مبادلات تجاری غیر نفتی ایران از مرز ۵۱ میلیارد دلار گذشت

خانه » مبادلات تجاری غیر نفتی ایران از مرز ۵۱ میلیارد دلار گذشت

مبادلات تجاری غیر نفتی ایران از مرز ۵۱ میلیارد دلار گذشت

۱۳۸۵/۱۲/۱۳ ۱۵:۲۳:۳۰ ۱۳ اسفند ۱۳۸۵ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|
در ۱۱ ماهه سال جاری صادرات غیرنفتی با ۴/۳۸ درصد افزایش به ۱۴ میلیارد و ۲۱۹ میلیون دلار و واردات با ۳/۳ درصد رشد به ۳۶ میلیارد و ۸۶۲ میلیون دلار رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی گمرک ایران میزان وزنی صادرات غیرنفتی ۲۹ میلیون و ۶۵۷ هزار و ۸۰۰ تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.
این گزارش می‌افزاید: از مجموع کل صادرات غیرنفتی ۳۸۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار از محل بازارچه‌های مرزی و ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار از محل تجارت چمدانی صادر شده است.
براساس این گزارش بیشترین میزان صادرات غیرنفتی به لحاظ وزنی و ارزش به کالاهای صادراتی بخش پتروشیمی اختصاص یافت که ۴/۴۲ درصد از وزن و ۸/۳۸ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد. پس از آن کالاهای صادراتی زیرگروه بخش صنعت با ۸/۲۱ درصد از وزن و ۲/۳۳ درصد از ارزش، کالاهای بخش کشاورزی با ۷/۴ درصد از وزن و ۶/۱۳ درصد از ارزش و کالاهای معدنی با ۱/۲۶ درصد از وزن و ۶/۵ درصد از ارزش و فرش و صنایع دستی با اختصاص ۱/۰ درصد از وزن و ۴/۳ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
این گزارش می‌افزاید: اقلام عمده کالاهای صادراتی شامل میعانات گازی (پروپان، بوتان و …) با ۳ میلیارد و ۶۶۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، آهن‌آلات و فولاد با ۹۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، پسته و مغزپسته با ۹۶۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار و فرش دستباف با ۳۶۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بوده است.
همچنین شمش مس با اختصاص ۲/۲ درصد، روغن – گریس و پلی‌اتیلن هر کدام با ۹/۱ درصد، سنگ و کنسانتره مولیبدن با ۸/۱ درصد، مصنوعات مسی با ۷/۱ درصد و مصنوعات پلاستیکی و ملامین با ۶/۱ درصد از ارزش کل صادرات در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
ده قلم عمده کالاهای صادراتی در ۱۱ ماهه سال جاری ۵/۵۴ درصد از ارزش و ۲/۳۷ درصد از وزن کل کالاهای صادراتی را به خود اختصاص دادند. در ۱۱ ماهه سال جاری بیشترین میزان کالاهای صادراتی به لحاظ ارزش از طریق گمرک منطقه ویژه عسلویه صادر شده است که ۴/۲۲ درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی را به خود اختصاص داد. پس از آن گمرک شهید رجایی بندرعباس با اختصاص ۲/۲۰ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی در رده بعدی قرار گرفت.
در مدت یاد شده بیشترین میزان کالاهای صادراتی به کشور امارات متحده عربی صادر شده است. در ۱۱ ماهه امسال ۲ میلیارد و ۲۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا به این کشور صادر شد. پس از آن چین با واردات یک میلیارد و ۵۶۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا از ایران در رتبه دوم قرار گرفت.
براساس این گزارش در این مدت کشورهای عراق با اختصاص ۴/۷ درصد، ژاپن با ۶ درصد، هند با ۵ درصد، سنگاپور با ۹/۴ درصد، ایتالیا با ۴ درصد، هلند و افغانستان با ۴/۲ درصد و عربستان سعودی با ۳/۲ درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی کشورمان از دیگر خریداران عمده کالاهای صادراتی ایران بوده‌اند.
در مجموع ۷/۶۱ درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی کشورمان به ده کشور مذکور بوده است.
 
*واردات
در ۱۱ ماهه امسال ۳۷ میلیون و ۵۲۹ هزار و ۸۰۰ تن کالا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۸۶۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار وارد کشور شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۵/۲۲ درصد و از حیث ارزش ۳/۳ درصد افزایش یافت.
بیشترین میزان کالاهای وارداتی به چدن، آهن‌آلات و فولاد، لوازم صنعتی برقی، مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از آن، مواد شیمیایی، کاغذ و مقوا و اشیاء ساخته شده از آن، محصولات دارویی، انواع کود شیمیایی، شکر، ذرت و محصولات صنایع شیمیایی بود. ده قلم عمده کالاهای وارداتی ۹/۳۱ درصد از ارزش و ۸/۴۰ درصد از وزن کل کالاهای وارداتی را به خود اختصاص داد.
در این مدت ۳ میلیارد و ۹۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار چدن، آهن‌آلات و فولاد وارد کشور شده است.
در ۱۱ ماهه امسال بیشترین میزان کالاهای وارداتی از طریق گمرک شهیدرجایی صورت گرفت. به طوری که ۴۰ درصد از وزن و ۱/۴۶ درصد از ارزش کل کالاهای وارداتی را به خود اختصاص داد. پس از آن گمرک بندر امام خمینی(ره) با ۷/۱۴ درصد و گمرک شهریار با ۷/۵ درصد از ارزش کل کالاهای وارداتی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
در مدت یاد شده بیشترین میزان کالاهای وارداتی از طریق کشور امارات متحده عربی، آلمان، چین، سوئیس، فرانسه، جمهوری کره، ایتالیا، هند، انگلستان و هلند وارد شده است.
۱/۷۰درصد از ارزش کل کالاهای وارداتی به کشورمان از طریق ده کشور فوق‌الذکر صورت گرفته است. در ۱۱ ماهه امسال ۲۴ هزار و ۴۱ دستگاه خودرو وارد کشور شد.