قیمت جهانی نفت بیش از یک دلار افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس پس از اظهار نظر شکیب خلیل وزیر نفت الجزایر مبنی بر افزایش میزان تقاضای جهانی نفت ، قیمت هر بشکه نفت در بازار نیویورک بیش از یک دلار افزایش یافت .
بلومبرگ به نقل از شکیب خلیل وزیر نفت الجزایر افزود : میزان عرضه کنونی نفت در بازارهای جهانی جوابگوی میزان تقاضا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۵ میلادی نخواهد بود و میزان مصرف جهانی نفت در سه ماه پایانی امسال به شدت افزایش خواهد یافت .
وی افزود : اوپک در حال حاضر تنها توانایی افزایش تولید خود را تا سقف یک تا دو میلیون بشکه در روز دارد ، در حالی که باید برای تقاضای جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۰۵ میلادی بیش از ۴ میلیون بشکه نفت مازاد بر تولید کنونی ، تولید شود .
فیل فیلین کارشناس ارشد موسسه مدیریت ریسک اقتصادی شیکاگو در این باره گفت : هر گونه کاهش عرضه نفت از سوی کشورهای تولید کننده موجب افزایش شدید قیمت نفت در بازار های جهانی خواهد شد .
قیمت هر بشکه نفت در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژوئن با بیش از ۲۰/۱ دلار افزایش به ۹۲/۵۰ دلار رسید . این در حالی است که قیمت جهانی نفت از سال ۲۰۰۴ میلادی تا کنون به طور متوسط بیش از ۳۶ درصد رشد داشته است .
قیمت نفت در بازار نیویورک نیز پس از افزایش بی سابقه قیمت نفت به بیش از ۵۸ دلار تا کنون بیش از ۱۳ درصد کاهش یافته است .
بر اساس پیش بینی سازمان بین المللی انرژی میزان مصرف جهانی نفت در سال ۲۰۰۵ میلادی با بیش از ۱/۲ درصد رشد به ۲۷/۸۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید .