مجمع عمومی سالیانه «وبانک» با تقسیم سود 1000 ریالی برگزار شد، گروه توسعه ملی، پیشرو در تولید و سودآوری

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) در روز 24 تیرماه سال 1400با حضور اکثریت سهامداران به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد که 81 درصد از سهامداران در این مجمع مشارکت داشتند. در این مجمع؛ «وبانک» در جدیدترین اقدام مسئولیت اجتماعی خود با حضور رابط ناشنوا برای اولین بار در تاریخ مجامع شرکت‌های بازار سرمایه امکان بهره‌مندی از این مجمع را بصورت زنده برای جامعه نیم میلیون نفری ناشنوا و کم‌شنوا را فراهم نمود

به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی، دراین مجمع بیان شد که شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی تقویت نظام های حاکمیت شرکتی، تولید حداکثری و استفاده از ظرفیت های قانونی ،بهینه سازی پرتفوی و بازارگردانی موثر سهام گروه، استفاده از ابزارهای نوین مالی را در کنار تقویت سطح نوآوری و اقتصاد دانش بنیان، افزایش قابلیت نقدشوندگی، گزارش دهی هوشمند و شفاف، حداکثرسازی ارزش برای ذینفعان و همچنین تشکیل کمیته ویژه تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها در دستور کار و برنامه های آتی این شرکت، در سال جاری می‌باشد.

طی این مجمع که با حضور آنلاین نزدیک به 500 سهامدار برگزار شد، سود 1000 ریالی به ازای هر سهم وبانک توزیع شد.

طبق گزارش­‌های ارائه شده، در سال مالی منتهی به 30 اسفند 99،  وبانک در سودآوری رکورد زد و بیش از 47 هزار میلیارد ریال سود ساخته است که نسبت به سال قبل، رشد 3 برابری داشت. همچنین سود تلفیقی این شرکت نیز به بیش از 106 هزار میلیارد ریال رسید که این میزان سود هم  رشد 3 برابری را نسبت به سال 1398 تجربه کرده است.

در شرایطی که وضعیت بازار سرمایه در نیمه دوم سال، روند مناسبی را طی نکرده بود، جمع کل سرمایه گذاری بورسی و غیر بورسی این شرکت در پایان سال1399، نسبت به پایان سال 1398 با رشد 31 درصدی به رقمی بالغ بر 50 هزار میلیارد ریال رسید.

همچنین در پایان سال 1399، مجموع بهای تمام شده سرمایه گذاری در شرکت های فرعی و وابسته بالغ بر 34 هزار میلیارد ریال بود.  تفاوت بهای تمام شده و ارزش روز پرتفوی بورسی حاکی از ارزش افزوده 10 برابری در پایان سال 1399 است  که در راستای استانداردهای حسابداری ایران، این درآمد، شناسایی نشده است.

رشد 10 برابری ارزش پرتفوی بورسی در حالی رخ داده است که بیشترین میزان رشد ارزش مربوط به سرمایه گذاری این شرکت در صنایع شیمیایی، محصولات غذایی و آشامیدنی، سیمان و ماشین آلات و دستگاه های برقی بوده است.

در ادامه ارائه گزارش عملکرد این شرکت مطرح شد که شرکت های پتروشیمی شازند، توسعه صنایع بهشهر، ایران ترانسفو، سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان، سرمایه گذاری توسعه ملی ، گروه صنعتی بارز، ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس، سرمایه گذاری شفادارو، سرمایه گذاری نیروگاهی ایران و سیمرغ، در مجموع بیشترین ارزش بازار پرتفوی بورسی گروه را به خود اختصاص داده که ارزش روز این 10 شرکت به رقمی بالغ بر 300 هزار میلیارد ریال در پایان سال 1399 رسیده است.  

گفتنی است افزایش قریب به 2 برابری در خالص ارزش دارایی های شرکت به ازای هر سهم  معادل 12.555 ریال در پایان سال 99 نسبت به رقم 6.991 ریال در سال 1398 بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده پرتفوی غیربورسی، نشان دهنده کارنامه موفق این هلدینگ چندرشته ای بوده است.

نگاهی بر ترکیب درآمدهای عملیاتی این شرکت در سال 1399 حاکی از آن است که وبانک 33 هزار میلیارد ریال درآمد حاصل از سود سهام، در حدود 7 هزار میلیارد ریال سود ناشی از واگذاری سهام شرکت ها و بیش از 6 هزار میلیارد ریال سود فروش املاک کسب نمود.

موضوع مهم دیگری که در این مجمع به عنوان برگی از گزارش عملکرد شرکت از آن صحبت شد، برخی از اطلاعات مالی اصلی و تلفیقی شرکت بود. در بخش اطلاعات اصلی، ارائه شد که وبانک در پایان سال 1399 در مقایسه با سنوات پیشین، روندی رو به رشد داشت. به طوری که نرخ بازده دارایی و نرخ بازده حقوق مالکانه با رشدی چشمگیر نسبت به سال قبل ، به ترتیب به 50  و 69.5 درصد رسید.

طبق اطلاعات صورت های مالی تلفیقی وبانک، در پایان سال 1399  نرخ بازده دارایی ها به 38.6 درصد و نرخ بازده حقوق مالکانه به 78.4 درصد رسید که روند افزایشی نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

همچنین جمع دارایی های شرکت در سال 1399 با رشد 47 درصدی نسبت به سال 1398 به رقمی بالغ بر 94 هزار میلیارد ریال رسید و جمع حقوق مالکانه نیز با افزایش 63 درصدی در پایان سال 1399 نسبت به سال ماقبل خود، بالغ بر 83 هزار میلیارد ریال شد. 

مهمترین اقدامات خانواده بزرگ گروه توسعه ملی در سال 1399

 • کسب رکورد سودآوری از محل فروش محصولات  در شرکت پتروشیمی شازند.
 • تولید انحصاری گریدهای پلیمری خاص پزشکی در کشور جهت تولید سرنگ‌های انسولین توسط شرکت پتروشیمی شازند
 • §         ثبت رکورد جدید تولید و فروش داخلی و صادراتی در شرکت های گلتاش و پاکسان.
 • ثبت و معرفی 3 محصول جدید بهداشتی در دوران کرونا در شرکت گلتاش
 • تولید روغن ویژه شیر خشک با همکاری صنایع شیر ایران در شرکت مارگارین.
 • ثبت رکورد‌های جدید صادراتی در شرکت سیمان ساروج بوشهر.
 • استفاده از فرصت‌های هم‌افزایی در شرکت سیمان مازندران و شرکت پتروشیمی شازند در زمینه استفاده از ضایعات
 • پذیرش نماد شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار در بورس اوراق بهادار تهران
 • تولید ابرترانسفورماتور‌های 3 فاز ولتاژ بالا با ظرفیت 383 مگاولت آمپر برای اولین بار در کشور
 • تولید محصولات آبی و دیمی زراعی در کشت و صنعت و دامپروری پارس فراتر از استاندارد‌های صنعت
 • ساماندهی اموال راکد و غیر‌عملیاتی و احیاء دارایی‌های با ارزش در شرکت مخمل و ابریشم کاشان.
 • احیاء شرکت ایران پوپلین و حرکت به سوی سود‌آوری و برگزاری مجمع افزایش سرمایه این شرکت پس از سالهای متمادی
 • کسب آرای لازم و حضور در هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه گذاری و  شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و همچنین شرکت بورس اوراق بهادار تهران   
 • حمایت از بازار سرمایه از طریق صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازار گردانی، تغییر ماهیت صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازار گردانی به MULTI NAV و انتقال مدیریت تخصصی این صندوق به شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار
 • واگذاری ساختمان بخارست در ازای بدهی سود سهام به بانک ملی ایران و کسب سودی ارزنده.
 • درخشش خانواده گروه توسعه ملی در جشنواره جایزه ملی مدیریت مالی ایران
 • کسب رتبه شرکت اصلی و سایر شرکت های گروه در رتبه بندی 100 شرکت برتر سازمان مدیریت صنعتی ایران