مجمع شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار برگزار شد؛ «مدار» 220 تومان سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مدیریت سرمایه مدار برای سال مالی منتهی به 1399/12/30 در روز 18 اردیبهشت ماه 1400 برگزار شد.

در جریان این مجمع، یاور میرعباسی، مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه مدار به بیان تحولات اقتصاد ایران و جهان در دوره مالی 99و بازار سرمایه در دوره مالی مورد گزارش و شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار ( سهامی عام) پرداخت.

میرعباسی در ادامه به وضعیت بازار سرمایه در سال 99 پرداخته و گفت: بازار سرمایه در سال گذشته نوسانات مثبت و منفی بسیار زیادی را به خود دید که با استقبال و مشارکت بی نظیر مردم کشور در بورس و فرابورس همراه بوده است بطوریکه شاخص کل با رشد بالغ بر 157 درصدی، بازدهی به مراتب بالاتری نسبت به سایر بازارها داشته است. همچنین در سال 1399تامین مالی از بازار سرمایه در دوبخش سرمایه ای و بدهی به ترتیب بالغ بر 2،269و 2،202هزار میلیارد ریال بوده است که رشد 97و119درصدی نسبت به سال 1398داشته است و این موضوع نشان دهنده تعمیق بازار بدهی و بهبود جایگاه بازار سرمایه برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی بوده است.

خالص ارزش دارایی های شرکت در سال 98 معادل 8،711،804 میلیون ریال بوده است که در سال 99 به 19،430،321 میلیون ریال  افزایش یافته است که نشان دهنده رشد 123 درصدی می باشد. همچنین مدار توانست طی سال مالی 1399 به ازای هر سهم 3،488 ریال  سود محقق کند که از رشد 298 درصدی نسبت به سال مالی قبل برخوردار بوده است.

یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد ، گردش معاملات می باشد که این نسبت برای مدار در سال 1399 معادل 186 درصد بوده در حالیکه گردش معاملات بازار بورس و فرابورس تنها 90 درصد بوده است.

سپس در بررسی موضوعات مورد توجه مجمع، به مهمترین اقدامات مالی مدار در سال 99 پرداخته شد که مهمترین آن­ها به شرح زیر است :

 1. انجام فرآیند عرضه و پذیرش شرکت در بازار سرمایه
 2. تدوین آیین نامه­های داخلی شامل آیین نامه سرمایه­گذاری، تنخواه­گردان، تردد، تسهیلات کارکنان و …
 3. برقراری ارتباطات موثر با سایر شرکتهای گروه جهت بهره‌مندی از تخصص و هم افزایی به منظور حداکثر نمودن منفعت و صرفه و صلاح سهامداران شرکت.
 4. مذاکره و اقدام در جهت اخذ مدیریت صندوق بازارگردانی اختصاصی شرکت.
 5. اصلاح و بهبود مستمر داراییها در راستای رسیدن به سبد داراییهای هدف از طریق گردش مناسب سبد سهام و ارتقای ارزش خالص دارایی‌ها.

در ادامه این مجمع، سعید داراب، رئیس مجمع به نمایندگی از سرمایه­گذاری گروه توسعه ملی به بیان موضوعات مورد نیاز به رای گیری پرداختند و نهایتا مجمع تقسیم 220 تومان معادل 63 درصد از سود خالص را مصوب نمود همچنین حسابرسی هشیار بهمند به‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و موسسه شهود امین به‌عنوان بازرس علی‌البدل  انتخاب  و روزنامه دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه کثیر الانتشار انتخاب شد.

میر عباسی در پایان به  برنامه های شرکت در سال 1400 به شرح زیر اشاره نمودند:

 1. طراحی سیاست سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری مدار در راستای عملیاتی نمودن سند راهبردی شرکت
 2. افزایش سرمایه شرکت به منظور حفظ ارزش خلق شده در شرکت.
 3. توسعه منابع تحت مدیریت از طریق استفاده از اهرم مالی در صورت ایجاد فرصت کسب بازدهی در سال آتی
 4. پیگیری عرضه سهام شرکت در بازار بورس و اوراق بهادار تهران.
 5. توسعه فعالیت ها در حوزه خدمات مالی به عنوان خط جدید درآمد نظیر قبولی سمت مدیر در صندوق بازارگردانی گروه توسعه ملی
 6. استفاده از ظرفیت ابراز­های نوین­ مالی و ابزار­های مشتقه در جهت افزایش بازده سرمایه­گذاری­ها در شرکت