:

گروه بورس- مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران از بازدهی 43 درصدی بازار سرمایه از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: سودآوری شرکت‌ها در بازار امسال به سطح 29 هزار میلیارد تومان رسیده که این مقدار در مقایسه با سال گذشته از رشد 32 درصدی برخوردار شده است.حسن قالیباف اصل در گفت‌وگو با هفته‌نامه «تجارت فردا» گفت: مجموع ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران رقمی حدود 170 هزار میلیارد تومان است که این میزان در مقایسه با ابتدای سال با 33 درصد رشد روبه‌رو شده است.

همچنین شاخص کل بورس از رقم 25 هزار و 900 واحد در ابتدای سال به بالای 37 هزار واحد رسیده است که این میزان بیانگر افزایش بازدهی بازار در حدود 47 درصد است. وی سپس با اشاره به افزایش نقدشوندگی بازار به دلیل رشد معاملات گفت: مجموع معاملات خرد و بلوک در سال گذشته رقم 15 هزار و 900 میلیارد تومان بوده که این مقدار در سال جاری به 19 هزار و 300 میلیارد تومان رسیده که بیانگر رشد 21 درصدی در این زمینه است. از سوی دیگر مجموع کل معاملات بورس در سال گذشته 20 هزار میلیارد تومان بوده که امسال با 11 درصد رشد به 22هزار میلیارد تومان رسیده است.قالیباف با اشاره به رشد 93درصدی ارزش معاملات آنلاین بورس در مقایسه با سال گذشته، افزود: سال گذشته تعداد معاملات آنلاین 4 میلیون دفعه بود که در سال جاری با 20 درصد افزایش به 40 میلیون و 800 هزار دفعه رسیده است.مدیرعامل شرکت بورس درخصوص جایگاه بازار سرمایه کشور در تولید ناخالص داخلی گفت: مجموع بازارهای بورس و فرابورس حدود 50 درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود که البته باوجود پتانسیل‌های بازار سرمایه، امکان افزایش سهم بازار سرمایه در اقتصاد ملی وجود دارد.وی درباره مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در مقایسه با بازارهای موازی تصریح کرد: سود حاصل از فعالیت در بازارهای موازی، ناشی از تورم است و سود سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود، زیرا سرمایه‌گذار براساس ریسکی که پذیرفته است، بازده متناسب با این ریسک را گرفته و سود کسب می‌کند و این موجب توسعه شرکت‌های حاضر در بورس و ارزشمندترین سهام آنها می‌شود، در حالی که در بازارهایی مثل مسکن، طلا و… این گونه نیست.
وی خاطرنشان کرد: ریسکی که در بازارهای موازی وجود دارد، ریسک معقولی نیست و با نوسان زیادی همراه است و پولی که به این بازارها می‌رود نیز ماندگاری کوتاه‌مدتی دارد و بار دیگر به بورس برمی‌گردد و افزایش دفعات معاملات بورس نیز موید این مطلب است.
قالیباف در ادامه به ارزیابی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه پرداخت و توضیح داد: سهام در بازار سرمایه به عنوان ابزار مالکیت، معامله می‌شود و خریدار سهام ریسک فعالیت شرکت را قبول می‌کند، اما سرمایه‌گذاران در بازارهای غیررسمی، ریسک اعتباری را قبول می‌کنند و ریسک بازارهای ارز و طلا نیز به گونه‌ای دیگر است. وی تاکید کرد: شرکت‌های حاضر در بورس، تحت نظارت هستند و اطلاعات دوره‌ای خود را به بازار منعکس می‌کنند، بنابراین اگر کسی بخواهد در این بازار فعالیت کند باید مطالعه کند و با کار کارشناسی وارد فعالیت شده و حوصله به خرج دهد تا در بلندمدت به بازدهی مناسبی دست پیدا کند.
مدیرعامل شرکت بورس در واکنش به این سوال که آیا بورس در کشور ما دماسنج اقتصاد است، اظهار کرد: در شرایطی که سبد بازار سرمایه با سبد اقتصاد کشور برابر باشد، شاخص بازار سرمایه، دماسنج اقتصاد خواهد بود، اما در اقتصاد ما، دارایی‌هایی وجود دارد که در بازار سرمایه نیست. به عنوان مثال کفه مسکن در اقتصاد کشور سنگین است، اما وضعیت مسکن در بورس به این سنگینی نیست، بنابراین شاخص بورس ما تغییرات اقتصاد را نشان نمی‌دهد و تنها می‌تواند نماینده 37 صنعت حاضر در این بازار باشد.
قالیباف درباره تاثیر نوسانات بازارهای ارز و طلا بر بورس گفت: تاثیر نرخ ارز و قیمت طلا بر شاخص بورس، انکارناپذیر است و بین تورم و بازده بازار سهام، ارتباط وجود دارد و در برخی موارد عده‌ای بین بازار سهام و ارز در گردش هستند و پول‌شان را از بازار سهام به بازار ارز انتقال می‌دهند، اما این سرمایه‌گذاری نیست؛ زیرا در بورس 37 صنعت و بیش از 300 شرکت با تنوع زیاد وجود دارد، اما در بازار ارز انتخابی وجود ندارد. بازار ارز محل سفته‌بازی است اما بورس فرصت سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران از تولید و رشد سود می‌برند نه از تورم.
قالیباف ادامه داد: کمبود ارزی و تحریم‌ها موجب رشد قیمت ارز شد اما این موضوع در بازار سرمایه اثر منفی دارد؛ زیرا مسائل ارزی و تحریم‌ها برای شرکت‌ها دشواری‌هایی ایجاد می‌کند و موجب عدم اطمینان می‌شود، در حالی که اگر این مشکلات حل شود و قیمت ارز به حالت اولیه برگردد وضعیت بورس بهتر از این خواهد بود.
وی افزود: ممکن است در حال حاضر بخشی از سودآوری شرکت‌ها و رشد شاخص را به افزایش قیمت ارز نسبت بدهیم و چنین استدلال کنیم که با پایین آمدن نرخ ارز، شاخص بورس نیز کاهش می‌یابد، اما من معتقدم همزمان با پایین آمدن بهای ارز، محدودیت‌های شرکت‌ها برطرف و وضعیت آنها بهتر می‌شود. مدیرعامل بورس درباره تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی بر بازار سرمایه گفت: تصمیم‌هایی که در بازار پول گرفته می‌شود بر بازار سرمایه نیز اثر می‌گذارد و بورس نیز خود را با آن تصمیم، تطبیق می‌دهد، اما این تصمیم‌ها باید ثبات داشته باشد و باعث شفافیت نیز بشود.
قالیباف افزود: اگر یک متغیر اقتصادی، ثبات نداشته باشد و از شفافیت نیز برخوردار نباشد نمی‌توان برای آن برنامه‌ریزی کرد. این در حالی است که قیمت سهام، انتظار از آینده است و تمامی آن پیش‌بینی و برنامه‌ریزی است.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری درست و هدایت سرمایه خود به ثبات و شفافیت نرخ ارز به عنوان یکی از متغیرهای مهم اقتصادی نیاز دارند.
مدیرعامل بورس درباره وجود سه نرخ ارز گفت: هرگاه برای هر کالایی چند نرخ تعیین شود، رانت ایجاد می‌شود و همه به دنبال استفاده از نرخ ارزان‌تر هستند، بنابراین سرمایه به درستی تخصیص پیدا نمی‌کند.
قالیباف درباره تاثیر افزایش تورم بر بازار سهام گفت: ما هر اندازه ثبات و شفافیت را افزایش دهیم، آثار روانی در بازار کاهش می‌یابد. در شرایط تورم بالا بازار سهام می‌تواند بهترین سپر تورمی باشد و بیشتر از سایر اوراق می‌تواند سرمایه‌گذار را در برابر تورم محافظت کند، اما سرمایه‌گذار می‌داند که تورم در محصول شرکت نیز تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل، سود اسمی سهم بالا می‌رود و سرمایه‌گذار را در مقابل تورم، پوشش می‌دهد، اما با این وجود در مقابل وقوع شوک‌های اقتصادی، دید بلندمدت کاهش می‌یابد.
مدیرعامل شرکت بورس درباره تاثیر انتخابات آتی ریاست جمهوری بر بازار سرمایه گفت: بورس در گذشته نیز نشان داده که کار خودش را می‌کند و بحث‌های روانی، معمولا ماندگار نیست و مباحثی ماندگار است که روی متغیرهای بنیادی صنایع و شرکت‌ها تاثیر بگذارد.وی تصریح کرد: هر دولتی که بیاید برای خصوصی‌سازی و تامین مالی به بازار سرمایه نیاز دارد و اگر بخواهیم کشور توسعه پیدا کند باید این بازار توسعه یابد.