قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد ، به دنبال افزایش بی سابقه دمای هوا در آمریکا ، قیمت جهانی نفت برای نخستین بار طی روزهای اخیر کاهش یافت .
 
 به گزارش خبرگزاری فارس ، سازمان هواشناسی آمریکا طی گزارشی اعلام کرد ، دمای هوا در این کشور طی روزهای 9 تا 13 دسامبر بیش از پیش افزایش خواهد یافت .
 
جیمز کوردیر رییس موسسه انرژی تامپا لیبرتی فلوریدا در این باره گفت : افزایش دمای هوا در آمریکا موجب کاهش تقاضای انرژی در این کشور و در نتیجه کاهش قیمت نفت شده است .
 
قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با 99 سنت کاهش به 44/62 دلار رسید . این بالاترین میزان کاهش قیمت نفت طی دو هفته اخیر رسید . قیمت نفت هم اکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 3/5 درصد رشد داشته است .
 
این در حالی است که برخی از کارشناسان انرژی بر این باورند که وزرای نفت اوپک در نشست 14 دسامبر در شهر ابوجا در مورد کاهش مجدد تولید ، به توافق نهایی دست نخواهند یافت . در حالی که ایران ، عربستان ، ونزوئلا و قطر حمایت خود را از کاهش مجدد تولید نفت اعلام کرده اند ولی برخی از کشورها با پیشنهاد کاهش تولید مخالفت می کنند .
 
کوردیر افزود : همه کارشناسان بازار نفت منتظر تصمیم اوپک در خصوص سقف تولید هستند . وزرای نفت قطر و نیجریه نیز اعلام کردند ، کاهش ارزش دلار موجب افت درآمد واقعی اعضای اوپک شده است و این سازمان باید از قیمت نفت حمایت کند .