قیمت نفت از مرز ۵۸ دلار گذشت

در آغاز معاملات روز دوشنبه در بازارهای آمریکا، بهای نفت قابل تحویل در ماه مه به بشکه ای۵۸ دلار و ۲۸ سنت رسید، اما در پایان این روز به ۵۷ دلار و یک سنت تقلیل یافت.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، از روز پنجشنبه هفته گذشته که بانک گولدمن ساکس پیش بینی کرد، قیمت نفت وارد مرحله ای از یک “افزایش فوق العاده” شده و تا ۱۰۵ دلار نیز خواهد رسید، بهای نفت بیش از سه دلار افزایش یافته است.
بنابراین گزارش، با وجود اعلام آمادگی اوپک برای بحث درباره افزایش احتمالی سقف تولید نفت، قیمت نفت روز دوشنبه در بازارهای آمریکا به رکورد تازه بشکه ای ۵۸ دلار رسید، اما در پایان معاملات این روز به کمتر از ۵۸ دلار افت کرد.
روز دوشنبه قیمت نفت برنت دریای شمال در معاملات الکترونیکی بازار بورس لندن به بشکه ای ۵۷ دلار و ۶۵ سنت رسید، ولی به ۵۷ دلار و ۲۰ سنت بازگشت.
در همین حال شیخ احمد فهد الاحمد آل صباح، رییس اوپک و وزیر نفت کویت، اعلام کرد که رایزنی اعضای سازمان صادرکنندگان نفت برای بررسی افزایش سقف تولید از دو روز پیش آغاز شده است.
وی گفت: ما مذاکرات را به دلیل پایین آمدن قیمتها برای مدتی متوقف کرده بودیم، ولی حالا واقعیت قیمتها می طلبد که ما یکبار دیگر گفتگوهایمان را درباره افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید از سربگیریم.
شیخ آل صباح تاکید کرد:باید صبر کنیم و دقیقا ببینیم سرنوشت قیمتهای نفت در دو هفته آینده چه خواهد شد.
وزرای نفت اوپک در نشست اخیرشان در اصفهان در ۱۶ مارس تصمیم گرفتند سقف تولید این سازمان را نیم میلیون بشکه در روز افزایش دهند و به ۲۷ میلیون و پانصد هزار بشکه برسانند.
آنها همچنین قول دادند اگر قیمتها کاهش نیافت، نیم میلیون بشکه دیگر برای تثبیت بازار بر تولید روزانه خود بیافزایند.
بنابراین گزارش، اعضای اوپک بدون عراق در حال حاضر حدود ۲۸ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کنند که نیم میلیون بشکه بیشتر از سقف رسمی تولید است. (خبرگزاری فارس۱۶/۱/۸۴)