قیمت نفت به بالاترین رقم خود طی دو ماه اخیر رسید

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد ، به دنبال افزایش نگرانیهای بین المللی در خصوص کاهش مجدد تولید اوپک ، قیمت جهانی نفت به بالاترین رقم خود طی دو ماه اخیر رسید .
  
به گزارش خبرگزاری فارس ، کارشناسان و مقامهای نفتی ایران و ونزوئلا دیروز حمایت خود را از کاهش مجدد تولید نفت اوپک در نشست 14 دسامبر اعلام کردند . این در حالی است که پیروزی هوگو چاوز در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا نیز نشانگر ادامه سیاست کاراکاس برای حمایت از افزایش قیمت جهانی نفت خواهد بود .
 
آنتونی نونان معاون موسسه انرژی میتسوبیشی توکیو در این باره گفت : در صورتی که میزان تولید نفت اوپک در نشست ابوجا بار دیگر کاهش یابد ، قیمت جهانی نفت به شدت افزایش خواهد یافت .
 
قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با 7 سنت افزایش به بیش از 36/63 دلار رسید . قیمت نفت طی هفته گذشته نیز بیش از 1/7 درصد رشد داشته است .
 
در بازار لندن نیز هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 2 سنت افزایش به بیش از 64/64 دلار رسید .
چاوز با کسب 68 درصد آرای عمومی برای شش سال دیگر قدرت را در ونزوئلا در دست گرفت . مانوئل روزالز تنها 38 درصد آرا را کسب کرد .
 
حمایت وزیر نفت عربستان از کاهش مجدد تولید نفت اوپک تاثیر زیادی در افزایش قیمت نفت طی روزهای اخیر داشته است . علی النعیمی در این باره گفت ، کشورهای صنعتی با مازاد 100 میلیون بشکه ای ذخایر نفتی روبرو هستند و اوپک باید با کاهش تولید خود ، مازاد عرضه را برطرف نماید .