قیمت نفت تا دو سال بالا می‌ماند

رودریگو راتو، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی کرد که به خاطر فراوانی تقاضا و کمبود عرضه، جهان باید حداقل تا دو سال دیگر گرانی نفت را تحمل کند.
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بی بی سی‌، قیمت نفت در یک سال گذشته حدود ۵۰درصد افزایش یافته و هفته پیش به حد نصاب اسمی تازه‌ای رسید و نفت خام سبک آمریکا در آخر هفته حدود ۵۶‌دلار و ۷۰‌سنت معامله می‌شد.
آقای راتو که برای سفری سه روزه به هند سفر کرده بود، به خبرنگاران گفت: “ما باید آگاه باشیم که احتمالا قیمت‌های نفت دست کم در ۲ سال آینده به خاطر فشارهای تقاضا و تنگناهای عرضه، اگرچه شاید نه در سطح کنونی، بالا می‌ماند. مسلما تقاضا در جهان برای نفت بسیار زیاد است.”
اقتصاد جهان در سال ۲۰۰۴ به رغم قیمت‌های نفت از بیشترین رشد در ۳۰ سال اخیر برخوردار بود و آقای راتو گفت: که احتمال می‌دهد نرخ رشد در سال جاری بیش از ۴درصد باشد، اما وی هشدار داد اگر قیمت نفت در سطح کنونی بماند یا بالاتر برود، رشد اقتصاد جهان لطمه خواهد خورد.
مدیر‌عامل صندوق بین‌المللی پول همچنین از کشورهای تولید کننده نفت خواست از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بیشتر استقبال کنند.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، اعلام کرد: تولید روزانه‌اش را ۵۰۰‌هزار بشکه افزایش می‌دهد، اما در حالی که تولید این کارتل به بالاترین سطح در ۲۵‌سال اخیر رسیده، ۱۱‌کشور اوپک برای عرضه بیشتر نفت در تنگنا قرار دارند. آما آقای راتو گفت: که این مساله همچنین نمایانگر کمبود ظرفیت پالایش بوده و عمده تقصیر آن بر عهده کشورهای مصرف‌کننده نفت است.
سخت‌گیری‌های زیست‌محیطی توام با چندین دهه مازاد ظرفیت پالایش سبب شده است بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی از سرمایه‌گذاری برای احداث پالایشگاه‌های جدید در آمریکا و اروپای غربی اکراه داشته باشند.
مدیر‌عامل صندوق بین‌المللی پول تاکید کرد که مصرف‌کنندگان باید قیمت واقعی نفت را بدانند و دولت‌ها نیز باید منابع انرژی‌شان را متنوع کنند.
آقای راتو گفت: “روشن است که با توجه به این قیمت‌ها، حتی اگر شاهد کاهش اندکشان در میان مدت باشیم، دولت‌های کشورهای مصرف‌کننده نفت باید سیاست بسیار روشنی برای انرژی داشته باشند.”
از سوی دیگر، کشورهای عربی تولید کننده نفت حوزه خلیج فارس معتقدند قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۰۵ میلادی کاهش چندانی نخواهد داشت .
به گزارش خبرگزاری فارس، میدل ایست نیوز گزارش داد: کارشناسان عالی رتبه نفتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس معتقدند قیمت جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۰۵ میلادی بیش از ۵۰ دلار در هر بشکه خواهد بود .
بر اساس این گزارش با توجه به افزایش بی سابقه میزان تقاضای نفت از سوی کشورهای چین و هند طی سال‌های آینده قیمت‌های جهانی نفت بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
هانی حسین، کارشناس ارشد نفتی کویت معتقد است: قیمت جهانی نفت از این پس به زیر ۴۰‌دلار در هر بشکه نخواهد رسید. رشد بی سابقه میزان تقاضای جهانی نفت عامل مهمی در افزایش قیمت جهانی نفت خواهد بود .
کارشناسان نفتی معتقدند با توجه به ظرفیت‌های موجود، ایران، عربستان، کویت و امارات می‌توانند میزان تولید نفت خود را طی سال‌های آینده افزایش دهند ولی این میزان افزایش به هیچ وجه متناسب با رشد تقاضای جهانی نفت نیست. (دنیای اقتصاد ۱۴/۱/۸۴ )