مدل جدید قراردادهای نفتی ایران با شرکای خارجی

وزیر نفت از طراحی مدل جدید قراردادهای نفتی این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیژن نامدار زنگنه پس از جلسه عصر امروز (یکشنبه) هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تلاش می‌کنیم به بازارهای منطقه‌ای و جهانی دسترسی پیدا کنیم و همکاری‌های درازمدت و راهبردی با شرکت‌های صاحب نام انجام دهیم. برای انجام این کار هم یک مدل قراردادی جدید تایید کرده‌ایم که امیدواریم در شهریور ماه چارچوب آن در دولت تصویب شود و بر این مبنا از آن رونمایی کنیم و برای علاقه‌مندان داخلی و خارجی در این قالب ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه برای وزارت نفت مهم است که بازیافت نفت از میدان‌های قدیمی را بالا ببرد، تاکید کرد: در پتروشیمی نیز شرکت‌هایی می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند و با ایرانی‌ها شریک شوند. همچنین این مساله در بخش پالایش نیز وجود دارد. در تمام این موارد ضمن اینکه تلاش داریم به اهدافی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم برسیم، تلاش می‌کنیم که شرکت‌های ایرانی و به طور کلی فناوری ملی خود را تقویت کنیم و با این هدف در درازمدت وضع‌مان بهتر شود.

زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای همسایه در زمینه برداشت ایران از میدان‌های مشترک اعتراضی کرده‌اند؟ تصریح کرد: من هیچ اعتراضی از هیچ کشور همسایه‌ای برای برداشت از میدان‌های مشترک دریافت نکردم. متاسفانه ما در بیشتر موارد برداشت‌مان نسبت به همسایه‌ها کمتر است.

وزیر نفت ادامه داد: ‌در گزارش کوتاهی هم که خدمت مقام معظم رهبری ارائه دادم اشاره شد که مهم‌ترین میدان‌های مشترک نفتی ما در غرب کارون و مهم‌ترین میدان‌های مشترک گازی در پارس جنوبی هستند. در غرب کارون برنامه داریم تا میانه‌های سال دیگر تولید خود را به بالای 250 هزار بشکه برسانیم این در حالی است که در شروع دولت تنها 70 هزار بشکه تولید داشتیم.

وی در پایان گفت:‌ در پارس جنوبی هم وقتی شروع کردیم تولید ما 250 میلیون متر مکعب و ظرفیت پالایشی‌مان 280 میلیون متر معکب در روز بود که ان‌شاءالله این رقم را به 2.5 برابر در پایان دولت خواهیم رساند.