قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس ، قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک برای تحویل در ماه دسامبر با یک سنت افزایش به بیش از 60/03 دلار رسید . هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن نیز بدون تغییر نسبت به روز گذشته ، 59/75 دلار داد و ستد شد .
 
این در حالی است که علی النعیمی وزیر نفت عربستان از احتمال کاهش مجدد میزن تولید نفت اوپک در اجلاس ماه دسامبر خبر داد . اوپک در نشست فوق العاده دوحه قطر با کاهش 1/2 میلیون بشکه ای تولید موافقت کرد ولی گویا این مساله تا کنون تاثیر چندانی در افزایش قیمت نفت نداشته است و این مساله اعضای اوپک را برای کاهش مجدد میزان تولید ، متقاعد کرده است .
 
قیمت نفت از اواسط ماه جولای تا کنون بیش از 25 درصد کاهش داشته است که این میزان کاهش در طول 15 سال اخیر بی سابقه بوده است . به اعتقاد کارشناسان انرژی افزایش ذخایر نفت آمریکا و افزایش دمای هوا در این کشور ، نقش زیادی در کاهش قیمت نفت طی هفته های اخیر داشته است .
 
موسسه مدیریت ریسک فیمات آمریکا نیز پیش بینی کرد ، قیمت جهانی نفت تا پایان سال 2006 میلادی بین 57 تا 61 دلار در نوسان خواهد بود . اجلاس آتی اوپک قرار است 14 دسامبر در شهر ابوجا برگزار شود .