قیمت نفت در بازارهای جهانی به 20/59 دلار افزایش یافت

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد ، به دنبال افزایش نگرانیها در خصوص کاهش ذخایر انرژی آمریکا و کاهش مجدد تولید نفت اوپک ، قیمت جهانی نفت امروز سه شنبه افزایش یافت .
  
به گزارش خبرگزاری فارس ، در حالی که فصل زمستان چهره واقعی خود را در برخی از ایالتهای آمریکا نشان داده است ، سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک نیز قصد دارد میزان تولید نفت خود را در نشست دسامبر بار دیگر کاهش دهد .
 
تا کنون اکثر اعضای اوپک از پیشنهاد کاهش مجدد تولید این سازمان ، حمایت کرده اند . در حالی که قرار است آمار دقیق میزان ذخایر انرژی آمریکا فردا از سوی اداره اطلاعات انرژی این کشور اعلام شود ، نظرسنجی خبرگزاری بلومبرگ حاکی از کاهش ذخایر نفت و بنزین این کشور طی هفته گذشته است .
 
مارک واگنر رییس موسسه انرژی اکسل فیوچرز کالیفرنیا در این باره گفت : باید منتظر کاهش 500 هزار بشکه ای تولید اوپک در نشست دسامبر باشیم . به نظر من رشد تقاضای انرژی در آمریکا و اروپا و کاهش احتمالی تولید اوپک ، موجب افزایش بیش از پیش قیمت نفت تا پایان سال خواهد شد .
 
قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با 40 سنت افزایش به بیش از 20/59 دلار رسید . قیمت نفت دیروز با 17 سنت کاهش به 80/58 دلار رسیده بود . قیمت نفت هم اکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 5/2 درصد رشد داشته است .
 
در بازار لندن نیز هر بشکه نفت برنت دریای شمال ، با 36 سنت افزایش ، 34/59 دلار داد و ستد شد .
بر اساس این گزارش ، پالایشگاههای آمریکا طی هفته گذشته با 2/88 درصد ظرفیت خود مشغول به کار بوده اند که این نخستین افزایش ظرفیت تولید پالایشگاههای این کشور طی یک ماه اخیر بوده است .
قیمت نفت از اواسط ماه جولای تا کنون بیش از 25 درصد کاهش داشته است و از 40/78 دلار به کمتر از 60 دلار در هر بشکه رسیده است .